Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Košice by privítali hráčov z NHL i Jenčíka. Na permanentkách prišli o desiatky tisíc eur

Finančné straty klubu sa pohybujú v státisicoch eur. Aké sú doterajšie kompenzácie od vlády či SZĽH?

Stanislav Mucha - marketingový a PR manažér HC Košice.Stanislav Mucha - marketingový a PR manažér HC Košice. (Zdroj: TASR)

KOŠICE. Počas leta upozorňovali v Košiciach na možný dosah druhej vlny pandémie koronavírusu na chod hokejovej Tipos ligy, napokon na ich slová prišlo.

Infekčné ochorenie sa podpísalo aj pod štart najvyššej hokejovej súťaže na Slovensku.

Súvisiaci článok Čo ho naučil Brodeur a ako vníma HC Košice? Bicek aj o zapatrošenom Stanley Cupe Čítajte 

Mužstvá putujú do karantény, stretnutia sú odložené, množia sa dohrávky či predohrávky, program sa mení každú hodinu.

Problémom sa nevyhli ani v metropole východu. Mužstvo ešte ani nezačalo súťaž a už muselo z dôvodu výskytu nákazy putovať do povinnej karantény. Tréningový proces obnovili Košičania iba vo štvrtok minulý týždeň.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý tohtosezónny zápas odohrali v nedeľu večer vo Zvolene.

Ešte predtým sme sa na viaceré témy pozhovárali s marketingovým manažérom klubu Stanislavom Muchom, ktorý nám ochotne odpovedal na viaceré otázky.

Ciele, mužstvo a posily

Ako ste spokojný so zložením hráčskeho kádra pre aktuálnu sezónu? Na čo môže reálne mužstvo siahať? Je primárnym cieľom účasť v play-off?

Káder sme oficiálne začali stavať začiatkom augusta s výrazne nižším rozpočtom v porovnaní s minulou sezónou. Vzhľadom na tieto fakty sme s kádrom spokojní. Bude to tím s najväčším počtom odchovancov a mladých hráčov v novodobej histórii (cca. polovica kádra). Chceme na sebe pracovať a zlepšovať sa. Ak sa bavíme o cieľoch, chceme v prvom rade vidieť zlepšovanie sa mladých hráčov. Účasť v play-off by bola pre nich neoceniteľnou skúsenosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred sezónou ste prvýkrát v histórii usporiadali try - out. Po jeho skončení ste sa rozhodli najmä pre mladých perspektívnych hráčov. Rozhodli aj v tomto smere financie? Viacerí skúsení hráči sa napokon na súpisku prvého mužstva nedostali a to napriek tomu, že niektorí z nich na to kvalitatívne mali.

Try-out bol zameraný na nájdenie a naplnenie chýbajúcich miest na súpiske. Tieto pozície mali a majú svoje špecifiká, ktoré súvisia s rolou daného hráča v tíme, zastupiteľnosť, perspektíva. Vybrali sme predovšetkým mladých hráčov, ktorí majú potenciál zlepšovať sa. Svoju úlohu určite zohral aj rozpočet. Niektorým kvalitným hráčom sme taktiež nemohli ponúknuť miesto v 3. či 4. útoku, keďže ich miesto je v prvých formáciách. U nás už boli tieto miesta obsadené.

Skryť Vypnúť reklamu

Hneď štvorica košických odchovancov pôsobila v uplynulej sezóne v kanadsko-americkej NHL. Menovite Jaroš, Černák, Marinčin a Jurčo. Nová sezóna NHL by mala odštartovať až v priebehu januára. Je reálne, aby čo i len jeden z menovaných nastúpil v priebehu aktuálnej sezóny Tipos extraligy v drese Košíc?

Réalne to je, no predovšetkým to musia odsúhlasiť ich kluby a stanoviť podmienky. V týchto prípadoch prechodné kluby väčšinou hradia poistky hráčov, čo nie sú malé čiastky.

Dlhú hernú prestávku mali najmä Jaroš a Jurčo. Druhý menovaný sa už vyjadril, že jeho prípadný štart v drese Košíc je v hre. Ste s Tomášom Jurčom v kontakte? Rozohrá sa pred odchodom do NHL v drese Košíc, alebo ešte táto otázka nie je zodpovedaná?

S Tomášom sme v kontakte, netlačíme však na pílu.

V kádri máte i ďalšiu dvojicu hráčov, ktorá skôr či neskôr zamieri do zámoria. Konkrétne mám na mysli obrancu Mudráka a útočníka Pospíšila. Na ako dlho znie ich dohoda s klubom?

S oboma hráčmi máme dohodu na 1 sezónu s tým, že ich materské kluby môžu kedykoľvek stiahnuť.

