Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Hral po boku legiend, jazdil na Felicii. Dnes buduje vlastnú značku

Juhar má ponuku z materského klubu.

Martin Juhar (uprostred v žlto - modrom) v drese materského MFK Košice.Martin Juhar (uprostred v žlto - modrom) v drese materského MFK Košice. (Zdroj: TASR)

KOŠICE. Má skúsenosti zo slovenskej, českej, poľskej i maďarskej najvyššej súťaže a v jednom prípravnom zápase si na seba navliekol aj reprezentačný dres seniorského A-mužstva.

Bolo to pri pamätnej remíze proti Gibraltáru (0:0), keď dal tréner Ján Kozák príležitosť viacerým nováčikom.

Futbalista Martin Juhar je aj napriek tomu momentálne bez angažmánu.

„Po tom, čo som skončil v maďarskom Miškovci, som mal v zime na stole niekoľko ponúk, ale ani jedna ma neoslovila do takej miery, aby som povedal, že ju prijmem,“ vraví na úvod 32-ročný futbalista, hrajúci na pozícii ľavého stredopoliara.

Skryť Vypnúť reklamu

V Maďarsku si pochvaľoval spoluprácu so Španielmi

V Miškovci pôsobil Juhar v sezóne 2018/2019 a v drese klubu, ktorý hráva svoje stretnutia na modernom, takmer 15-tisícovom štadióne, začal aj sezónu 2019/2020.

Súvisiaci článok Začínal pod Kozákom, v budúcnosti možno bude právnikom. Karašovi sa Košice stali osudné Čítajte 

„Počas mojej prvej sezóny v Maďarsku bol trénerom Španiel Fernando Fernández. Hrával som pravidelne, až 90 percent stretnutí som odohral v základnej zostave. Tréner vo mne videl kvalitu, vedel oceniť moje schopnosti.

Môžem povedať, že spolu s jeho asistentom Antoniom Muňozom to bola jedna z najlepších trénerských dvojíc, ktoré ma doposiaľ v mojej kariére viedli. Páčilo sa mi, ako viedli tréningy, aká bola ich celková mentalita, ako aj to, že mali odlišný prístup k hráčom,“ pokračuje ďalej Juhar smerom k pôsobeniu v krajine našich južných susedov.

Skryť Vypnúť reklamu

Zlom nastal podľa jeho slov v októbri minulého roka, keď Španiela Fernándeza nahradil Maďar Feczkó. Ten zasadol na lavičku DVTK na začiatku septembra.

Už o mesiac nato obletela nielen maďarské, ale aj slovenské médiá informácia o tom, že košický odchovanec v klube končí.

Súvisiaci článok Na tréningy nás vozili v Avii, hovorí v biografii bývalý brankár Michaloviec Čítajte 

„Po príchode nového trénera som bol najprv preradený do rezervného mužstva, až následne sme po vzájomnej dohode ukončili zmluvu. Rešpektoval som rozhodnutie trénera.

V Miškovci som prežil pekné časy. Klub má k dispozícii nádherný štadión, tréningové centrum a tiež úžasných fanúšikov. Prajem im do budúcna všetko dobré,“ dodáva ďalej Juhar, ktorý pridal aj svoj celkový pohľad na futbal v Maďarsku.

„Podľa mňa má futbal v Maďarsku svoju kvalitu. Nielen v Miškovci, kde som pôsobil, sú nádherné štadióny a tréningové centrá. Je vidieť, že futbal ľudí zaujíma. Som rád, že som mohol byť súčasťou toho celého.“

Skryť Vypnúť reklamu

Vráti sa do Košíc?

Kým košický odchovanec pôsobil na severovýchode Maďarska, Miškovec a Košice nadviazali vzájomnú spoluprácu.

Klub z metropoly východu má podporovať podnikateľská skupina, ktorá sa angažuje aj v maďarskom Miškovci.

Obe mužstvá majú dokonca v pláne v rámci letnej prípravy aj stretnutie, ktoré sa odohrá 25. júla na hlavnom ihrisku v Miškovci.

Od Košíc som ponuku dostal, ale ešte necítim, že by bol ten správny čas vrátiť sa.

Martin Juhar na margo návratu do materského klubu

Pre futbalistov FC Košice, vedených trénerom Fabuľom, to bude generálka na nový ročník druhej futbalovej ligy.

Martina Juhara, aj vzhľadom na to, že je momentálne bez angažmánu, sme teda podpichli, či nehrozí, že sa v spomínanom zápase predstaví v drese svojho materského klubu.

„Od Košíc som ponuku dostal, ale ešte necítim, že by bol ten správny čas vrátiť sa,“ prezrádza na margo prípadnej spolupráce Juhar.

Pre druholigistu by bol iste vítanou posilou aj vzhľadom na to, ako sa posilňujú konkurenčné kluby.

Spomenúť môžeme napríklad Podbrezovú, ktorá najnovšie z Popradu získala Brazílčana Enza Arevala a ešte predtým angažovala skúsenú dvojicu Grendel – Kukoľ.

„Situácia, ktorá vo svete nastala, zmenila veľa vecí. Ak by som mal ešte hrať, tak buď v zahraničí, alebo v najvyššej slovenskej súťaži a v mužstve, ktoré bude hrať o popredné priečky. Človek však nikdy nevie,“ dodáva tajuplne smerom k svojmu novému pôsobisku Juhar.

Na Feliciu si zarobil sám, má ju dodnes

Doposiaľ najdlhšie obdobie vo svojej kariére strávil Martin Juhar v Česku.

V dresoch Sparty, Slavie a Zbrojovky Brno odohral v českej najvyššej súťaži 95 stretnutí, v rámci ktorých zaznamenal jedenásť presných zásahov.

Z Košíc prestupoval do Sparty Praha približne pred deviatimi rokmi, na začiatku júla 2011.

Ihneď po svojom príchode vyvolal rozruch medzi bulvárnymi novinármi. Na prvý tréning „rudých“ prišiel z Košíc na Felicii.

To, že som na tréning prišiel na Felicii, sa určite rozoberalo. Ja som bol však na to auto hrdý. Kúpil som si ho sám, za svoje vlastné peniaze.

Martin Juhar o tom, ako prišiel na prvý tréning v Sparte na starej Felicii.

To by bolo v poriadku, ak by vedľa nej neskôr nezaparkoval Tomáš Řepka na svojom luxusnom Porsche a tiež, ak by sa nejaký „dobrák“ nepostaral o pamätnú snímku, na ktorej vedľa seba stoja Juharova Felicia a Řepkovo Porsche, čo vyvoláva veľký kontrast.

Táto fotka sa skôr či neskôr objavila vo viacerých bulvárnych plátkoch na Slovensku a v Česku.

Ako si na túto situáciu spred takmer deviatich rokov spomína samotný Juhar?

„Aby som to uviedol na pravú mieru: on zaparkoval vedľa mňa, nie ja vedľa neho, ako sa písalo. Netušil, že to auto je moje. Ja som bol v Prahe prvý deň, nepoznal som cestu do tréningového centra, ani to, aká bude situácia na cestách. Nechcel som zablúdiť a meškať na prvý tréning. Do tréningového centra som dorazil už o ôsmej ráno, pričom tréning sme mali až o pol desiatej.

Myslím, že táto situácia sa určite rozoberala, ale bolo mi to jedno. Nikdy som sa za toto auto nehanbil. Zarobil som si naň sám, nekúpil mi ho otec. V dobe, keď som ho kupoval, stálo približne 100-tisíc slovenských korún.

Bola to doba, kedy som jazdil na Felicii a nosil neznačkové oblečenie,“ prezrádza Juhar a vzápätí dodáva: „Auto mám dodnes, využívam ho, keď chodím do dielne, prípadne na prevoz materiálu. Nechcem ho predať.“

Řepka ho volal „Baran“

Kým jedna generácia, medzi ktorú patril aj Martin Juhar, svoju kariéru začínala, iná pomaly, ale isto končila.

Na súpiske Sparty boli pred sezónou 2011/2012 okrem Juhara – čerstvej posily z Košíc - aj hráči ako Jaromír Blažek, Tomáš Řepka, Erich Brabec, Jiří Jarošík či Libor Sionko.

