PREŠOV/BRATISLAVA. Slovensko má oficiálne zaregistrované nové testy na koronavírus.
Stalo sa tak v priebehu uplynulých dní, registráciu vo štvrtok (14. 5.) potvrdila hovorkyňa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková. Prvých stotisíc kusov pomôže pri testovaní na Slovensku.
Svetlo uzreli začiatkom apríla
Kľúčový komponent nových testov je dielom autora, vedca a biochemika Pavla Čekana.
Prešovčan sa tak postavil do čela tímu, ktorému sa podarilo vyvinúť originálne slovenské testy.
Vedci ich tvorili v spolupráci s firmou Multiplex DX. Žiadosť o registráciu bola zaevidovaná 7. mája, verejnosť ich spoznala začiatkom apríla.
Pomoc pri diagnostike
Samotný test je podľa slov odborníkov špecifický pre slovenské kmene koronavírusu SARS-CoV-2.
Práve toto umožňuje spoľahlivú diagnostiku koronavírusu v skoršej fáze ochorenia. Pomáhať by nové testy mali zároveň i pri ďalších nepredvídateľných pandemických situáciách.
Prvé testy ostanú doma
Pavol Čekan, autor kľúčového komponentu, vedec a biochemik, po úspešnom vytvorení nových testov ocenil súčinnosť vedcov, štátnych orgánov, akademických inštitúcií, ale tiež aj spoluprácu privátnej a verejnej sféry, ktorá sprevádzala vývoj a výrobu testov.
„Verím, že výraznou mierou prispejeme k tomu, aby sme novému koronavírusu zakrútili krkom,“ dodal Čekan na margo úspechu na poli vedeckom i medicínskom.
Slovenský test na nový koronavírus zaregistroval vo štvrtok 14. mája Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Prvých stotisíc testov, ktoré budú využité výlučne pri testovaní obyvateľov Slovenska, zaplatí Nadácia ESET.
Na vývoji testov a pri ich výrobe okrem Čekanovej firmy Multiplex DX spolupracovali aj spoločnosti Lambda Life i Proscience tech, rovnako tak nezisková organizácia CCCT, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV), Vedecký park Univerzity Komenského i Úrad verejného zdravotníctva SR.
Čas korony ako čas výzvy
Týždne, ktoré zmenili náš život a fungovanie, vníma vedec ako čas výziev. Povedal to ešte v období pretrvávajúcich obmedzení pre denník Korzár.
„Buďme trpezliví, zodpovední a láskaví jeden k druhému. Učme sa viac čítať z očí, buďme skromní a užívajme si spoločné rodinné chvíle. Je to ťažké pre každého z nás. Je to nová výzva, ako žiť bez každodennej práce, bez zadosťučinenia z pracovných úspechov. Nemôžeme cestovať a spoznávať nové veci, ale o to viac máme čas na seba a blízkych. Vychutnajme si to. Viem, že táto pandémia bude v spoločnosti doznievať ešte veľmi dlho pre jej sociálno-ekonomické dosahy. Ale to hmotné nie je všetko. Aj keď budeme mať toho možno menej, bude to stačiť a budeme šťastní. Verte mi. Prežijeme to a bude dobre.“
Úspešná a náročná práca vedcov priniesla ovocie, a tak je Slovensko o krok bližšie k tomu, že bude ozaj dobre.