V prípade Pospíšila bolo potrebné vyriešiť aj jeho poistenie v prípade zranenia, čo nie je lacná záležitosť. Ako ste to vyriešili? Je poistenie v plnej miere hradené jeho materským klubom, a teda Calgary Flames?

V ani jednom prípade poistku neplatí HC Košice.

Mudrák s Pospíšilom mužstvo po istej dobe opustia, čím vznikne diera. Je v hre ešte nejaká nová posila? Ste momentálne s niekým v kontakte? Ak áno, bude to slovenský, prípadne zahraničný hráč?

Zatiaľ sme (k 16. 10.) neodohrali ani jeden zápas, je preto predčasné zamýšľať sa nad tým. Ak vznikne diera, budeme ju riešiť operatívne.

Bez klubu je ešte dvojica hráčov Košíc z uplynulej sezóny, konkrétne útočníci Květoň a Majdan. Rokovali ste s nimi pred touto sezónou? Je možné, že sa ešte do Košíc vrátia?

S týmito hráčmi sme nerokovali, v kádri pre túto sezónu sme s nimi zatiaľ nepočítali.

Počas leta zarezonovala kauza odchodu mladého Romana Faitha do Bratislava Capitals. Klub písal o platnej zmluve s hráčom, ten sa upísal inému klubu. Ako sa celá táto kauza skončila? Ako spätne hodnotíte kroky Romana Faitha? Zavrel si tým dvere do klubu?

Obe strany spolu komunikujú a my sa snažíme celú situáciu vyriešiť, i keď máme na situáciu rozdielne pohľady. Romanovi sme sa snažili vytvoriť veľa priestoru už počas minulej sezóny, keď sme ho prijali späť po nevydarenom zahraničnom angažmáne. Rozhodol sa a klub mu nebude stáť v ceste.

Útočník Richard Jenčík bol pri piatich košických tituloch. Minulú sezónu strávil v Poľsku, aktuálne je bez angažmánu. Je v hre jeho príchod do Košíc? Rokujete s ním o zmluve?

S Rišom v klube určite rátame, bohužiaľ, má zdravotné problémy, ktoré mu nedovoľujú trénovať.

Situácia v súvislosti s ochorením covid-19

Ochorenie covid-19 sa nevyhlo ani prvému mužstvu Košíc. Aké opatrenia ste v klube prijali na jeho zamedzenie? Aký je režim hráčov mimo tréningového procesu? Zasahujete do neho? Majú hráči stanovené nejaké odporúčania, resp. pravidlá?

Všetci v klube sa v prvom rade musia riadiť nariadeniami a odporúčaniami hygienikov. Postupy koordinujeme s našimi lekármi, ktorí sa o A-tím špičkovo starajú. Po karanténe budeme i naďalej opatrní a v rámci arény sa budeme vyhýbať spoločným priestorom.

Aký bol priebeh ochorenia u hráčov HC Košice?

Priebehy boli, našťastie, zvládnuteľné. Horúčka, strata chuti, hnačky, bolesť hlavy a kĺbov. Sú to však tvrdí chlapi, ktorí sa vysporiadali aj s touto výzvou.

Mužstvo vo štvrtok obnovilo tréningový proces. Sú už všetci členovia mužstva zdraví, prípadne je ešte niekto na izolácii?

V tíme sú všetci zdraví a môžu nastúpiť na prvý zápas v sezóne.
Pevne veríme, že sa vzhľadom na rýchlo meniacu sa situáciu tento stav do uzávierky článku nezmení.

Pred štartom novej sezóny ste ako klub varovali pred druhou vlnou, resp. pred tým, že môže nastať rovnaká situácia ako v marci. Nakoniec sa ukázalo, že ste mali pravdu, hoci vtedy ste čelili kritike a to najmä z dôvodu, že ste chceli posunúť začiatok novej sezóny na neskorší termín. Ako to dnes vnímate? Vaši kritici sa zrazu stiahli, súťaž čelí veľkým nástrahám..

V HC Košice sa stále snažíme rozhodovať na základe odborných faktov, čísel, fundovaných prognóz. Situácii sme sa prispôsobili, znížili rozpočet na káder, minimalizovali možné straty. Inšpiráciu sme čerpali aj zo zahraničia.
Situácia nielen v Košiciach, ale v celom slovenskom hokeji bola od marca veľmi nestabilná, menila a mení sa zo dňa na deň. Ak sa podarí zachrániť hokej a kluby, bude potrebné zamyslieť sa nad zmenou celkovej kultúry a prístupu v hokeji.

Klubový rozpočet a financie

Straty HC Košice za prerušenú a predčasne ukončenú sezónu 2019/2020 sú verejne známe. Ako ste na tom aktuálne? Koľko finančných prostriedkov ste stratili na predaji permanentiek?

