STARÁ ĽUBOVŇA/KRIVANY. Odkaz významnej osobnosti v oblasti etnografie a zberu i zaznamenávania našej histórie – Jána Lazoríka – je opäť zhmotnený.
Tentoraz prostredníctvom ďalej publikácie.
Zberateľove rukopisy vyšli v druhej publikácii z edície Etnografických zápiskov Jána Lazoríka. Vydalo ich na sklonku uplynulého roka Ľubovnianske múzeum.
Aj týmto spôsobom postupne nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti prezentujú a sprístupňujú jeho archívne rukopisy a zápisníky.
S originálnymi kresbami
A čo prináša ďalší diel edície? Opäť ide o jedinečné a hodnotné informácie, ktoré predstavujú remeselnú i domácku výrobu. Lokalizácia je zameraná na vybrané lokality v okresoch Stará Ľubovňa a Sabinov.

„Tie boli zozbierané počas terénnych výskumov na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia,“ konkretizuje Ľubovnianske múzeum, v gescii ktorého publikácia vyšla.
O anotácie, ktoré pomáhajú v orientácii medzi jednotlivými témami, sa odborne postarala etnografka Monika Pavelčíková.
Súčasťou publikácie sú aj fotografie originálnych kresieb Jána Lazoríka. Tie zachytávajú nielen pracovné náradie, ale aj samotné postupy.
„Ide v podstate o prepisy zo zošitov a výskumov Jána Lazoríka, ich opis a anotácie. V druhom čísle sa však odpublikujú aj jeho autentické kresby, ktoré tvoril počas terénnych výskumov. Do tejto publikácie prispeli aj syn Jána Lazoríka Blahoslav Lazorík a vnuk Igor Lazorík, ktorí spracovali dodnes nepublikované dielo Jana Lazoríka ako prírodovedca - ovocinára - genetika. Verejnosť sa môže tešiť nielen na text, ale aj na vzácne historické fotografie,“ uviedol Dalibor Mikulík, riaditeľ Ľubovnianskeho múzea
Dielo pri príležitosti okrúhlych výročí
Ľubovnianske múzeum takto nanovo nielen vzdalo poctu, ale pripomenulo aj dve okrúhle jubileá, s ktorými sa rok 2020 a meno Ján Lazorík spája.

Prvým je Lazoríkových nedožitých 100 rokov (september 2020) a tiež aj 100 rokov existencie ovocinárstva na Slovensku.
„Pri tejto príležitosti publikácia približuje osobnosť Jána Lazoríka ako ovocinára, šľachtiteľa a ochranára prírody, pričom v tejto oblasti vďaka svojej práci zanechal nezmazateľnú stopu,“ uvádza múzeum na margo vydanej publikácie.