Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Dva góly a vylúčenie do konca: Musím udržať nervy na uzde, karhá sa Pospíšil

O výhre Nitry nad Košicami rozhodla efektívna prvá tretina

Martin PospíšilMartin Pospíšil (Zdroj: TASR / František Iván)

Výsledok to bol tesný, hoci prvá tretina načrtla debakel. Košice narazili vo svojom jedenástom zápase tejto sezóny Tipos extraligy na Nitru. „Corgoni“ majú kvalitné mužstvo a najvyššie ambície, čo potvrdzujú od samotného začiatku sezóny. V Košiciach sa natrápili do posledných momentov, no dokázali ubrániť vedenie 4:3.

Góly Žitného, Hrnku a Kollára síce vyhnali štartujúceho brankára Jakuba Sedláčka z brány už po štrnástich minútach, no ani nitriansky náskok o tri góly Košiciam neubral z motivácie. Naopak, hneď v prvej minúte druhej dvadsaťminútovky sa presadil Pospíšil. Na tento presný zásah nadviazal v 28. minúte. Pred koncom prostrednej časti hry prihodil psychologickú výhodu svojmu tímu útočník spod Zobora Roman Žitný, pre ktorého to bol už tretí bod v zápase.

V treťom dejstve východniari narazili na skalopevného Evana Cowleyho. Kanadský gólman zavŕšil skvelý výkon semaforom proti Davidovi Rů žičkovi, ktorého jedinou úlohou bolo dostať puk do (polo)prázdnej brány. V 57. minúte skorigoval stav na konečných 3:4 gólom v oslabení Matúš Havrila.

Bohvie, možno by sa „oceliarom“ aj podarilo vyrovnať, keby sa v osudné momenty konca duelu mohli spoľahnúť na Martina Pospíšila. Najlepší hráč mužstva sa však stal smutným hrdinom duelu. Za nešportové správanie bol v 43. minúte vykázaný do konca stretnutia. Neodpustil si nepeknú poznámku smerom k rozhodcovi. Ten mu nato ukázal, ktorým smerom je kabína.

„Najprv tam bol faul na mňa,“ obhajuje sa. „Sú tam štyria rozhodcovia a nevideli to. Teraz sa mi to ťažko hodnotí, ale musím si držať nervy na uzde. Dúfam, že už sa to nebude stávať. Mrzí ma to,“ oľutoval svoj prehrešok.

Pospíšil bol dovtedy – ako sme naňho zvyknutí – ofenzívnym motorom mužstva. Využil dokonca presilovku, v ktorej sa Košičania dlhodobo trápia. „Konečne sme to prelomili, dali sme gól z presilovky, ale stále ich môže byť aj viac. Dúfam, že nám to bude padať aj v ďalších zápasoch,“ nádeja sa čerstvo 21-ročný odchovanec zvolenského hokeja.

Martin by mal v Steel Arene pôsobiť do otvorenia kempov zámorskej NHL, kde pôsobí v záložnom tíme Calgary Flames. V stretnutí videl dva zlomové okamihy. Prvým bol rýchly zisk komfortného vedenia zo strany súpera. Druhým gól do šatne na konci druhej tretiny.

“Je to škoda, hlavne úvodu prvej tretiny. Zle sme začali, ale druhá tretina bola z našej strany dobrá. Tiež nám je ľúto štvrtého gólu, ktorý sme dostali na konci druhej tretiny. Musíme sa z toho poučiť a pripraviť sa na Slovan,“ povedal po zápase Pospíšil. Svoju myseľ nastavuje na derby proti odvekému bratislavskému rivalovi.

Ku cti slúži Košičanom to, že sa nezlomili napriek ťažkému úvodu. „Samozrejme, nebolo to nič príjemné, ale otriasli sme sa a v druhej tretine sa vrátili do zápasu. Skôr nás zlomil ten gól, čo sme dostali na konci druhej tretiny.“

Po zápase bolo ľúto prehry aj hlavnému trénerovi Janovi Šťastnému. Ten vychválil Cowleyho v svätyni súpera. Nitriansky brankár pochytal 39 streleckých pokusov, Nitru podržal miestami až nadľudským výkonom.

Vrátil sa aj k Pospíšilovej situácii: „Nechcem to úplne hodnotiť, pretože podľa môjho názoru tomu predchádzal faul naňho po buly, ktorý nebol potrestaný. Skrátka sa to stalo, bohužiaľ, emócie pracujú. Určite mu to nevyčítam, má úžasnú formu, príkladne pracuje. Kto hrá hokej, vie, že je to o emóciách a, bohužiaľ, dnes sme to nevydržali.“