Predaj permanentiek nám v minulej sezóny vyniesol 230 000 eur. Tento príjem nám, samozrejme, chýba. Príjmy sme sa snažili plánovať zodpovedne a konzervatívnejšie berúc do úvahy covid situáciu a jej následky.

Ako hodnotíte kroky vlády a SZĽH čo sa týka finančnej pomoci klubom v čase pandemickej situácie? Aká čiastka vám už reálne na účet prišla, s akou rátate a do akej miery vám to pokryje doterajšie straty?

So SZĽH i vládou aktívne komunikujeme aj v rámci APHK. Zatiaľ sme od SZĽH dostali 50 000 eur, menšie čiastky šli na platy niekoľkých trénerov (2 500 eur mesačne). V tomto momente si netrúfame odhadnúť a nevieme, s čím môžeme rátať. Musíme len dúfať, že vláda a zväz nedovolia pád hokeja na Slovensku.
Bohužiaľ, čas sa rýchlo kráti. Sme s. r. o., ktorá si svoje záväzky musí plniť. Naše straty z nedohranej sezóny sme vyčíslili na 520 000 eur (v prípade našej účasti v semifinále). Štát bude musieť kompenzovať neúčasť divákov v hľadisku aj v tejto sezóne.

Pred sezónou ste žiadali o pomoc komunitu. Chceli ste vyzbierať 700-tisíc eur, napokon ste do stanoveného termínu vyzbierali iba 30-tisíc, pričom aktuálne je na transparentnom účte HC Košice niečo vyše 35-tisíc eur. Bola to reálne stanovená čiastka? Robili ste predtým nejaký prieskum o tom, kto a do akej miery by mal záujem podporiť klub?

Čiastka, ktorú sme stanovili korešponduje so sumou, ktorú sme nakoniec dostali od U. S. Steelu a ktorá nám umožnila rozbehnúť A-tím. V danom momente bola zbierka poslednou možnosťou, žiadne iné alternatívy v tej chvíli, bohužiaľ, neboli.

Na čo budú použité vyzbierané finančné prostriedky?

Vyzbierané prostriedky použijeme tak, ako sme deklarovali, na rozvoj mládežníckych tímov a ich fungovanie.

S akým finančným balíkom pracujete v aktuálnej sezóne? O koľko ste ho museli skresať oproti uplynulému ročníku?

Rozpočet pre túto sezónu je o polovicu nižší.

Ak by neprišla finančná pomoc od spoločnosti U. S. Steel, nenastúpilo by mužstvo seniorov do tejto sezóny Tipos extraligy?

Nenastúpilo. Ako sme spomínali, sme s. r. o., ktorá si musí na svoje záväzky zarobiť. Prvá vlna položila nemálo podnikov na Slovensku, my sme prišli o príjmy tak isto ako iné podnikateľské subjekty.

Aká je dohoda klubu s U. S. Steelom? Bude vás podporovať iba v tejto sezóne, alebo je reálne, že bude spolupráca pokračovať aj do budúcna?

U. S. Steel bude i naďalej partnerom klubu, no všetko závisí aj od jeho ekonomickej situácie.

Pred sezónou ste sa vrátili k oranžovo-čiernym farbám. Aká bola reakcia generálneho sponzora?

Zmenu sme s generálnym partnerom, samozrejme, konzultovali a nechali si ju odobriť. HC Košice sa snažíme transformovať na tzv. komunitný klub a pôvodné klubové farby sú výrazným elementom našej identity. Preto bol tento krok akceptovaný a pochopený.

Zmenu klubových farieb si dlhodobo pýtali fanúšikovia. Dnes je možné vidieť reálny odraz toho, do akej miery bola táto zmena nevyhnutná. Je po nových oranžovo-čiernych klubových produktoch väčší dopyt ako po tých modro-bielych?

Vo farbách generálneho sponzora sme odohrali 20 rokov, čo je nemalá časť klubovej histórie, ktorá priniesla klubu veľa úspechov. Myslíme, že takto to vnímajú aj fanúšikovia. Aktuálny predaj skôr negatívne ovplyvňuje pandemická situácia i fakt, že hokej sa v Košiciach nehral od polovice marca.

Prejdime k platom hráčov. O koľko ste museli skresať balík financií na hráčov oproti uplynulej sezóne?

Približne o 700-tisíc eur.

Pred sezónou prišlo mužstvo o viacero opôr. Jedna, a to aj napriek viacerým iným ponukám, ostala. Je ňou útočník Michal Chovan. Je v aktuálnej sezóne najlepšie plateným hráčom Košíc?

