PREŠOV. Nový vzhľad, nová podoba, nové možnosti.
Pred pár dňami začala úprava priestranstva pred budovou vysokoškolského areálu, ktorá má za cieľ nielen zlepšiť funkčnosť, ale i kvalitu mestského prostredia vďaka budovaniu prvkov zelenej infraštruktúry.
Tešiť sa možno aj na novú fontánu. Vynovenie bude stáť vyše 400-tisíc eur.
Rektor: Tvoríme nový park v meste
Areál Prešovskej univerzity patrí medzi študentmi k priestorom najvyužívanejším. Konečne sa teraz dočká aj svojej novej podoby a obnovy v širokom rozsahu.
„Som veľmi rád, že sa nám podarilo realizovať tento projekt, vďaka ktorému sa areál hlavného campusu univerzity zmení z miesta, kde si kolegyne lámali opätky, na jeden z najväčších parkov v našom meste,“ skonštatoval s úsmevom rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya.
Viac zelene, teda aj ekológie
Realizovaný projekt si kladie za jeden z nosných cieľov ekologickosť. Pribudnúť tak majú prvky zelenej infraštruktúry, ale tiež aj prvky na znižovanie znečisťovania ovzdušia a hluku.
„Súčasťou realizovaných aktivít je súbor opatrení na zníženie hluku prostredníctvom terénnych vĺn a výsadbou vzrastlej zelene, prirodzených krajinných prvkov ako kvetinové lúčne záhony, mestských prvkov drobnej architektúry a zazelenaním exponovaných miest,“ vysvetlil prorektor Prešovskej univerzity Peter Adamišin.
Revitalizácia bude obsahovať taktiež výsadbu takmer 80 stromov, vyše 1000 listnatých krov a popínaviek, 1000 trvaliek a tulipánov.
„Nosným prvkom sadových úprav pri spracovaní tohto projektu je aj ozelenenie parkovacích miest, pričom nedochádza k ich nárastu,“ dopĺňa Adamišin.
Pri princípe stromoradia tak vzniknú aj voľné trávnaté lúky pre trávenie študentských prestávok.
Pribudne novinka – fontána
Verejné priestranstvo pred vstupom do budovy vysokoškolského areálu bude mať úplne inú podobu.
„V rámci rekonštrukcie dôjde k zavedeniu nového krytu z betónovej dlažby, osadia sa prvky drobnej architektúry, fontána na pitie a prístrešok pre cyklistov so stojanmi na bicykle. Zrevitalizujú sa aj existujúce spevnené plochy pred internátom a rozšíri sa promenádny chodník, ktorý zabezpečí bezkolízny prechod z budovy VŠA do budov študentských domov,“ vysvetlila investičná technička PU Darina Gajdárová.
Povrch je tvorený z asfaltového betónu, zámkovej dlažby a čiastočne z vegetačných tvárnic vyplnených štrkodrvinou.
„Odvodnenie všetkých spevnených plôch je zabezpečené priečnym, resp. pozdĺžnym sklonom konštrukcie, čo umožní zadržiavanie vody v krajine. Tým sa zlepšuje miestna mikroklíma, obmedzuje sa prehrievanie územia a nezaťažuje sa dažďová kanalizácia s odtokom do vodných tokov,“ uzatvára Gajadárová.
Vpravo od vstupu do objektu VŠA bude pri soche Anjela slobody promenáda s vodným prvkom – fontánou, pri ktorej sa vytvorí sedenie s oddychovou zónou.
Finančné náklady celého projektu vo výške viac ako 407-tisíc eur sú tvorené kombináciou zdrojov EÚ a vlastných zdrojov univerzity.
Rekonštrukčné práce by mali trvať a konečná podoba byť vo finále v októbri.