PREŠOV. Vyšetrovanie prípadu smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského je v plnom prúde.
Prvý februárový deň bol náhradným termínom návštevy prešovskej väznice zo strany špeciálnej komisie. Stalo sa tak na druhýkrát po tom, čo 15. januára plán návštevy prerušil pozitívny test na covid jedného z členov 17-člennej komisie.
Tentoraz do Prešova už dorazili a hodnotili svoje postrehy priamo z miesta, kde bol Lučanský do svojej smrti umiestnený.
Vyše osem hodín skúmania
Členovia špeciálnej komisie dorazili do Ústavu na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Prešove v pondelok (1. 2.) dopoludnia. Za múrmi väznice strávili vyše osem hodín.
Predmetom návštevy bola nielen prehliadka priestorov, ale aj rozhovory s tamojšími zamestnancami. Personál tak, vzhľadom na zbavenie mlčanlivosti zo strany ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, mohol prehovoriť.
To malo pomôcť pri objasňovaní viacerých otázok. A niektoré rezonujú ďalej.
„ Odpovede vniesli väčšie svetlo do niektorých okolností. Naopak, niektoré si trochu odporovali, a preto sme si vyžiadali ešte od pána riaditeľa ústavu ďalšie veci, ktoré chceme mať ako podklad,“ vysvetlila po opustení väznice jedna z členov komisie Denisa Saková (Hlas-SD), niekdajšia ministerka vnútra. Nevyvrátila tiež možný ďalší návrat do Prešova, po preštudovaní poskytnutých podkladov.
„Dohodli sme sa, že si ich najprv naštudujeme v Bratislave a následne sa rozhodne, či opätovne prídeme do Prešova do väznice a budeme sa ďalej pýtať. Takže máme pred sebou ešte veľa práce,“ skonštatovala po opustení väznice Saková.
Zamestnanci? Odpovedali totožne
Juraj Krúpa (OĽANO) potvrdil, že na otázky, ktoré zamestnancom predkladali, mali odpovede ' unisono' .
„ Vytvorili nám ucelenejší obraz o incidentoch, ktoré sa udali 9. alebo 29. decembra. Čo sa dialo predtým, aj potom. V podstate všetky odpovede dávali zmysel a zhodovali sa s materiálmi, ktoré máme,“ uviedol.
Pripustil aj možnosť detailov.
„Viete, vždy môžete nájsť detail, ktorý vám nemusí sedieť, že vám nesedí minúta, dve alebo niečo podobné. Ale to sú detaily, ktoré neovplyvňujú celú situáciu takým zásadným spôsobom, aby sme mohli spochybniť to, čo sa v skutočnosti udialo,“ povedal Krúpa.
„N a všetky otázky, čo som mal, mi odpovedali. Na druhej strane si musím vyhodnotiť, či tie odpovede mohli byť také, ako som ich dostal, pretože nie som odborník na procesy, ktoré tu môžu byť a ktoré sa tu vykonávajú,“ povedal na margo návštevy väznice ďalší člen komisie Milan Laurenčík (SaS) a ako podotkol, zistí si „na iných miestach, či to mohlo byť tak, ako mi odpovedali“.
Mozaiku nemajú úplnú, chýbajú ďalšie informácie
Marian Kotleba (ĽSNS) vyjadril presvedčenie, že zamestnanci väznice po nájdení Lučanského vyvinuli maximálne úsilie. A urobili potrebný zásah i následné kroky dobre.
„ Dnes sa definitívne potvrdilo to, že prvý incident nemohol byť ani len teoreticky pokusom o samovraždu. Zároveň všetci, s ktorými sme dnes boli v kontakte, úplne jasne vylúčili nejaké samovražedné tendencie generála Lučanského, aj vo vzťahu k druhému incidentu. Nehovorím, že vylučujeme to, čo sa stalo teraz definitívne, ale že to jednoducho v tých výsluchoch vylúčili,“ uzavrel.
Vytvoriť komplexný ucelený pohľad sa im ešte nepodarilo. Dôvodom je viacero faktov.
„N emáme ucelený pohľad na celú vec, napríklad nemáme ani lekárske záznamy, nemôžeme sa rozprávať s ošetrujúcimi lekármi, ktorí boli vo fakultnej nemocnici v Prešove. Taktiež nemôžeme navštíviť ani Vojenskú nemocnicu v Ružomberku. Preto sa spoliehame, že ak budeme mať nejaké podnety, tak určite to budeme riešiť s orgánmi činnými v trestnom konaní. Ten diapazón informácií oni určite majú, ktorý my nemáme v takej podobe,“ vysvetlila Saková.