Áno. Mišo bol základným stavebným kameňom tímu, je to pravý líder, ktorý nám pomôže spolu s ďalšími hráčmi vychovávať mladých odchovancov.

V niektorých kluboch to funguje tak, že vybraný hráč má svojho vlastného sponzora. Nájde sa taký i v Košiciach?

Pracujeme aj s takýmito možnosťami, no aktuálne takéhoto hráča v našom kádri nemáme.

Rezervné mužstvo

V uplynulej sezóne ste mali uzatvorenú dohodu o striedavom štarte hráčov so Spišskou Novou Vsou. Viacerí mladíci sa u prvoligistu rozohrali, napríklad Matúš Havrilla, ktorý si napokon vybojoval v try-oute zmluvu. Dohoda so Spišskou Novou Vsou bola medzitým ukončená. Premýšľali ste aj pred aktuálnou sezónou o možnosti zriadiť si v niektorom z klubov nižšej súťaže rezervné mužstvo?

Spolupracujeme s Trebišovom a Humenným. Naďalej sa nevzdávame cieľa mať vlastnú farmu v budúcej sezóne.

Steel Aréna

Domáce zápasy budete v aktuálnej sezóne hrávať v Steel aréne. Bola v hre i iná možnosť? Premýšľali ste i nad iným variantom?

Za istých okolností to mohla byť Crow aréna. S veľkou pravdepodobnosťou by to však znamenalo zánik Steel arény, s čím sme sa odmietali zmieriť.

Sú už dlhy voči Steel aréne uhradené, prípadne dokedy budú uhradené?

So Steel arénou máme nastavený splátkový kalendár, ktorý dodržiavame.

Bol v hre i odchod Košíc do iného mesta? Nevyšlo by usporiadanie zápasu, povedzme na menšom štadióne, menej peňazí? Alebo by to bolo v spojení s cestovným a nižším štandardom štadióna nevýhodné? Premýšľali ste, aspoň po dobu, keď sa bude hrať bez divákov, o zápasoch v inom meste? Ak áno, o akom meste, resp. štadióne ste premýšľali?

Určite nie. HC Košice patrí jednoznačne do Košíc. Steel aréna zarobila slovenskému hokeju veľa prostriedkov počas 2 majstrovstiev sveta. Aj keď sme oddelené subjekty, potrebujeme spolu fungovať a podporovať sa navzájom. Svoj podiel v Steel aréne má aj samotné mesto či U. S. Steel. Ak by HC Košice zo Steel arény odišlo, v aktuálnej situácii by prišla o všetky príjmy.

Súdne spory

Klub v nedávnej minulosti viedol 2 súdne spory s bývalými zamestnancami, konkrétne bývalým hráčom Jiřím Bicekom a bývalým generálnym manažérom Jurajom Bakošom. Sú už tieto ukončené? Ak áno, ako tieto súdne spory dopadli? Obaja sa s klubom súdili o neplatnosť výpovede, ktorú dostali..

Spory sú záležitosťou dvoch strán a klub ich nechce verejne komentovať.

Najčítanejšie z východu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 2. Investície s fixným ročným výnosom 5,5 % - 8 %
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 4. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 5. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 8. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 10. Mercedes-Benz EQV je elektrické riešenie všestranného vozidla
 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 3. Ako overiť či máte aktívny druhý pilier?
 4. Kurzarbeit – then, now and tomorrow
 5. Fanshop HC Košice prichádza s novinkami
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 423
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 498
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 10 072
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 447
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 328
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 9 050
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 9 016
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 823
 9. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 600
 10. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 8 387
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Dvaja mladiství prepadli dôchodcu

Jeden z nich je stíhaný väzobne.

Mesto Michalovce rozširuje možnosti detských ihrísk

Na dvoch pribudli nové prvky, ďalšie plánujú.

Košická župa chce v tomto roku dokončiť opravu 17 úsekov ciest

Nový asfalt budú cestári pokladať, kým budú priaznivé poveternostné podmienky.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia vyšetruje masívne podozrenia z tunelovania Agrokomplexu

Rezort hovorí o závažných zisteniach v štátnom podniku. V minulosti ho riadili nominanti SNS.

Rušeň tlačil auto desiatky metrov

Matka s dvoma synmi skončili po zrážke v nemocnici.

Časť nákladov na testovanie mestu Nitra neuznali

Radnica zabezpečila na každé z odberných miest až troch administratívnych pracovníkov. Štát jej preplatí dvoch.

Z nádrže Ružiná vyťahujú obrovské ryby, záchranný odlov prebieha v sparťanských podmienkach

Pre ryby sú pripravené aj nákladné autá so špeciálnymi bedňami, v ktorých je k dispozícii tekutý kyslík.

Už ste čítali?