HERMANOVCE. Od 6. apríla nariadila vláda povinnú karanténa v štátnych zariadeniach pre všetkých ľudí, ktorí pricestujú na Slovensko zo zahraničia.
Nie každý má ale tú možnosť, aby uhradil poplatky spojené s ubytovaním v karanténnom zariadení, najmä nie tí sociálne znevýhodnení.
Rómovia, ktorí sa vrátili zo zahraničia a nemajú dostatok financií na uhradenie ubytovania v týchto karanténnych zariadeniach, sa preto nachádzajú v domácej izolácii vo svojich osadách, kde však nie vždy dodržiavajú karanténne opatrenia, a tým ohrozujú nielen svoje okolie, ale aj lekárov a zdravotníkov, ktorí ich vyšetrujú.
Ohrozujú aj lekárov
Podľa informácií z regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) mnohí obyvatelia, ktorí sa vrátili zo zahraničia, nedodržiavajú povinnú karanténu, nenosia ochranné rúška a stretávajú sa v skupinách. Preto lekári preferujú telefonickú konzultáciu so svojimi pacientmi, avšak nie vždy je to možné.
Všeobecní lekári pre deti a dorast majú aj novorodencov a mladšie deti, ktoré si nedovolia vyšetriť po telefóne.
„Na vyšetrenie s deťmi však prichádzajú rodičia, no nie všetci majú rúška.
V prípade, že by lekár primárneho kontaktu prišiel do nechráneného kontaktu s pacientom, ktorý mal byť v karanténe a následne by sa u neho potvrdilo ochorenie COVID-19, lekár so sestrou by museli ísť do karantény.
Ambulancia by tak ostala bez lekára a pacienti by migrovali do okolitých miest za zdravotnou starostlivosťou, čo značne zvyšuje riziko šírenia nákazy,“ hovorí vedúca odboru zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja Lýdia Budziňáková.