Na základe nedávno prijatej novely zákona predloží radnica na rokovanie mestského zastupiteľstva návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktorým „obmedzí prevádzku herní v meste Prešov v maximálne možnej miere“, potvrdil hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek. Kompetencie, ktoré nám z nej vyplývajú, určite využijeme,“ skonštatoval Tomek.
Situácia v Prešove
V Prešove sa momentálne nachádza 26 herní a jedno kasíno. Mesto už pred novelizáciou zákona o hazardných hrách prijalo isté obmedzenia. „Ide o všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa ustanovujú dátumy dní, počas ktorých je zakázané prevádzkovať hazardné hry, a tiež nariadenie, ktorým sa obmedzuje umiestnenie herní na území mesta Prešov,“ uviedol hovorca mesta.
V Prešove teda aktuálne platí všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré zakazuje prevádzkovať herne vo vzdialenosti menšej ako 200 metrov od škôl a školských zariadení, zariadení sociálnych služieb, zariadenia pre liečbu nelátkových závislostí a ubytovní mládeže. Na základe novelizovaného zákona bude môcť mesto posunúť túto vzdialenosť až na 500 metrov. Do úvahy sa v tomto prípade už nebude brať pochôdzková, ale vzdušná čiara. Ak by aj v plošnému zákazu hazardu na území mesta neprišlo, pre mnohé prevádzky by toto obmedzenie bolo likvidačné.
Daň za zákaz
Prípadný odchod regulovaného hazardu z územia mesta by sa odrazil aj na mestskom rozpočte, ktorý sa ochudobní o značnú sumu. Radnica je však pripravená obmedziť prevádzku herní aj napriek tomu, že vybrané poplatky predstavujú sumu viac ako 487-tisíc eur ročne. Tieto zdroje, s ktorými sa každoročne v rozpočte rátalo, bude musieť mesto nájsť niekde inde.
„Nie je to len v rovine príjmov do miest a obcí. Rovnako prídu o prácu ľudia, ktorých zamestnávame. To nie sú len krupiéri či čašníčky. Naše firmy zamestnávajú celé oddelenia ľudí ako ekonómky, mzdové pracovníčky, právnici, sekretárky, manažéri, IT technici, prevádzkari, vodiči. Ide o asi 15 tisíc ľudí, ktorí sa v čase ťažkej corona krízy ocitnú na úradoch práce, pokiaľ slovenské mestá podľahnú hystérii, že zákaz hazardu niečo vyrieši“ vymenúva hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová.
Otázka regulácie
Pred likvidačným VZN zo strany mesta varuje Asociácia zábavy a hier združujúca prevádzkovateľov herní. Ako alternatívu plošného zákazu navrhuje prísnu reguláciu. „Plošný zákaz nebol nikdy dobrým riešením,“ tvrdí hovorkyňa asociácie Dominika Lukáčová. Ako príklad uvádza viaceré mestá, kde bol výskyt legálnych herní na základe sprísnenia legislatívy v ostatných rokoch obmedzený a Finančná správa tam bojuje s nelegálnymi kvízomatmi. „Len od novembra do mája zaistili takmer 800 kusov takýchto automatov. Ak herne úplne vylúčime spod dohľadu štátu, nelegálny hazard plne nahradí regulované prevádzky,“ uvádza Lukáčová.
Ohrozené skupiny
„V prípade konca legálneho hazardu na území mesta už nebudeme môcť chrániť najzraniteľnejších obyvateľov vedených v registri vylúčených osôb.“ Lukáčová zdôrazňuje, že vďaka registru sú z hazardu momentálne vylúčení poberatelia sociálnych dávok, neplatiči výživného či patologickí hráči alebo ľudia, ktorí do registra dobrovoľne vstúpili. „Pri vstupe do legálnej herne sa každý musí preukázať občianskym preukazom, a týmto ľuďom nie je hranie umožnené.“
Ďalšie možnosti
Asociácia zábavy a hier je pripravená ponúknuť mestám pomocnú ruku. „Môžeme sa inšpirovať mestami, kde spolupráca prevádzkovateľov herní a samosprávy funguje na vysokej úrovni,“ tvrdí hovorkyňa Asociácie Dominika Lukáčová. Medzi inými spomína ako dobrý príklad tri nové detské ihriská, ktoré na popradských sídliskách postavili v spolupráci s OZ Rozvíjame naše mestá združujúcim prevádzkovateľov hazardných hier na Slovensku. „Boli by sme radi, keby nás samospráva s akoukoľvek otázkou, nejasnosťou či problémom, oslovila. Sme otvorení každej komunikácii a veríme, že spoločne nájdeme riešenie, ktoré by mestám mohlo prospieť viac než celoplošný zákaz hazardu.“ uzavrela Lukáčová.