
ZEMPLÍN MÁM RÁD
Milan Junior Zimnýkoval, televízny a rozhlasový moderátor
Na Zemplíne mám dve miesta, ktoré som ešte neukázal svojim dievčatám a chcel by som (jedna je do Spiša druhá sa narodila v Petržalke).
Z Horného Zemplína by som prešiel zo sninskej strany na Sninský kameň, kde by som im ukázal, kde sme mali polia a lesy. No a potom by som prešiel na Morské oko, a tu nie je o čom! Tak, ako existuje povinné čítanie, malo by existovať aj povinné cestovanie - po Slovensku, podľa mňa. A Morské oko do takej povinnej geografickej výbavy Slováka jednoznačne patrí. Tak ako napríklad Spišský hrad, Levoča, či Terchová a Bratislavský hrad, tých miest je milión na celú základnú a strednú školu.
A všetkým čitateľom by som dal tip na Ranč Klokočina! Miesto na Šírave, kde milujú zvieratká, špeciálne KONE. Je to neuveriteľná oáza pokoja a harmónie, aspoň pre mňa. Starajú sa o to veľmi milí a dobrí ľudia a je to cítiť pri každom zvieratku.

Región v top 10 faktoch
- Zemplín tvorí hranicu medzi katolíckym západom a pravoslávnym východom.
- Zemplínska šírava je s rozlohou 33 km2 najväčšia vodná nádrž na východnom Slovensku, druhá najväčšia a svojim objemom tretia najväčšia po Liptovskej MareaOravskej priehrade.
- Najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou 94,3 m.n.m leží v katastri obce Klin nad Bodrogom.
- Prírodným unikátom je studený gejzír v Herľanoch, podobné sa nachádzajú najbližšie na Islande.
- Viadukt v Hanušovciach nad Topľou je najdlhší železničný oblúkový most v strednej Európe.
- Rozlohou najmenšia a významom najvzácnejšia na Slovensku je Vinohradnícka oblasť Tokaj, do ktorej spadá 907 ha viníc v katastroch obcí Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky.
- Chránená krajinná oblasť Vihorlat s najvyšším vrchom Vihorlat (1076 m.n.m.) patrí medzi najlesnatejšie pohoria Slovenska.
- Vyvýšenina Várhegy v obci Nižná Myšľa, kde prebieha od roku 1977 kontinuálne archeologický výskum, je najvýznamnejším náleziskom otomanskej kultúry z doby bronzovej na Slovensku.
- Najväčší cintorín na Slovensku z obdobia 1. svetovej vojny sa nachádza v obci Veľkrop v Stropkovskom okrese. Pochovaných je na ňom 8662 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády.
- Židovský cintorín pri Hubkovej patrí medzi najstaršie a rozlohou najväčšie cintoríny na Slovensku.
OPLATÍ SA VIDIEŤ
V drevených gréckokatolíckych chrámoch nenájdete klinec
Na Slovensku je až 60 unikátnych drevených kostolíkov, no chrámy v Ladomírovej, Bodružali a Ruskej Bystrej boli pre svoju nesmiernu kultúrno-historickú hodnotu spoločne s ďalšími 5 slovenskými drevenými kostolmi a cerkvami v iných regiónoch zapísané v roku 2008 do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ležia ďaleko od hlavných turistických trás, zápis pomohol ich návštevnosti a patrí do osmičky drevených kostolov slovenskej časti Karpatského oblúka.
Za svoj špecifický vzhľad vďačia jedinečnej stavebnej technológii, pri ktorej majstri remeselníci používali ako stavebný materiál výlučne drevo. Keď sa pozriete na chrámy zblízka, nenájdete žiadne kovové spoje, stavali sa totiž bez použitia jediného klinca. Ľudoví architekti ich stavali takto preto, lebo klincami boli pribitý Kristus na kríži a oni sa ich snažili preto nepoužiť.
PRE RODINY S DEŤMI
Zemplínska šírava
Perla Zemplína v podobe slovenského mora je skvelým a rozhodne tým pravým miestom na trávenie letnej dovolenky aj pre rodiny s deťmi. Slúži na rekreačné účely, plavbu, ochranu pred povodňami, na zavlažovanie a ako zdroj pre priemysel. Okrem kúpania však môžete na vodnej ploche vyskúšať aj množstvo vodných športov. V ponuke sú vodné bicykle, vodné skútre, vodné lyže či windsurfing. Z lodného prístavu pravidelne premávajú aj vyhliadkové výletné lode. Zemplínska šírava sa vracia do hľadáčika slovenských dovolenkárov a ak sa k nim pripojíte, nemusíte ľutovať. Aj v jej okolí je veľa miest, ktoré stoja za poznanie a návštevu.
NÁŠ TIP NA KÚPANIE
Vinianske jazero – v lete kúpanie, v zime korčuľovanie
Nájdete ho pri obci Vinné neďaleko Michaloviec a patrí k najteplejším na Slovensku. Leží v lone prekrásnej prírody, v neďalekých lesoch sa môžete prechádzať počas celého roka a v sezóne aj hubárčiť. Jazero má rozlohu iba 8 hektárov a priemernú hĺbku 3 m. Návštevníci ho využívajú nielen na kúpanie, ale i vodné športy a rybolov.