PREŠOV. Ktorá kniha by sa mala podľa vás stať Knihu roka 2019? S touto otázkou sa obracali knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja na svojich čitateľov. A tí neváhali a vyberali.
O divadle i rodnom kraji
Knihou roka v kategórii Krásna literatúra sa stal titul Zárezy kamenistého poľa od autora Júliusa Paňka (291 hlasov), nominovala ju Podduklianska knižnici vo Svidníku. Kniha hovorí o živote pod Duklou s dôrazom na rodinu i spoločnosť.
V kategórii Odborná literatúra vyhrala s poriadnym náskokom kniha autorov Marek Sekerák a Juraj Navrátil ... ozaj, ako bolo? s 803 hlasmi, nominovala ju Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove. Autori v nej zachytávajú 100-ročné pôsobenie divadelných ochotníkov v Šarišských Michaľanoch.
Riaditeľ knižnice o víťazovi: Jeden z našich naj čitateľov
Nomináciu na víťaza v kategórii krásnej literatúry dala Podduklianska knižnica vo Svidníku.
Domov si prvenstvo odnášal Július Paňko a jeho kniha Zárezy kamenistého poľa.
„Naša nominácia bola preto, lebo kniha bola prezentovaná v našej knižnici, vznikla od nášho známeho čitateľa a jedného z najlepších čitateľov a je to autor z nášho regiónu. Sme radi, že sme víťazi opäť,“ tešil sa z úspechu riaditeľ Podduklianskej knižnice Kamil Beňko.
Autor Július Paňko píše po ukrajinsky, je členom spolu ukrajinských spisovateľov na Slovensku.
Zamerané na kraj pod Duklou
„Som rád, že bolo toľko hlasujúcich za tú knihu. Číta sa, lebo bola už aj ocenená Slovenským literárnym fondom, získala aj ďalšie ocenenia, tak sa teším,“ netajil radosť Júliu Paňko, ktorý pôsobil vo svojom profesijnom živote ako učiteľ. To sa odráža aj v samotnej knihe.
„Obsah je väčšinou sústredený v školskom prostredí od roku 1968 až po 90. roky a prvé roky rodiacej sa demokracie. Snažil som sa tam zobraziť život súkromný, spoločenský, politický a hlavne život v našom regióne pod Duklou,“ povedal autor.
Kniha vznikala približne rok. „Je tam trošku retrospektíva a je čiastočne aj autobiografická, zachytávam tam, čo sa dialo okolo mňa, vo Svidníku, jeho okolí, v dedinách, ktoré tam sú.“
Július Paňko je známy nielen ukrajinským, ale aj slovenským čitateľom. Dosiaľ má na konte osem kníh, píše poviedky a novely.
Ocenili knihu o ochotníkoch
Víťaznou knihou odbornej literatúry bola kniha ...ozaj, ako bolo? autorov Juraja Navrátila a Mareka Sekeráka.
Ide o pamätnicu o ochotníckom divadelníctve v Šarišských Michaľanoch. Stvorili ju pri príležitosti 100. výročia tamojšieho súboru.
„100 rokov je dlhý, úžasný čas, nie je to pravidelnej práci, ale Šarišské Michaľany boli známe perfektným divadlom, ktoré začalo v roku 1919 na sv. Michala,“ povedal Juraj Navrátil, ktorý sám v rokoch 1967 – 1990 divadlo viedol.
Na konte mali podľa jeho slov viacero pozoruhodných výsledkov. „Bol to popredný slovenský súbor, absolvent dvoch ročníkov scénickej žatvy, úspešné teleso,“ uviedol Navrátil. Toho potešil aj fakt, že ich knihu verejnosť ocenila.
„Ani som nevedel, že je také ocenenie, ale potešilo to, keď mi Marek povedal, že som tu mal ísť Je to rozprávanie ľudí, ktorí sa o čosi zaslúžili, dali svoje ja do služieb divadla. Títo ľudia sa obetovali a zaslúžia si to.“
Na výročie kniha, výstava i hra
Kniha vyšla v minulom roku, na spomínané výročie. To pripadlo na 29. september, teda na deň sv. Michala.
„V tie dni lialo príšerne, tak som volal hore, ešte som sa dohadoval a dostal som výnimočne. Neveril som tomu, bolo nádherné počasie a množstvo ľudí tam, bola to taká satisfakcia,“ zaspomínal si Juraj Navrátil. Ten tam pôsobil od 1960 ako herec, režisér, umelecký šéf.
„Ja som to prakticky mal v malíčku zmapované,“ vysvetľuje autor. Aj o knihe s úsmevom hovorí, že je to „odľahčene napísané, aj sa to dá čítať, nielen nejaké schematické čísla“.
Všetko poctivo odkladané v archívoch
Radosť mal aj jeho spoluautor Marek Sekerák.
„Prekvapilo nás, koľko ľudí nám dalo hlasy, cez 800, potešilo nás, že aj mladí ľudia majú záujem o divadlo, aj keď je to už ozaj len o spomienkach. V terajšej dobe sa v Michaľanoch divadlo nehrá, čo je veľká škoda. Ale kedysi asi z každej rodiny v ňom za to obdobie hral. Dedko, babka, aj dnes máme veľa terajších 50-nikov, 60-nikov, ktorí pôsobili v divadelnom súbore.“
Už na 90. výročie súboru im vyšiel bulletin. Teraz, na storočnicu, z toho bola už kniha. Sprievodným podujatím bola tiež výstava. Materiálu na to majú dostatok.
Práve Marek Sekerák je totiž ten, u ktorého sa aktuálne archív nachádza.
A ten je skutočne bohatý, keďže ho tvoria fotografie, diapozitívy, kroniky, novinové články, masky, parochne z celého obdobia fungovania súboru.
Kniha roka PSK 2019
1. kategória: Krásna literatúra
1. miesto: Zárezy kamenistého poľa – Július Paňko – 291 hlasov, nominácia: Podduklianska knižnica vo Svidníku
2. miesto: Iloncsi – Z vojnového denníka grófky Ilony Andrássyovej (Lajos Kovács) – 282 hlasov
3. miesto: Dotkni sa ohňa – Andrea Rimová – 238 hlasov
2. kategória: Odborná literatúra
1. miesto: Ozaj ako bolo? – Marek Sekerák, Juraj Navrátil – 803 hlasov, nominácia: Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove
2. miesto: Ľudu verný som bol – kolektív autorov – 342 hlasov
3. miesto: Jozef Grešák – I. Medňanská, S. Fecsková ect. – 260 hlasov