PREŠOV. Sedem desaťročí uplynulo v utorok 28. apríla 2020 od chvíle, keď oficiálne zlikvidovali Gréckokatolícku cirkev vo vtedajšom Československu.

Spája sa s ňou tzv. "prešovský sobor", ktorým ukončili činnosť cirkvi a verejne ukončili proces jej likvidácie.
Napriek oficiálnemu zákazu žila v skrytosti a tajnosti.
Znovuzrodenie Gréckokatolíckej prišlo po dlhých 18 rokoch.
Zinscenované stretnutie s fatálnymi dôsledkami
S Prešovským soborom sa spája začiatok takmer dvadsaťročného oficiálneho zlikvidovania gréckokatolíkov.

V sále Čierneho orla prichystala vtedajšia vládnuca komunistická strana spolu so Štátnou bezpečnosťou zvláštne stretnutie.
Zišli sa tam straníci, študenti, milicionári, no i ženy, ktoré prišli na trh do Prešova.
Všetkých tam spoločne nakomandovali, medzi nich násilne priviezli aj niekoľkých gréckokatolíckych kňazov.
"Na "sobore" bol prijatý vopred pripravený manifest s uznesením, podľa ktorého sa gréckokatolícki veriaci vracajú do Pravoslávnej cirkvi. Manifest "zrušil" jednotu Gréckokatolíckej cirkvi so Svätou stolicou a zároveň žiadal moskovského pravoslávneho patriarchu, aby gréckokatolíkov "láskavo" prijal pod svoju právomoc," opísal vtedajšie reálie hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Tento Prešovský sobor bol vopred zinscenovaným zhromaždením, jeho následkom bola Gréckokatolícka cirkev v Československu postavená mimo zákon.
"Išlo o násilný zásah známy ako "Akcia P". Nastala perzekúcia gréckokatolíckych biskupov, kňazov a veriacich."
Odviedli biskupa Gojdiča
Kým v Čiernom orli prebiehal "sobor", z prešovskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa zadným vchodom do väzenia odviedla Štátna bezpečnosť gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča.
Pre neho mal "sobor" veľmi ťažké dôsledky. Vykonštruovaný proces mu stanovil jasný rozsudok: odsúdenie komunistickým režimom na doživotie, stratu všetkých občianskych práv a finančnú pokutu 200 000 korún za velezradu a špionáž.

Pritom to bol práve blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič, ktorý počas 2. svetovej vojny sa podieľal na záchrane množstva životov Židov žijúcich na území vtedajšieho Slovenského štátu.
Za túto záchranu mu bol in memoriam udelený titul Spravodlivý medzi národmi a taktiež pamätná medaila, na ktorej sú vyrazené slová z židovského Talmudu: „Ten, kto zachráni jeden ľudský život, zachráni svet“.
Biskup Gojdič zomrel verný svojmu povolaniu v deň svojich 72. narodenín 17. júla 1960.
Tento bohabojný biskup je dnes svätým i mučeníkom komunistického režimu.
Roky útlaku a väzenia
Pre gréckokatolíkov začali "soborom" bolestné časy. Všetok majetok Gréckokatolíckej cirkvi sa previedol na Pravoslávnu cirkev.

Gréckokatolícki kňazi trpeli za svoju cirkev, keďže ich najprv rôznymi sľubmi, no neskôr i násilím chceli presviedčať, aby opustili svoju cirkev.
Drvivá väčšina nátlaku odolala. "Odmenou" za vytrvalosť bola väzba a vyvezenie do českého pohraničia, spojené so zákazom pobytu na Slovensku.
Navonok a oficiálne Gréckokatolícka cirkev neexistovala. A to počas celých 18 rokov. Avšak, žila a vydržala v podzemí, vo svedectve jej biskupov, kňazov a mnohých veriacich.
"Činnosť Gréckokatolíckej cirkvi bola obnovená až po Pražskej jari v roku 1968, ale po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy a následnej normalizácii bola až do Nežnej revolúcie v roku 1989 štátnou mocou iba trpená," opisuje Michal Pavlišinovič.

Dnes je Gréckokatolícka cirkev na Slovensku oficiálne zaregistrovanou cirkvou, ktorá po ťažkých rokoch prežíva obdobie rozkvetu.
Podľa štatistík je treťou najväčšou cirkvou na našom území (po najpočetnejšej rímskokatolíckej cirkvi a evanjelickej cirkvi augsburského vyznania).
V roku 2017 sa ku gréckokatolíkom hlásilo podľa štatistík Ministerstva kultúry SR vyše 206-tisíc veriacich.
Spomienkové slávnosti odkladajú
Toto dnešné 70. výročie tzv. Prešovského soboru malo byť sprevádzané viacerými spomienkovými udalosťami. Dnes, v deň výročia, bola pripravená slávnosť odhalenia pamätnej tabule na múre lepoldovskej väznice. Práve v tejto väznici zomrel na následky fyzického a psychického týrania dnes už blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič.
Odhalenie pamätnej tabule tak bude pripomínať obe výročia – 70. výročie zrušenia Gréckokatolíckej cirkvi a 60. výročie odchodu do večnosti Pavla Petra Gojdiča. Odhalenie tabule bolo pripravované v úzkej spolupráci Prešovskej archieparchie a jej arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR a jeho podpredsedu Igora Rintela.
Okrem odhalenia pamätnej tabule na leopoldovskej väznici sa mala v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity uskutočniť vedecká konferencia venovaná osobnosti blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča.
Smutnému 70. výročiu zrušenia Gréckokatolíckej cirkvi mala byť venovaná aj Medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa mala o dva dni, teda 30. apríla 2020, uskutočniť na pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Súčasťou programu tejto konferencie malo byť odhalenie pamätnej tabule na budove PKO – Čierny orol, teda mieste, kde sa pred sedemdesiatimi rokmi tzv. Prešovský sobor zinscenoval.
Vzhľadom však na pokračujúci zákaz zhromažďovania a trvanie opatrení, ktoré zaviedli inštitúcie verejnej správy sa všetky tieto spomienkové slávnosti posúvajú na neskorší termín.
(zdroj: Prešovská archieparchia)