Primáš poteší novými piesňami, na obzore sú koncerty s Anderom

Cimbalová hudba, zložená z mladých zapálených ľudí, využíva neplánované voľno na čas s rodinou i nové plánovanie.

Cimbalová hudba PrimášCimbalová hudba Primáš (Zdroj: archív kapely)

GIRALTOVCE. Pomenovanie "primáš" charakterizuje v terminológii muzikantov toho, kto stojí na čele zoskupenia.

V popredných radoch cimbalových hudieb na východe Slovenska už roky stojí ľudová hudba Primáš, cimbalovka zvučného mena z Giraltoviec a okolia.

Na scéne folklóru fungujú od roku 2012. Počas pôsobenia sa ich zloženie obmieňalo, dnes majú už zostavu stabilnú.

Primášom je Brian Mikuláš Maťaš. Kontrabas má na starosti Viliam Jurč a za cimbalom vyhráva Ján Romančák. Akordeón pripadol Dávidovi Maťašovi, jednému zo zakladateľov kapely a jej manažérovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spevácky mikrofón patrí Dávidovej manželke a jedinej dáme v kapele Marianne Maťašovej Štefaníkovej.

Externe im hrou na cajone vypomáha Marek Pulščák.

Na konte tri albumy

Za obdobie svojho pôsobenia prispel Primáš do klenotnice folklórnych albumov už tromi prírastkami.

Súvisiaci článok Cimbalová hudba Primáš predstavila CD A z hory, z hory Čítajte 

Ich debutom bol album "Všetci spievajú a tancujú", po ktorom prišlo CD "A z hory, hory".

Tretie CD predstavili počas krstu pred vypredaným amfiteátrom v Giraltovciach v auguste minulého roka.

Koncerty s Anderom preložili

Aj "primášovcov" zasiahla, ako celú sféru muzikantov, situácia spojená so zákazom kultúrnych podujatí a verejných zhromaždení.

"Na túto situáciu sme si už, ako asi každý, zvykli, aj keď nám veľmi chýbajú vystúpenia, ľudia, samotná atmosféra na koncertoch. Mali sme naplánovaných mnoho koncertov, svadieb. Začali sme spolupracovať s Anderom z Košíc, s ktorým sme mali naplánovaných tiež mnoho koncertov, ktoré sme presunuli na neskôr, za predpokladu, že táto koronakríza pominie," prezradil jeden z členov kapely Dávid Maťaš.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zdôrazňuje, základom všetkého je však pozitívny prístup.

"Musíme len vydržať a veriť v lepšie časy. Pozitívom je napríklad čas, ktorý môžeme darovať našim blízkym, vzhľadom na vyťaženosť počas roka bez karantény," pozerá sa na vec z tej svetlejšej stránky Dávid.

Načítavam video...

Na obzore sú nové piesne

Toto obdobie nie je pre nich o nič menej plodné. Len iným spôsobom.

"V našom prípade je pozitívom voľný čas, kedy môžeme tvoriť, vymýšľať nové veci, vyberať nové piesne a zdokonaľovať a zveľaďovať našu doterajšiu prácu. Ešte pred začatím koronakarantény sme stihli stráviť dva dni v štúdiu a podarilo sa nám nahrať ďalšie nové piesne, len sa nám už nepodarilo ich dokončiť. Teda po karanténe pôjdeme určite dokončiť to, čo sme začali v štúdiu a možno nahrať aj ďalšie piesne, na ktorých momentálne pracujeme," prezradil na margo rozpracovaných vecí Dávid.

SkryťVypnúť reklamu

To však nie je všetko. Plány sú oveľa bohatšie - či už sú to koncerty, alebo videoklipy piesní z ich vlastnej tvorby alebo krásne večne žijúce ľudové piesne.

Z pódia domov skrz albumy

A čo Dávid spolu s ďalšími členmi ľudovej hudby odkazuje ich fanúšikom?

"Všetkým našim fanúšikom prajeme hlavne zdravie, Božie požehnanie a vieru v lepšie časy. Tešíme sa na vás, keď to všetko pominie a spoločne sa budeme môcť zabaviť a zaspievať si. Dovtedy môžeme tráviť čas spoločne u vás doma, a to prostredníctvom prehrávača a nášho nedávno vydaného CD “...a znovu...”" pozýva k spôsobu, ako sa môže celý Primáš dostať do obývačky či auta každého milovníka dobrej cimbalovej hudby.

Primáš sami seba definujú ako ľudí, "ktorí majú srdcia naplnené hudbou, najmä tou tradičnou a ich zámerom je ďalej šíriť radosť, zábavu a potešenie druhým prostredníctvom svojho spevu a hudby", pretože, ako s láskou hovorievajú i spievajú: "Kto je veselý, toho nebolí. Spev a tanec všetko zahojí."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  2. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  3. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  4. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  5. Andrej Viceník, VÚB: Samosprávy potrebujú partnera, nielen banku
  6. Keď sa z brigády stane kariéra
  7. Pacienti s akútnou myeloidnou leukémiou čakajú na moderné lieky
  8. Jesenný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  2. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  3. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú.
  4. Po oslavách storočnice sa košický maratón pozerá do budúcnosti
  5. TIPOS pokračuje v spolupráci s Bratislavou
  6. IMPERIAL Gold… viac ako zlato...
  7. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  8. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  1. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 10 390
  2. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 6 318
  3. Keď sa z brigády stane kariéra 5 619
  4. Pacienti s akútnou myeloidnou leukémiou čakajú na moderné lieky 2 560
  5. Na trhu kúpite datle aj ťavu. Maroko má vlastný púštny Hollywood 2 304
  6. Firma z Nitry robí miliónové projekty pre Teslu či TikTok 2 195
  7. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 1 740
  8. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 1 497
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Viete, v ktorých krajinách afrického kontinentu realizujú slovenské organizácie svoje projekty v rámci Oficiálnej rozvojovej spolupráce pod značkou SlovakAid?


Prečo hladina Skalnatého plesa kolíše?


Aké budú slovenské cesty v budúcnosti? Dokáže ich výstavba reagovať na trendy v používaní moderných materiálov?


1

Tri dni a tri noci v horách. Batoh na chrbte, stan nad hlavou, nohy na chodníku. Aktuálne počasie je ideálne na túry. Radíme, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam a na čo si dať pozor.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu