MICHALOVCE. Červená všeobecne znamená stopku. Na Slovensku je aktuálne päť okresov, ktoré sa podľa pandemického semaforu nachádzajú v červenej zóne, pričom jeden z nich je na východnom Slovensku.
Do pondelka 14. septembra mali v Michalovskom okrese platiť sprísnené opatrenia hygienikov, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.
Hygienici však ich platnosť predĺžili do konca septembra.
Podľa infektológa Pavla Jarčušku je situácia v okrese veľmi zlá. Len od začiatku mesiaca tu zaznamenali 81 nových pozitívne testovaných ľudí.
Počet nakazených stále stúpa
Až 25 pacientov je hospitalizovaných a niektorí užívajú aj liek Remdesivir.
V okrese Michalovce začali postupne pribúdať prípady po dlhej dobe 18. augusta, odvtedy v tomto okrese pribudlo celkovo 171 prípadov. Len od začiatku mesiaca tu zaznamenali 81 nových pozitívne testovaných ľudí.
Obyvatelia Michaloviec sú preto naďalej v kritickom režime. Mesto sa pre neustále stúpajúci počet nakazených rozhodlo sprísniť opatrenia súvisiace s prevenciou šírenia nového koronavírusu. Týkajú sa predovšetkým hromadných verejných podujatí, prevádzkových hodín a zariadení sociálnych služieb.
„Dôvodom vydania rozhodnutia účinného od utorka 1. septembra je výrazný nárast počtu osôb v okrese Michalovce, ktorým laboratórnym vyšetrením metódou RT-PCR bola potvrdená prítomnosť koronavírusu SARS CoV-2. Termín opatrení je platný dňom 14. 9. 2020 od 00:00 hod. do 30. 9. 2020 do 24:00 hod,“ uvádzajú hygienici.
Je to oficiálne
Na území celého okresu tak platí zákaz organizovať a usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy nad 500 účastníkov v exteriéri a nad 250 účastníkov v interiéri, pričom súčasne platí zákaz prípravy a predaja občerstvenia na podujatiach s výnimkou poskytovania občerstvenia pre športovcov.
Podnikateľom sa zároveň zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy v čase od 23:00 do 6:00 nasledujúceho dňa.
Ďalším novým opatrením je zákaz návštev v interiérových priestoroch pobytových zariadení sociálnej starostlivosti.
Tento krízový režim obmedzuje obyvateľov celého okresu, no predovšetkým ohrozuje majiteľov podnikov a reštauračných zariadení.
Počas prvej vlny koronakrízy sa mnohí či už menší, alebo väčší podnikatelia dostali do existenčnej krízy pre opatrenia nariadené Úradom verejného zdravotníctva.