VEĽKÝ ŠARIŠ. Ako pomôcť regiónu? Ako podporiť skvelé myšlienky?
Otázky, ktoré si pred rokmi položili v Pivovare Šariš, si kladú opäť. Aktuálne totiž prebieha ďalší ročník grantového programu Šariš ľuďom.

A že je výnimočný, je jasné už na prvý pohľad. Nie 16-tisíc, ale až 32-tisíc eur chcú dať ľuďom v regióne tentoraz.
Ide o krok vyplývajúci z neľahkej situácie. Pivovar tak opäť potvrdzuje status lokalpatriota a podporovateľa dobrých vecí vo svojom okolí.
Zásah aj do výroby
Veľkošarišský pivovar má obdobie koronakrízy prakticky úspešne za sebou. Dnes už fungujú v režime ako pred koronou, ostala „len“ sprísnená hygiena.
Preventívne hygienické opatrenia zaviedli podľa slov manažéra Pivovaru Šariš Jána Čerkalu takmer okamžite.
„Zdravie a bezpečnosť našich zamestnancov sú pre nás prvoradé. Uvedomovali sme si však aj opačnú stranu mince, a to, že u mnohých ľudí sa obavy o zdravie miešali s obavami o zamestnanie a peniaze pre rodinu. Preto sme robili maximum, aby sme boli pre našich zamestnancov oporou v ťažkých časoch,“ vysvetlil Čerkala nastavenie systému fungovania.

To sa odzrkadlilo v praxi tak, že upravili zmennú prevádzku. Nastavili ju tak, aby jednak spĺňali odporúčania hlavného hygienika a jednak nemuseli znižovať stavy.
„Naši zamestnanci sú hybnou silou pivovaru a patrí im veľká vďaka za to, že aj my sme sa mohli počas celej doby oprieť o nich. Viete, v každej firme je to vždy o ľuďoch. Ja mám to šťastie, že som obklopenými prevažne takými, ktorí do svojej práce vkladajú aj kus seba. A to je pri výrobe piva mimoriadne dôležité,“ hovorí o fungovaní vo firme manažér veľkošarišského pivovaru Ján Čerkala.
Pomohla im nová plechovková linka
Koronakríza podľa Čerkalu ukázala jedno: Je dôležité je byť pripraveným a myslieť dopredu.
Zatvorené podniky sa premietli vo výrobe v pivovare, ktorý musel reagovať na zmeny na trhu.
„Úplne sme prestali plniť pivo do sudov a naplno sme presmerovali naše kapacity do baleného piva. Aj keď sme do fliaš či plechoviek plnili viac, ako sme boli dovtedy zvyknutí, kapacitne sme to stíhali aj vďaka novej plechovkovej linke. Výrazne nám zvýšila kapacity a my sme boli schopní napĺňať záväzky, ktoré sme mali voči našim partnerom v segmente obchodov.“

Pri podnikoch na úrovni pivovaru i celej firmy pomáhali vo forme okamžitej miliónovej injekcie či kompenzácie sudov a tankov po záruke. To si vyžiadalo ďalšie viac ako 2 milióny eur.
„Išli sme však do toho naplno, lebo sme chápali, že v stávke sú desaťtisíce pracovných miest. Keď sa tak nad tým zamyslím, ani sme to nemohli urobiť inak – naša firma, rovnako ako naše pivá, sú tu pre všetkých v dobrých, ale aj ťažkých časoch,“ konštatuje Čerkala.
Grant po korone: Dvojnásobná cifra
Aktuálne Pivovar Šariš prispieva na podporu projektov v regióne sumou dvojnásobnou. Aj napriek tomu, že všade je skôr trend „uťahovania“ opaskov.
Cieľ je však pri tomto kroku jasný.
„Chceme vrátiť život do regiónu. V tomto regióne sme totiž doma, vieme, s čím bojuje, akí sú tu ľudia, aké majú problémy a s čím sa boria. My sme totiž oni. Takže dvojnásobné navýšenie podpory bolo úplne prirodzeným krokom,“ konštatoval Čerkala.
Sám zastáva zásadu, že inšpiratívnych ľudí treba podporovať a túto filozofiu zdieľa aj firma.
„Pretože je pravdou, že pivo spája, ale ľudia inšpirujú. A tento rok sme pre miestne komunity vyčlenili 32-tisíc práve preto, aby sme podporili viac projektov, ktoré zlepšia život na Šariši a spoja ľudí.“
Ročník, ktorý reaguje na zmeny
Aktuálny ročník má byť výnimočný vzhľadom na fakt, že podporu dostanú aj projekty, ktoré reagujú na výzvy, aké priniesla koronakríza.
„Každý zo žiadateľov môže predložiť výhradne jeden projekt, ktorým sa bude uchádzať o časť z celkovej sumy. Po novom sa sústredíme aj na projekty, ktoré pomáhajú obnove komunitného života utlmeného kvôli epidémii ochorenia COVID-19, bojujú proti strachu ľudí zo stretávania sa, podporujú udržateľnosť a ochranu životného prostredia na miestach, ktoré obyvatelia kraja využívajú na aktívny odpočinok alebo prispievajú k obnove turistických atrakcií, ktoré sú významnými symbolmi regiónu či sú späté s východoslovenským folklórom a tradíciami,“ uviedol Čerkala.
Do grantového programu Šariš ľuďom sa záujemcovia môžu prihlásiť do konca júla cez http://sarisludom.sk
Tretíkrát bude hlasovanie aj v rukách ľudu, ktorý rozhodne o prijímateľovi špeciálnej prémie. V pivovare chcú, aby sa zapojili ľudia na celom Slovensku.
„Ide síce o projekty v regióne Šariš, ale aj ten sa počas roka môže stať na pár dní domovom pre každého Slováka,“ dodal s úsmevom Ján Čerkala.