Saluga: Rumuni hokejovo rastú, do infraštruktúry investovali mnoho peňazí

Spišiak Martin Saluga strávil jedenásť sezón v nadnárodnej Erste lige. Patril k najproduktívnejším hráčom.

Martin Saluga.Martin Saluga. (Zdroj: TASR)

SP. NOVÁ VES. S návratom na rodnú hrudu koketoval už počas uplynulej sezóny, napokon ho to ešte zavialo do zahraničia.

Hokejový útočník Martin Saluga sa po dlhých rokoch strávených pôsobením v zahraničí vrátil do Spišskej Novej Vsi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrat podčiarknutý najvyššími cieľmi

Ostrieľaný Spišiak, ktorý okrem Česka pôsobil i v Rumunsku, Maďarsku a Nemecku, by mal Spišskej Novej Vsi v aktuálnej sezóne pomôcť v boji o postup do najvyššej súťaže.

„Už uplynulú sezónu to vyzeralo tak, že zostanem doma, avšak napokon mi na začiatku októbra prišla ponuka z Nemecka. Po dohode s rodinou sme sa rozhodli, že ešte rok potiahnem v zahraničí. Musím však povedať, že bolo veľmi ťažké odísť od rodiny a opustiť mužstvo. Po dlhých rokoch v zahraničí som sa totižto doma cítil skvele, navyše v mužstve sa už v uplynulej sezóne vytvorila skvelá partia chalanov,“ vraví na úvod hráč, ktorý túto nedeľu oslávil 38 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Čo sa týka aktuálnej sezóny a mojich osobných cieľov, tie sa stotožňujú s tými klubovými. Urobím maximum pre mužstvo a zároveň preto, aby sa Spišská Nová Ves vrátila do najvyššej súťaže,“ pokračuje ďalej ľavý krídelník, ktorý si v extralige okrem materského klubu zahral i v Poprade.

Ako nám v rozhovore prezradil, okrem hokejových povinností má na Spiši i tie nehokejové.

„Nastávajúci švagor si otvoril firmu a ja sa mu v jeho začiatkoch snažím pomôcť. Verím, že so mnou bude spokojný a časom ma aj zamestná (úsmev). Čo sa týka náplne práce tejto firmy, tá sprostredkováva technickú a emisnú kontrolu, originalitu a úradne preklady pre automobily.“

V momentálnej situácii, keď dostala Slovenská hokejová liga od úradov stopku, má Saluga na prácu i viac času, čo aj sám priznáva.

SkryťVypnúť reklamu

„Dodávam však, že hokej je u mňa i naďalej na prvom mieste. Aby som to upresnil, hokeju sa venujem na sto percent a v práci iba vypomáham. Verím, že sa súťaž čoskoro obnoví a budeme sa môcť vrátiť na štadióny nielen my hráči, ale i fanúšikovia. Zároveň však musím uznať, že zdravie nás všetkých je na prvom mieste, uvidíme teda, ako sa to všetko časom vyvinie.“

V hokejovom životopise Martina Salugu bezpochyby zaujmú štácie, ktoré strávil v Rumunsku.

Pre našinca nehokejová krajina, ktorá na reprezentačnej úrovni aktuálne účinkuje v rámci MS 1A-divízie, odkiaľ je možné postúpiť priamo medzi elitu, podľa slov skúseného Spišiaka napreduje.

„Treba povedať, že hokej nie je v Rumunsku športom číslo jeden, no veľmi sa ho snažia pozdvihnúť na vyššiu úroveň. Postavili niekoľko nových hál, začali viac pracovať s mládežou a niektoré rumunské kluby ponúkajú hráčom ozaj špičkové podmienky.“

SkryťVypnúť reklamu

Pokrok po vstupe do EÚ bol badateľný

Prvým klubom Salugu v Rumunsku bola Csíkszereda. Do mesta, ktoré je strediskom maďarskej menšiny v Sedmohradsku, prišiel tesne potom, ako Rumunsko vstúpilo do Európskej únie. Bolo to tak pred koncom sezóny 2007/2008.

„Musím povedať, že som nevedel, do čoho idem a mal som trochu strach. Od prvého dňa môjho príchodu sa však všetci ľudia točiaci sa okolo klubu snažili, aby som sa cítil dobre, aby nám nič nechýbalo. Žilo sa podobne ako na Slovensku.

V krajine neboli veľké nákupné strediská, štadióny a celkovo infraštruktúra nebola taká ako teraz,” porovnáva Saluga svoje prvé a doposiaľ posledné pôsobenie v Rumunsku, ktoré strávil v sezóne 2017/2018 v Brašove.

„Od doby ich vstupu do Európskej únie sa do infraštruktúry investovalo veľa peňazí. Ako som už spomenul, nastal stavebný boom, okrem iného sa v Rumunsku vystavali i nové diaľnice či sídliská. Vo všetkom sa posunuli dopredu.“

Súťaž plná zahraničných hráčov

A ako si Saluga pochvaľoval samotnú maďarsko-rumun-skú súťaž? Aký štýl hokeja v nej mužstvá preferovali?