Všetci vymenovaní patrili v roku 2011 ku skúseným hráčom, ktorí majú za sebou zahraničný angažmán a prišli odovzdať svoje cenné skúsenosti v prospech pražskej Sparty.

„V danej dobe som bol veľmi rád, že som si mohol zahrať po boku takýchto hráčov. Rešpektoval som ich, nikdy som však nemal strach, skôr som sa tešil na to, že si spolu s nimi môžem zahrať.“

Čo sa týka skúsených hráčov, špecifický vzťah si vybudoval najmä s búrlivákom Řepkom, ktorý uplynulý rok skončil vo väzení.

„Bol som v kabíne jediným mladým hráčom, ktorému podal ruku. Volal ma baran, pretože som si stále išiel svoje a stál si za tým. Ja som ho zase volal pes, pretože skoro po každom štekal. Myslím si, že sme spolu vychádzali dobre,“ dodáva s úsmevom Juhar.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prestup, ktorý sa neodpúšťa

Po sezóne v Sparte, keď si na svoje konto pripísal prvých trinásť štartov, začal košický odchovanec uvažovať, čo ďalej.

Kým v úvode svojho pôsobenia na Letnej nastupoval pravidelne a mužstvo vyhrávalo, zlom nastal po víťaznom stretnutí na ihrisku ostravského Baníka, v polovici septembra 2011, pred zápasom so Slaviou.

„Zo Sparty do Slavie, prípadne opačne, sa neprestupuje každý deň. V Sparte som nedostával toľko priestoru, ako by som si želal, aj preto som sa rozhodol kývnuť na ponuku Slavie. Bol som mladý a chcel som hrávať, to bolo všetko. Z tribún mi to, samozrejme, fanúšikovia pri vzájomných stretnutiach dali pocítiť.“

V Slavii sa Juhar ihneď po svojom príchode zaradil do základnej zostavy. V drese „zošívaných“ si počas troch sezón pripísal na svoje konto 67 štartov.

Jeho odchod bol spájaný s tým, že sa mal vyjadriť, že už ďalej nechce hrať za Slaviu. On sám to označil ako nezmysel.

„Pravdupovediac, boli tam určité nezhody medzi mnou a trénerom (Miroslavom Beránkom, pozn. redakcie). Nemám rád krivdu, aj preto situácia dospela až k môjmu odchodu z klubu. Veľa ľudí do toho nevidelo, len si prečítali, čo sa napísalo.

Každopádne, ja sa na nikoho nehnevám, ani nemám na nikoho ťažké srdce. Je to v živote strata času. Dodnes mám v Slavii zopár kamarátov, je to kvalitný klub,“ dodáva Juhar na margo svojho odchodu zo Slavie, po ktorom zakotvil v Zlatých Moravciach.

Na Slaviu spomína v dobrom aj z dôvodu, že sa v mužstve v danom období stretlo až šesť bývalých hráčov Košíc, pochádzajúcich z východného Slovenska.

Okrem neho hrali v tom čase v „zošívanom“ drese aj Kamil Čontofalský, Matúš Čonka, Róbert Cicman, Karol Kisel a Dávid Škutka.

„Bolo to neuveriteľné, že sme sa tam toľkí stretli. Najlepšie som vychádzal s Matúšom Čonkom, poznali sme sa ešte z mládežníckych mužstiev.“

Poľsko si pochvaľoval

Okrem slovenskej, maďarskej a českej najvyššej súťaže má Martin Juhar skúsenosti aj s poľskou Ekstraklasou.

Po konci v Slavii a polročnom angažmáne v Zlatých Moravciach kývol na ponuku z klubu Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

„Dobrá skúsenosť. Tento prestup neľutujem. Naučil som sa nový jazyk – poľštinu. Štadión, ktorý inak postavili spolu s tréningovým centrom za polroka, stál v dedine s približne 750 obyvateľmi,“ prezrádza na margo Nieciecze Martin Juhar.

Ten si v Poľsku pochvaľoval aj celkovú infraštruktúru.

„Majitelia mali férový, profesionálny prístup. V klube všetko fungovalo na jednotku, výplaty chodili na čas. Na Poľsko spomínam naozaj v dobrom. Tiež sme sa tam stretli viacerí Slováci.

