VÝCHOD. Ochorenie covid-19 strpčuje život ľuďom už takmer rok. Najväčší problém v ostatných dňoch však majú zdravotníci, ktorým v boji s vírusom dochádzajú sily a denne im pribúda veľké množstvo pacientov.
Situácia je kritická
Situácia na východe je mimoriadne vážna a v košickej nemocnici priam kritická. „Kapacita reprofilizovaných lôžok pre pozitívnych pacientov na ochorenie covid--19 bola k 5. februáru zaplnená na 90 %,“ informovala nemocnica prostredníctvom sociálnej siete, pričom doplnila, že k piatku (5. februára) mali hospitalizovaných 310 pozitívnych prípadov, z ktorých 24 potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.
Nemocnica ďalej uvádza, že časť niektorých pacientov dokonca presúvajú do iných nemocníc v rámci Prešovského kraja. Preplnené nemocnice sú však iba slabým odvarom toho, čo skutočne musia zdravotníci denne prežívať.

Záchranári, ktorí prevážajú chorých pacientov, denne nasadzujú vlastné životy, aby chránili životy iných. A hoci je to mimoriadne náročné, iba veľmi ťažko prijímajú bolestivý fakt, keď sa ocitnú v situácii, že musia doslova bojovať o životy svojich vlastných kolegov.
Prichádzajú o vlastných
Okrem bežných pacientov musia záchranári ratovať aj kolegov. Denne si uvedomujú riziká spojené s prácou a tiež fakt, že vždy môže byť na rade niekto ďalší. Po náročných zdravotníckych zásahoch si na konci služby zvyknú kolegovia poďakovať.
Najťažšie chvíle prežívajú, ak musia ďakovať kolegom iba pri zapálenej sviečke. Záchranársku rodinu, ako si posádka hovorí, opustil 1. februára aj Ján Ačai, ktorý vyše dva týždne bojoval s koronavírusom, ktorému nakoniec podľahol. 63-ročný Ján pracoval ako záchranár na stanici v Moldave nad Bodvou a podľa slov svojich kolegov bol milujúcim manželom a otcom svojich dvoch detí.
„Svoju rodinu miloval nadovšetko. Každý deň im dával pocítiť, ako mu na nich veľmi záleží. Vždy bol každému nápomocný,“ prezradil Jánov najbližší kolega Peter, ktorému sa pri spomienke na kamaráta s obrovským srdcom iba ťažko hľadajú slová.
Podľa neho Ján vo voľnom čase veľmi rád hrával tenis a z výhry sa dokázal neskutočne tešiť.Cudzia mu nebola ani pokora, keďže dokázal bez problémov prijať prehru.V dobrom si na Jána, ktorý ako záchranár pracoval 33 rokov, spomínajú aj v rodnej obci, pre ktorú urobil veľmi veľa.
„Janko bol záchranár s ľudským a profesionálnym prístupom k pacientovi a kolega, ktorý dlhoročné pracovné skúsenosti s radosťou odovzdával mladším zamestnancom,“ povedal Peter, podľa ktorého vnímal Ján svoju prácu v prvom rade ako poslanie.
Okrem Jána Ačaia sa museli s bolestivou stratou vysporiadať aj záchranári Záchrannej zdravotnej služby v Kráľovskom Chlmci, kde svoj boj s ochorením Covid-19 prehral 46-ročný Norbert Szedlák. Noro, ako ho volali kolegovia, zasvätil svoj život pomoci iným už počas študentských čias a prácu záchranára vykonával 16 rokov.
„Noro bol človek s veľkým srdcom, starostlivý otec, manžel a syn. V kolektíve ho mal každý rád pre jeho dobrosrdečnosť, obetavosť a láskavosť. Bol veľmi nápomocný a vo svojom slovníku nepoznal slovo nie,“ uviedli jeho kolegovia zo stanice v Kráľovskom Chlmci prostredníctvom sociálnej siete. Mimoriadne náročné obdobie prežívajú Norbertovi najbližší, ktorých náhly odchod milujúceho manžela a otca úplne paralyzoval.
„V mene Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov chceme Norovi poďakovať za každý zachránený život. Tie robia z obyčajných ľudí skutočných hrdinov,“ uviedla Slovenská komora zdravotníckych záchranárov.
Trpkosť v duši je o to bolestivejšia, že obaja zdravotníci, ktorí denne vynakladali úsilie na záchranu životov, prišli o tie svoje kvôli nákaze, pred ktorou sa snažili chrániť pacientov.
Na ochranu kladú veľký dôraz
Zdravotníci sa musia v tejto náročnej dobe denne vysporadúvať s tým, že nie všetky životy, o ktoré bojujú, sa im podarí zachrániť. A veľakrát sa sami dívajú smrti do očí. Každý výjazd totiž znamená určité riziko.
„Prácu samotných záchranárov pandémia zasiahla výrazným spôsobom a zásadne im narušila dovtedy zaužívanú rutinu nielen pri samotnej práci s pacientom, ale aj po jeho odovzdaní, resp. mimo výjazdov na stanici,“uviedol hovorca Záchrannej služby v Košiciach Viktor Wurm, ktorý tiež uvádza, že počas trvania pandémie sa nakazilo zhruba 10 % z približne 600 zdravotníkov.
Posádky denne absolvujú v priemere okolo 50 výjazdov, ktoré priamo súvisia s diagnózou Covid-19. Práca záchranárov, lekárov či zdravotníkov je o to náročnejšia, že pri každom pacientovi musia využívať množstvo ochranných pomôcok, ktoré pred pandémiou neboli štandardom.
„Často trávia hodiny v ochranných oblekoch, k pacientom prichádzajú v ochranných maskách a veľkú časť služieb trávia minimálne v respirátoroch. K tomu treba prirátať povinnosti spojené s dekontamináciou priestorov sanitiek či staníc,“ vyratúva Wurm, podľa ktorého si veľkú časť rizika prinášajú aj domov k rodinám. „Ide o mimoriadnu obetu, za ktorú im musí byť celá spoločnosť vďačná,“ uzavrel Wurm.