SABINOV, VEĽKÝ ŠARIŠ, LIPANY. Mimoriadnou situáciou, spojenou s trvaním epidémie koronavírusu, sa intenzívne zaoberajú aj mestá v okolí Prešova.
Hľadajú finančné prostriedky, ktoré následne investujú nielen do ochranných pomôcok, ale i dezinfekcie či rôznych foriem pomoci.
Investovali už tisíce eur
Už vyše mesiaca trvá pomyselný boj s vírusom a s ním spojené opatrenia. Koľko finančných prostriedkov uvoľnili pre potreby ich zabezpečenia a na túto mimoriadnu situáciu v Sabinove, Veľkom Šariši a Lipanoch?
V Sabinove bolo za prvú polovicu apríla „v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu vynaložených 4520 eur pre mestský úrad a 1500 eur pre Centrum sociálnych služieb,“ informoval primátor Sabinova Michal Repaský (nez.).
Táto suma bola použitá na zabezpečenie najnutnejších potrieb – rukavice, dezinfekčné prostriedky, prenájom dezinfekčnej veže, teplomer, rúška pre zamestnancov a dôchodcov mesta Sabinov a jednorazové utierky.
Sabinov neobišiel rovnako aj dezinfekciu verejného priestranstva.
Samostatný balík na financie, spojené so zvýšenými výdavkami súvisiacimi s mimoriadnou situáciou, však napríklad v Lipanoch (okr. Sabinov) nevyčleňovali.
Mesto Veľký Šariš (okr. Prešov) má už aktuálne tiež za sebou investíciu priamych i nepriamych nákladov.
„Momentálne rátame, že priame náklady budú minimálne 2000 eur, ale nemali by presiahnuť 5000 eur. Samozrejme, to všetko v závislosti od dĺžky trvania. Ide o priame náklady. Nepriame náklady sú aj iné, ako napríklad mzdy ľudí, ktorí pomáhajú s dezinfekciou pri vstupe verejných budov, čistením mesta, alebo aj pohonné hmoty z titulu rozvozu potravín,“ informoval primátor Veľkého Šariša Viliam Kall (nez.).
Financie našli medzi inými výdavkami
Nečakaná situácia si vyžadovala nečakané financie. Tie hľadali medzi rôznymi zdrojmi.
V Sabinove napríklad presun finančných prostriedkov poslanci neschvaľovali.
„Všetky výdavky boli realizované v rámci schváleného rozpočtu na úkor iných výdavkov, ktoré sa už nebudú realizovať, teda propagačný materiál, reprezentačné výdavky,“ konkretizoval primátor Repaský.
Bežná rezerva zas pomohla Lipanom. „Výdavky zatiaľ riešime hlavne na dezinfekciu, hygienické a iné potreby z bežnej rezervy, ktorá bola vytvorená v schválenom rozpočte na nepredvídané výdavky,“ uviedol Vladimír Jánošík (Smer-SD), primátor mesta Lipany.
Vo Veľkom Šariši využili možnosti súčasného rozpočtu. „A to z bežných výdavkov, ktoré umožňovali riešenie preventívnych opatrení bez nutnosti schválenia zmeny rozpočtu zastupiteľstvom. V prípade potreby je možné využiť aj rozpočtové opatrenie primátora, a to do výšky približne 12 000 eur,“ konkretizoval Kall.
Pomoc na všetky strany
Reálne využitie finančných prostriedkov môžu vidieť Sabinovčania vo viacerých smeroch.
„Využitie finančných prostriedkov bolo hlavne na rúška, ktoré boli poskytnuté občanom nad 65 rokov, občanom ZŤP a následne aj občanom vo veku 62 – 64 rokov. Pre občanov bola prenajatá aj dezinfekčná veža, ktorá je umiestnená pri vstupe do budovy mestského úradu,“ konkretizoval Michal Repaský.
Naopak, v susedných Lipanoch zas na rúškach napríklad ušetrili.
„Na rúška sme nepotrebovali zatiaľ finančné prostriedky, šijeme ich vo vlastnej réžii so zamestnancami úradu, svojpomocne, z materiálov donesených, kto čo mal. Rúško sme poskytovali pre seniorov a pre marginalizovanú skupinu obyvateľov. Zamestnanci mestského úradu ušili asi 2000 rúšok. Rúška šili aj v RKC, a to asi 500 rúšok,“ informoval Jánošík. Aj tu išli podľa obdobného kľúča delenia – najprv roznášali rúška občanom nad 65 rokov, občanom z marginalizovanej rómskej komunity a neskôr aj občanov nad 60 rokov či ďalším na požiadanie. Zvlášť sa zameriavajú práve na spomínanú komunitu.
„Máme zabezpečený dostatok dezinfekčných prostriedkov. Zvýšenú pozornosť venujeme občanom z marginalizovanej rómskej skupiny. Zvýšený je dohľad na túto skupinu vo všetkých oblastiach – hygiena v domácnostiach, pohyb v skupinách, nakupovanie,“ vysvetlil Jánošík.
Plné ruky práce majú i vo Veľkom Šariši. Zabezpečujú rozvoz potravín, drogérie pre seniorov a ZŤP (pre tých, ktorí pre svoje vek alebo stav nemôžu navštíviť predajne).
„Zabezpečujeme dezinfekciu zastávok, lavičiek a mobiliáru vlastnými kapacitami, dezinfekciu mestského úradu, zdravotného strediska a postupne aj iných priestorov,“ informoval veľkošarišský primátor. Ako doplnil, kontrolujú aj vstupy do zdravotného strediska a mestského úradu občianskou hliadkou a vlastnými kapacitami, zabezpečujú aj dezinfekciu rúk.
„Rozdali sme rúška opatrovateľkám, občianskej hliadke, do obchodov a sociálne znevýhodneným aj sponzorské šály,“ dodal Viliam Kall.