Hral som napríklad aj s Pavlom Staňom, dnes trénerom Žiliny, ktorý mi počas môjho pôsobenia v tomto klube veľmi pomohol,“ dodáva ďalej futbalista, ktorý práve v krajine našich severných susedov pričuchol aj k inej práci.

„Žil som v meste Tarnów, kde som vo voľnom čase zhotovil môj prvý 3D model rodinného domu.“

Venuje sa interiérovému dizajnu

Práve interiérový dizajn je niečo, v čom vidí Martin Juhar svoju budúcnosť. Buduje vlastnú značku pod názvom Different.

„Túto značku som založil, pretože ma vystihuje. Stále, či už v živote, alebo vo futbale, som chcel byť sám sebou. Vo futbale platí, že ak ste odlišný, máte väčšinou problém,“ prezrádza ďalej Juhar.

Ten, na rozdiel od viacerých iných futbalistov, premýšľal o tom, čo bude robiť po svojej kariére s predstihom.

„Cítim, že ma to baví a napĺňa. Mám úžasnú fantáziu. Milujem dizajn, umenie, street art a iný pohľad na veci.“

Čo sa týka práce dizajnéra, ktorá okrem iného zahŕňa výrobu unikátnych produktov, návrhy či realizáciu a neposlednom rade originalitu, má za sebou Juhar už aj niekoľko úspechov.

„V nedávnej minulosti som už zariadil zopár bytov. Najväčším úspechom pre mňa však je, že môžem robiť to, čo ma napĺňa a môžem realizovať svoje vízie. Myslím, že práve vtedy, ak človek robí niečo, čo ho baví, môže byť skutočným majstrom svojho remesla,“ dodáva zaujímavú myšlienku Juhar.

„V tejto práci si nestanovujem nejaké ciele či mantinely. Chcem to robiť prirodzene a dať priestor svojej fantázii. Úspechy či ocenenia pre mňa nie sú podstatné. Chcem mať radosť z práce a z toho, že svojou prácou môžem potešiť aj iných ľudí,“ prezrádza ďalej hráč, ktorého podľa vlastných slov láka viac dizajn ako trénovanie.

„Ak sa ešte budem venovať futbalu, jedine v pozícii hráča. Trénovanie ma neláka. Svoje skutočné šťastie som našiel v dizajne. Dokážem byť v dielni od rána do večera a ani neviem, že prešlo tak veľa hodín,“ dodáva na záver Juhar.

Najčítanejšie z východu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 6. Investície s fixným ročným výnosom 5,5 % - 8 %
 7. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 9. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 10. Mercedes-Benz EQV je elektrické riešenie všestranného vozidla
 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 3. Ako overiť či máte aktívny druhý pilier?
 4. Kurzarbeit – then, now and tomorrow
 5. Fanshop HC Košice prichádza s novinkami
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 539
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 529
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 10 037
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 416
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 318
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 9 020
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 993
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 809
 9. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 577
 10. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 8 533
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Porsche

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Dvaja mladiství prepadli dôchodcu

Jeden z nich je stíhaný väzobne.

Mesto Michalovce rozširuje možnosti detských ihrísk

Na dvoch pribudli nové prvky, ďalšie plánujú.

Košická župa chce v tomto roku dokončiť opravu 17 úsekov ciest

Nový asfalt budú cestári pokladať, kým budú priaznivé poveternostné podmienky.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia vyšetruje masívne podozrenia z tunelovania Agrokomplexu

Rezort hovorí o závažných zisteniach v štátnom podniku. V minulosti ho riadili nominanti SNS.

Rušeň tlačil auto desiatky metrov

Matka s dvoma synmi skončili po zrážke v nemocnici.

Vianočné trhy v Martine budú

Druhá vlna koronavírusu slabne, no ťažko povedať, akú silu bude mať v predvianočnom období. Mesto napriek tomu pripraví vianočné trhy. Budú mať ale svoje epidemiologické pravidlá.

Z nádrže Ružiná vyťahujú obrovské ryby, záchranný odlov prebieha v sparťanských podmienkach

Pre ryby sú pripravené aj nákladné autá so špeciálnymi bedňami, v ktorých je k dispozícii tekutý kyslík.

Už ste čítali?