PREŠOV. Nepotrebujú kapacity z externého prostredia, lebo si vedia poradiť aj sami.
Na Prešovskej univerzite využili fakt, že majú medzi sebou i fundovaných zdravotníkov. Ich znalosti a zručnosti sa tak hodili pri procese očkovania.
V priebehu troch dní sa kolegovia, ktorí pracujú na univerzite, pustili do testovania svojich ďalších kolegov.
Odberové miesto pritom zriadili vo svojich vlastných priestoroch univerzity, v spolupráci s prešovskou nemocnicou.
Rektor: Mám z toho radosť
„Som veľmi rád, že sa nám podarilo zorganizovať testovanie našich zamestnancov, čo v takomto rozsahu a časovej tiesni nebolo vôbec ľahké. Chcel by som sa poďakovať za pomoc pánovi riaditeľovi z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana, pani riaditeľke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove, pani dekanke fakulty zdravotníckych odborov, pani kvestorke, a, samozrejme, našim kolegom zdravotníkom, ktorí testovanie vykonávajú,“ konštatoval rektor univerzity Peter Kónya.
Sám išiel príkladom a testy absolvoval počas piatkového dopoludnia (22. 1.)
O testovanie sa postarali univerzitní zdravotníci
Súčasťou Prešovskej univerzity je Fakulta zdravotníckych odborov. Práve z jej radov využili na testovanie univerzitných zamestnancov. Zapojilo sa 10 zdravotníkov a 4 náhradníci.
K dispozícii boli dva testovacie tímy, rozdelené na dopoludňajšiu a popoludňajšiu zmenu. S otázkou záujmu problém nemali.
„Potešujúce je, že záujem bol podstatne vyšší, než reálne potrebujeme. Celý tím, testujúca, ako aj administratíva zložka, pozostáva z pedagógov z fakulty zdravotníckych odborov, konkrétne z katedry ošetrovateľstva, fyzioterapie, dentálnej hygieny a pôrodnej asistencie,“ konkretizovala Štefánia Andraščíková, dekanka Fakulty zdravotníckych odborov PU.
Ako zdôraznila, testujúci mali už skúsenosti z testov počas prvej vlny pandémie, teda nešlo o ich premiéru.
Pomohla online registrácia
Celoplošné testovanie už v predošlých kolách ukázalo, že v mnohých prípadoch sa objavili problémy zhromažďovania sa na jednom mieste a tvorenie radov. Teraz problém vyriešili vďaka online registrácii.
Časový harmonogram tak úplne minimalizoval potenciálne stretávania sa v radoch a jednak vďaka presnému termínu ušetril aj čas pre testovaných, ktorý by inak trávili čakaním. Testovali tri dni (štvrtok 21. 1., piatok 22. 1. a pondelok 25. 1.)
Už počas prvého dňa mali potešujúce výsledky. Prešovská univerzita zamestnáva takmer 1050 zamestnancov. V prvý deň otestovali 218 z nich, všetci boli negatívni.