Hotelierov v Tatrách by zachránilo iba otvorenie prevádzok

S tradičnou kongresovou sezónou na jar v Tatrách nepočítajú.

Popradské pleso v Tatranskom národnom parku. Popradské pleso v Tatranskom národnom parku. (Zdroj: Marek Levák, unsplash.com)

POPRAD. Niektorí hotelieri vo Vysokých Tatrách už so zimnou sezónou a otvorením zariadení nepočítajú, iní sú pripravení v rámci fungovania znížiť kapacity zariadenia aj na polovicu.

Pre ubytovacie zariadenia sú podľa riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucie Blaškovej kompenzácie zo štátnych schém síce pomocou, aby však prežili, potrebujú otvoriť.

„Veľká časť hotelierov je ochotná prevádzky otvoriť, pokiaľ to bude povolené v horizonte dvoch týždňov,“ povedala pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rezervy postupne dochádzajú

Vo Vysokých Tatrách už veľmi nepočítajú ani s tradičnou jarnou kongresovou sezónou. Ďalšie štyri mesiace by tak mohli byť podľa Blaškovej pre prevádzky fatálne.

Hoci bol príspevok na udržanie zamestnanosti navýšený, hotelom a ubytovacím zariadeniam chýbajú tržby, platia prevádzkové náklady a rezervy im dochádzajú.

Podľa Blaškovej nikto nepočítal s niekoľkomesačným zatvorením. V niektorých prípadoch trvá tento stav už šesť mesiacov.

„Každý sa spoliehal na to, že aj na základe výsledkov vianočného testovania a modelu, ktorý sme tu mali, sa hotely a strediská nejakým spôsobom otvoria, napríklad za podmienky negatívnych testov a podobne,“ uviedla riaditeľka tatranskej OOCR.

Väčšie hotely sa v prípade uvoľnenia opatrení obávajú možného rizika, a to ďalších zmien pravidiel.

SkryťVypnúť reklamu

„Naštartovať veľkú prevádzku stojí kopec peňazí. Niektorí napríklad otvorili zariadenie pred Vianocami a následne ho o tri dni zatvárali, a to sú extrémne straty,“ vysvetlila ďalej Blašková. Rovnako zapochybovala, či má zmysel otvárať Tatry bez možnosti lyžovačky.

Bojujú i kaviarne či galérie

„Tatry sú však zároveň aj „klimatickými kúpeľmi“, čo je v tejto dobe jeden z top motívov pre ich návštevu okrem zimných športov,“ dodala.

V oblasti Tatier majú problém aj kaviarne či interaktívne galérie. Druhé spomínané podľa Blaškovej nie sú klasifikované ako služby v cestovnom ruchu, nemajú tak nárok na schémy pomoci pre cestovný ruch.

Ako však v dodala, niektorým sa určité kompenzácie podarilo získať. Riaditeľka OOCR pripomenula aj ďalšie hrozby, na ktoré poukazujú zamestnávatelia nielen v Tatrách.

SkryťVypnúť reklamu

„Prevádzkový zamestnanec, ktorý je doma niekoľko mesiacov a dostáva 80 percent svojho príjmu, si na to môže zvyknúť a stratiť pracovné návyky, lojalitu voči firme. Je to bežná prax a to je nebezpečná situácia,“ uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 828
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 524
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 181
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 140
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 836
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 755
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 732
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

UCED, energetická divízia skupiny CREDITAS, oslávila 1. apríla 2025 desiate výročie od založenia.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


Líščí obyvatelia sa budú sťahovať nižšie.


Reštauračné vozne ZSSK prichádzajú s novým sezónnym menu.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu