PREŠOV. Športový nezmar Ladislav Maras, ktorý sa venuje vytrvalostnému behu, behu na lyžiach, prekážkovým behom či turistike, je aj šéfom občianskeho združenia MARAS team.
MARAS team, ako neformálna bežecká skupina, vznikol v roku 2012 a v roku 20218 bol zaregistrovaný aj ako občianske združenie.
Ladislav Maras ho založil z dôvodu celoživotnej lásky k behu a vzťahu k nemu ako životnému štýlu. Aj v roku 2020 dosiahli členovia združenia mnoho úspechov v rámci východného Slovenska aj v zahraničí. V rozhovore pre MY Prešovské noviny nám Ladislav Maras prezradil aj to, ako do tímu zasiahla koronakríza.
Minulý rok bol pre koronakrízu zvláštny. Ako ho hodnotíte?
Rok 2020 hodnotím tak, že bol rokom zvláštnym, výnimočným a svojím spôsobom aj jedinečným. Okrem všeobecných problémov, ktoré priniesol spoločnostiam na celom svete, bol veľmi nepriaznivým rokom aj pre športovcov. Napriek týmto skutočnostiam, keď sa vzhľadom na koronakrízu nedalo plnohodnotne športovať, celý MARAS team využil tie obdobia, keď sa dalo naplno súťažiť.
Prvé obdobie bolo na začiatku roka a druhé v jeho polovici. Pre zdravie, a nielen športovcov, sme rešpektovali dané opatrenia. Nikto neriskoval ohrozenie zdravia a života nielen svojho, ale aj blízkych, rodiny, priateľov a ostatných.
Rozhodli ste sa vydať i ročenku MARAS team. Čo vás k tomu inšpirovalo?
Sme športovým klubom, ktorého členská a fun základňa presiahla hranicu čísla sto. To sa mi pri zakladaní MARAS teamu ani nesnívalo. V minulom roku som mal o trochu viac časového priestoru na vedenie klubu nielen z administratívnej stránky, ale aj zabezpečenia oblečenia v klubových farbách a podobne.
Tak prišlo k tomu, že podklady, ktoré som si ukladal na koncoročné vyhodnotenie – bilancovanie činnosti klubu, prerástli do dosť veľkého množstva rôznych údajov. A z toho vznikla myšlienka vydania ročenky MARAS team-u za rok 2020.
Ročenka mala úspech aj za hranicami.
Cieľom ročenky bolo, aby nielen jeho členom, ale aj širšej verejnosti prezentovala našu činnosť, a to nielen všeobecne, ale aby uviedla i jednotlivých členov a ich športové úspechy. Ohlasy od niektorých sponzorov, partnerov, ale i našich členov aj iných športovcov mi potvrdili, že som urobil správne rozhodnutie. Značný záujem vzbudila aj v susednom Poľsku.
Ako sa členom MARAS teamu darilo v minulom roku?
Rok 2020 v histórii MARAS team hodnotím jednoznačne ako športovo najúspešnejší. Vážim si a oceňujem každé umiestnenie našich členov, lebo viem, koľko úsilia a námahy je za každým výsledkom.
Ktoré úspechy by ste najviac vyzdvihli?
V roku 2020 dosiahli členovia MARAS teamu 119 víťazstiev (v absolútnom poradí i v jednotlivých vekových kategóriách), 129 druhých a 83 tretích miest. Na pretekoch v rámci Slovenska to bolo 109 prvých, 118 druhých a 79 tretích miest. Na podujatiach v zahraničí sme získali 10 víťazstiev, 11 druhých a 4 tretie miesta. Je zložité nejaký úspech zvlášť vy-zdvihnúť.
A čo výkony Simony Čonkovej?
Určite by som vyzdvihol výkon Simony Čonkovej na prestížnom 45. ročníku Behu Olšavskou dolinou, kde v silnej domácej i zahraničnej konkurencii obsadila piate miesto a bola najrýchlejšou slovenskou bežkyňou.
Na druhý deň po týchto pretekoch bola z rozhodnutia štátnych orgánov pre koronakrízu prerušená až do letných dní aj bežecká súťažná sezóna. Získali sme viacero cenných víťazstiev a pódiových umiestnení v Českej republike, Poľsku, Maďarsku.
Absolvovali ste aj takzvané virtuálne behy.
Virtuálne behy po rozpačitom začiatku v nesúťažnom období sa rozbehli a stále prebiehajú. Až sa mi zdá, že nekontrolovateľne rastú. Zo začiatku sme sa ich zúčastňovali v hojnom počte, ale časom to opadlo.
Aký je váš pohľad na tieto behy?
Virtuálne behy nenahrádzajú reálne súťaže. Slúžia skôr ako motivačné, rýchlejšie tempové úseky. S vyhodnocovaním poradia podľa športových hodiniek, ako podčiarkli viacerí organizátori, neprinášajú objektívnosť. Je rozdiel, kde kto beží. Športové hodinky rozdielne merajú nielen vzdialenosť, ale i dosiahnuté časy a iné. Súhlasím s týmto názorom odborníkov.
Predsa len ale majú nejakú výhodu.
Iné je, keď chce niekto organizovaním virtuálneho behu podporiť charitatívne účely. Náš klub týmto spôsobom pomohol viacerým ľuďom aj nadáciám. V ťažkých chvíľach by sme mali pomáhať.
V čom je sila vášho tímu, kde jeho členovia nachádzajú motiváciu, inšpiráciu?
Sila kolektívu, takého početného, akým je teraz náš, tkvie v duši a myšlienkach každého nášho člena, v jeho postojoch a hodnotách. Sú členovia klubu, ktorí majú takzvanú športovú inšpiráciu a stále sa chcú zlepšovať a bojovať o pozície v pretekárskom poli.
Na druhej strane máme aj členov, ktorí majú radosť z toho, že môžu byť spolu s nami. Kolektív si ich váži a oceňuje aj z ľudského hľadiska.
Inšpirácia – kto chce vyhrávať a bojovať o popredné umiestnenia, musí i primerane trénovať. Ako prezident klubu aj ako tréner sa ich k tomu snažím viesť a pomôcť im pri dosiahnutí cieľa a tiež aj zázemím.
Čo plánujete v tomto roku napriek tomu, že je zložitá situácia?
Čakáme na uvoľňovanie opatrení, stále sa to posúva... Potrebujeme, aby sa upokojila situácia so šírením koronavírusu, čo vidím tak najskôr v jarnom období. Ale trénujeme, pripravujeme sa. Je ťažké niečo reálne si plánovať, pretože všetko závisí od toho, ako to bude s potlačením pandémie.
Všetkým členom nášho klubu ďakujem za ich činnosť, športové výsledky a pomoc pri riadení, vedení a zabezpečení potrieb klubu. Bez ich pomoci by som to sám nezvládal tak, ako je to potrebné.