„V mojich začiatkoch v rámci tejto súťaže v nej účinkovalo množstvo českých i slovenských hokejistov. Bola to podľa mňa súťaž, kde sa preferoval technický štýl hokeja. Časom do tejto súťaže začalo prichádzať množstvo hráčov spoza veľkej mláky, štýl hry i liga samotná sa začala meniť.“

Rumunské mužstvá účinkujúce v nadnárodnej Erste lige majú i dnes na svojich súpiskách množstvo zahraničných hráčov. Zaujímavosťou je, že všetky tri mužstvá, ktoré účinkujú v maďarsko-rumunskej súťaži, vedú kanadskí tréneri.

Kanadský štýl predstavuje tvrdosť, bojovnosť, súboje a veľakrát i tvrdé zákroky a bitky. Postrehol niečo podobné v Erste lige i skúsený Spišiak?

„Hráči spoza mora majú tento štýl v krvi. Samozrejme, zažil som niekoľko bitiek i zákrokov, ktoré hraničili s faulom či prípadným zranením. To všetko však patrí k hokeju.“

V rozhovore sme sa okrem iného pristavili aj pri podmienkach, ktoré na našincov a hokejistov z iných krajín v Rumunsku čakajú.

„Každá dohoda je iná, špecifická, záleží od klubu, čo ponúkne a zároveň i od hráča, na aké podmienky pristane. Byt a strava boli v Rumunsku samozrejmosťou.

Kanadskí, resp. zámorskí hráči mali k dispozícii i služobné autá,“ dodáva ďalej Saluga, ktorý sipočas pôsobenia v Rumunsku, ale i v Maďarsku, kde pôsobil v Miškovci, ktorý aktuálne hrá najvyššiu slovenskú súťaž, zahral i s viacerými známymi menami.

„Spomedzi Slovákov to boli Vladimír Dubek a Dušan Sijka v Maďarsku a Patrik Polc, Richard Filip, Peter Klouda, Jaroslav Obšut, Miroslav Štefanka, Ľubomír Hurtaj v Rumunsku. Spomedzi ďalších spomeniem i Mareka Urama či Miroslava Škoviru. Tých hráčov, ktorých by som za celú kariéru spomenul, by bolo viacero.“

Štyrikrát najproduktívnejší hráč

Úspešnosť pôsobenia Salugu v Erste lige, ktorá predtým niesla názov MOL Liga, umocňuje fakt, že v nej strávil rovných 11 sezón, počas ktorých patril k najproduktívnejším hráčom súťaže.

„Dovedna štyrikrát som sa stal najproduktívnejším hráčom svojho mužstva, dvakrát v Brašove a dvakrát v Miškovci. V štyroch prípadoch som získal i zlatú prilbu za víťazstvo v produktivite v rámci klubu. Viac ma však zaujímali tímové úspechy,“ prezrádza ďalej Saluga, ktorého sme sa opýtali i na to, či sa jeho produktivita odzrkadlila i na výplatnej páske.

„Platy sa nezverejňovali. Ja som však bol spokojný. Zo začiatku to bolo tak, že legionári brali viac peňazí ako domáci, neskôr sa to vyrovnalo.“

Brašov mu učaroval

Ako sme už spomenuli, svoju poslednú rumunskú kapitolu, ktorou bolo pôsobenie v Brašove, uzavrel Saluga po sezóne 17/18.

Práve o meste, v blízkosti ktorého sa nachádza bájny Drakulov hrad, sa hovorí, že patrí medzi jedno z najkrajších v Rumunsku. Je to naozaj tak?

„Áno, môžem povedať, že je to jedno z najkrajších miest, ktoré som kedy navštívil. Má krásne historické centrum, moderné predmestie obklopené prírodou a lesmi. S rodinou som sa tam cítil naozaj dobre.“

„Čo sa týka samotného hradu, ten sme si pozrieť boli, na návštevu vidieka mi veľa času neostávalo. Mnoho času sme spolu s mužstvom okrem iného strávili v autobuse či v hoteli.“

Skúseného borca sme sa opýtali aj na to, aké špeciality v Rumunsku ochutnal, prípadne, v čom sa líši slovenská a rumunská kuchyňa.

„Rumunská kuchyňa nie je nijako špeciálna, akurát nemajú veľmi v obľube polievky. Nejakú špeciálnu kombináciu jedál som nejedol,“ dodal na záver.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 625
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 044
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 696
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 175
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 780
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 561
  7. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 469
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Jubilejný ročník Žampa Cap-u prináša viaceré novinky.


O tom, kto získa financie rozhodli zákazníci.


Do flotily pribudnú diaľkové súpravy i batériové vlaky.


6

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu