PREŠOV. Nielen teoretické poznatky, ale prax priamo v dobe, keď je to najťažšie a najviac potrebné.
Fakultu zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove navštevuje okrem iných aj 250 študentov, ktorí sa od pondelka 19. októbra rozbehli do terénu.
Zaradili sa v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach, kde pomôžu so zdravotnou starostlivosťou či organizáciou v rámci aktuálnej neľahkej epidemickej situácie. Svoje vedomosti z odboru tak aplikujú priamo v praxi.
Situácia je vážna, zmobilizovali sily
Stále zhoršujúca situácia sa pretavuje do silného náporu na zdravotnícke zariadenia. Príkladom je nemocnica v Bardejove, ktorá má aktuálne problémy s personálnym pokrytím, z dôvodu karantény i čerpania OČR.
Pomocné sily preto, ako aj iné nemocnice a zdravotnícke zariadenia, hľadajú tiež v prostredí škôl.
Usmernenia hlavného hygienika Slovenskej republiky aktuálne dávajú priestor pre zrealizovanie praktického vyučovania stredoškolákov i vysokoškolákov počas epidémie Covid-19.
Rozdelení do Prešova i ďalších miest
Iniciatíva založená na dobrovoľníctve a pomoci však bola z radov prešovských študentov už i pred samotným usmernením hlavného hygienika.
„Z našej fakulty je celkovo vyslaných takmer 250 študentov, mnohí z nich ale dobrovoľne vykonávali klinickú prax na základe dohody so zdravotníckym zariadením, a teda vypomáhali lekárom a zdravotníkom v ambulantnej, ale i nemocničnej sfére aj pred účinnosťou Usmernenia hlavného hygienika,“ informovala Štefánia Andraščíková, dekanka Fakulty zdravotníckych odborov.
Usmernenie hlavného hygienika, ktoré nadobudlo účinnosť 15. októbra, teraz vyslalo ďalších študentov.
„Od 19. 10. 2020 nastúpilo do Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešov takmer 50 študentov 3. ročníka, budúcich sestier z odboru ošetrovateľstvo a bezmála 30 študentov 2. a 3. ročníka zdravotníckych záchranárov z odboru urgentná zdravotná starostlivosť,“ konkretizovala dekanka.
Ďalší študenti majú zaradenie v iných mestách a okresoch.
Zastúpené sú tiež aj odbory rádiologických technikov, pôrodných asistentiek, fyzioterapeutov, ale i študentov odboru laboratórne a vyšetrovanie metódy v zdravotníctve.
O zaradení rozhodnú nadriadení
Zdravotnícke zariadenia majú svoje požiadavky, a teda študenti budú pôsobiť na jednotlivých nepretržitých prevádzkach kliník a oddelení i mobilných odberových miestach rozdelení podľa aktuálnych potrieb.
„Logistika zaradzovania študentov na odborné pracoviská, ich poučenie o ochrane a bezpečnosti pri práci, jej zabezpečenie v núdzovom stave a v krízovej situácii je plne v kompetencii zdravotníckych zariadení,“ vysvetlila Andraščíková.
Tá bola osobne prítomná i na školení študentov v nemocnici, ktoré je nutné k ich nástupu na klinické cvičenia.
Študenti zároveň zo strany FZO podpísali čestné prehlásenie, ktorým potvrdzujú, že si sú vedomí danej situácie. Tiež potvrdili, že budú plniť klinické cvičenia na základe Usmernenia hlavného hygienika.
Pomôžu i zároveň splnia podmienky štúdia
Pomoc v zdravotníckych zariadení je pre študentov paralelne aj klinickou praxou tak, ako to vyžaduje študijný program.
Počas svojho pôsobenia v nemocniciach dostanú pracovné výkazy a ich prax bude započítajú do hodnotenia predmetu, čím splnia podmienky, ukončia semester, ročník, štúdium a budú môcť pristúpiť k štátnej skúške a mať spôsobilosť na výkon povolania.
„Študenti v plnej miere akceptujú tento stav, uvedomujú si závažnosť celej situácie, ale sú pripravení v plnom nasadení pomáhať v zdravotníckych zariadeniach a plniť si aj za týchto neľahkých okolností svoje študijné povinnosti,“ dodala dekanka Štefánia Andraščíková, pričom zdôraznila maximálnu snahu fakulty spolu so študentmi vykonávať naplno poslanie zdravotníka, a tak pomáhať pri ochrane ľudí a ich zdravia.