PREŠOV. Prešovskí poslanci sa na svojom poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva zaoberali aj úsporou prostriedkov, ktoré majú na účte mesta.
Dôvodom úpravy rozpočtu bola aktuálna situácia spojená s koronakrízou.
Očakávanie nepriaznivého vývoja v rámci financií na trhu sa tak premietlo aj na úroveň mestských financií.
Rozpočet upravovali škrtmi
Pokiaľ ide o najväčší škrt v rozpočte, tak ten sa týka odhadu financií v rámci podielových daní. Tie znížili vzhľadom na predpovede o viac ako 2,5 milióna eur.
Ďalších takmer 600-tisíc eur tvorí očakávané zníženie príjmov z predaja budov a pozemkov.
Karanténne opatrenia a pozastavenie vývozu komunálneho odpadu by sa malo pretaviť do podoby výpadku v príjme za poplatok za komunálny odpad za vyše 200-tisíc eur.
Peniaze budú chýbať aj vo výške 20-tisíc eur pri znížená dane za ubytovanie, taká suma bude chýbať aj pri poplatkoch za používanie parkovísk. Pokles nájomného správcu nebytových priestorov Prešov Real je vo výške 84-tisíc eur.
„Odhadovaný výpadok je veľmi vysoký. Hovoríme o čiastke 4,5 milióna eur. Teraz sme pripravili miernejšiu verziu rozpočtovej zmeny, kde hovoríme zhruba o sume 3,5 milióna eur. Tie potrebujeme viazať vo výdavkoch, keďže vieme, že v príjmoch tieto peniaze nedostaneme. To je tá najzásadnejšia zmena,“ vysvetlila primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová (KDH).
Školstvo: Aký bude mať budúci rok?
Nepriaznivo to aktuálne vyzerá a bohatá diskusia sa otvorila pri otázke výdavkov pre školstvo. Tu bol pokles bežných výdavkov na úrovni takmer 1,2 milióna eur.
„Otázkou bolo, či nekrátime priveľa. Odpoveď na to je, že všetky naše školy s právnou subjektivitou, a my ako mesto Prešov za neprávne subjekty sme požiadali v rámci tohto projektu o odškodnenie do výšky úhrady poistného. Takto by sme mali vykompenzovať, aby sme tie peniaze v rozpočte mali,“ uviedla primátorka.
„Školstvo na základe prepočtov odboru školstva by malo vyjsť s týmito projektovými peniazmi a s tým, čo už dostali a čo máme preň schválené v rozpočte. Takže by to pre tento rok ustálo. Otázne bude financovanie budúceho roka. Tam budeme musieť pripraviť nové všeobecne záväzné nariadenie, pretože dosah koronakrízy sa nás bude týkať aj budúci rok, keďže sa zvýšila nezamestnanosť, znižujú sa príjmy a má to dosah aj na príjem samospráv,“ dodala Turčanová.
Riešili aj investície pre mesto
Poslanci riešili aj investície. Okrem iného do rozpočtu zapojili novoprijatý štvormiliónový úver, ktorý určili výhradne na rekonštrukciu Jarkovej ulice a dofinancovanie rekonštrukcie zimného štadióna.
Ďalšie prípadné investície z úveru vyškrtli.
„My ideme podľa plánu investícií. Všetky projekty, kde už sme robili verejné obstarávania alebo boli zazmluvnené, tak v tých pokračujeme. Nerozumela som celkom diskusii poslancov, že sa neinvestuje v mestských častiach, pretože spolu s úverom budeme mať tento rok celkový objem investícií v meste takmer 9 miliónov eur, čo je podľa mňa veľmi slušná suma na mesto ako Prešov,“ skonštatovala primátorka.
Dopravný podnik a jeho straty
V rámci účelových zdrojov potom zastupiteľstvo zapojilo a prerozdelilo vyše 1,5 milióna eur.
„Ďalšie zmeny sa týkajú presunov, o ktorých sme hovorili skôr. Ja som už v januári poslancom predkladala zoznam budov, ktoré sú v nevyhovujúcom technickom stave a kde je potrebné pripraviť opravu. A potom sú to viac-menej presuny medzi položkami v rámci existujúceho rozpočtu,“ dodala Turčanová.
Návrh na zmeny v rozpočte predstavuje len časť opatrení. Pri každom ďalšom výdavku pre mesto je potrebné zvažovať, nakoľko je nevyhnutné jeho realizovanie
„Súčasne očakávame ďalšie straty v DPmP, a. s., vzhľadom na nízke tržby v mestskej hromadnej doprave v dôsledku zníženia počtu cestujúcich. Momentálne nevieme odhadnúť výšku straty ani výšku avizovanej štátnej pomoci,“ upozorňujú ekonómovia mesta.