Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov sa nachádza priamo v Pieninskom národnom parku. Návštevníkom ponúka pohľad do histórie života dvoch najprísnejších mníšskych rehoľných rádov, ktoré tu žili. Mnísi hľadali pre svoj život priestor pokojný a tichý. Pod úpätím Troch korún, v bezprostrednej blízkosti rieky Dunajec, v srdci najčistejšej prírody nachádzajú miesto, ako ho sami nazvali: „na konci sveta“

Múzeum Červený Kláštor
Múzeum Červený Kláštor prezentuje život dvoch rádov v rímsko-katolíckej cirkvi, kartuziánsky (1320-1567) a kamaldulský (1711-1782). Kokoš z rodu Berzeviczy daroval kartuziánom zo Skaly útočišťa v Slovenskom raji obec Lechnica a kráľ Karol I. Róbert z rodu Anjou im dal v roku 1320 súhlas na založenie a výstavbu kláštora. Kartuziáni patriaci ku kontemplatívnym rádom tu viedli prísny, no pokojný spôsob života. Ten narúšali husitské a bratrícke vojská, ktoré kláštor viackrát vyplienili. V rokoch 1569 – 1710 bol kláštor v rukách šľachty.
V roku 1711 sa do kláštora vrátilo znovu spoločenstvo mníchov. Kamalduli sa venovali prepisovaniu kníh, o. i. tu do prvej písomnej podoby slovenčiny bolo preložené Písmo sväté (Kamaldulská Biblia). Okrem duchovnej činnosti nezabúdali ani na čarovnú moc prírody, ktorú mali vôkol seba. Zbierali bylinky, vyrábali tinktúry, liečili. V tejto činnosti mimoriadne vynikal mních Cyprián, ktorý sa preslávil svojimi liečiteľskými schopnosťami a pestrými vedomosťami o prírodnej medicíne.
Svoju pozornosť mnísi venovali aj chovu včiel a pestovaniu obilia, ktoré našlo svoje ďalšie využitie pri výrobe piva. To bolo podávané v kláštornej krčme. Jej poloha v blízkosti dôležitej obchodnej cesty umožňovala okoloidúcim, pocestným a obchodníkom nachvíľu spočinúť a občerstviť sa. Tá svoju funkciu plní dodnes.

Krčma pod lipami
Krčma z 18. storočia stojí na prvom nádvorí areálu kláštora. V nej si dnes môžete vychutnať okrem jednoduchých jedál, nápojov, kávy, pochutín a zákuskov aj výnimočné polotmavé pivo, špeciálne varené pre kláštor. Pivo Romuald, pomenované po zakladateľovi kamaldulov, je vyrábané s prídavkom medovicového zamagurského medu a je 15-stupňové.

Kláštorné ubytovanie
Nevšedný zážitok ponúka kláštorné ubytovanie. Účelne zariadené dvojposteľové izby s prístelkou, kúpeľňou a televízorom sú pre návštevníkov dostupné počas celého roka. K dispozícií je aj jeden apartmán s vlastnou kuchynkou.


V cene ubytovania sú benefity:
. prehliadka expozície, parkovanie osobného auta a tenisový kurt v areáli
. 10 % zľava na splav Dunajca plťou, raftovým člnom a zapožičanie bicykla
. 15 % zľava na stravu formou výberu z jedálneho lístka a na procedúry v Kúpeľoch Smerdžonka
Všetky informácie získate na www.muzeumcerevnyklastor.sk
+421 52 482 2057
+421 911 325 250
Otváracie hodiny
- november, december, január, február 9,00 – 16,00 hod.
- marec, apríl, september, október 9,00 – 17,00 hod.
- máj, jún, júl, august 8,00 – 19,00 hod.