POPRAD. O pomoc v popradskom zariadení sociálnych služieb požiadalo počas uplynulých chladných nocí 19 ľudí bez domova.
Kapacity zrejme naplnia nadchádzajúce dni, počas ktorých by podľa meteorológov mohli teploty klesnúť aj na mínus 19 stupňov Celzia.
Pomôcť tej najohrozenejšej skupine
Ešte počas prvej vlny pandémie zriadilo mesto Poprad v areáli na Levočskej ulici aj karanténne zariadenie pre ľudí bez domova.
"Ide o pravdepodobne jediné takéto zariadenie v Prešovskom kraji. Hlavným cieľom je zabezpečiť krízovú intervenciu jednej z najohrozenejších skupín obyvateľstva, ktorá nemá možnosť domácej karantény, a zároveň tak chrániť verejné zdravie Popradčanov," uviedla pre agentúru SITA vedúca sociálneho odboru na Mestskom úrade v Poprade Petra Zavacká.
Nocľaháreň má kapacitu 35 lôžok, v prípade potreby tam však vedia vytvoriť aj ďalšie.
"Ďalších ľudí je možné umiestniť do vojenského stanu, ktorý je aj tento rok postavený v areáli zariadenia. Stan je síce vyhrievaný, no od novembra 2020 do konca apríla 2021 všetkých klientov zo stanu presúvajú do priestorov nocľahárne, hlavne z dôvodu nízkych teplôt v zimných mesiacoch," vysvetlila Zavacká.
Ľudia bez strechy nad hlavou dostávajú jedno teplé jedlo denne, k dispozícii majú stredisko osobnej hygieny, práčovňu a výdajňu šatstva.
Aj pre ľudí s pozitívnym testom
Samozrejmosťou je aj sociálna práca s týmito ľuďmi, pomoc pri vybavovaní dokladov či sociálnych dávok, hľadaní práce a podobne.
Karanténne zariadenie pozostáva zo štyroch obytných kontajnerov a jedného sanitárneho. V každom je základné vybavenie, a to postele, skrine, stôl, stoličky. Určené je pre tých ľudí bez domova, ktorí nedisponujú žiadnym testom alebo disponujú testom pozitívnym.
Umiestňovaní sú tam aj bezdomovci s negatívnym antigénovým testom, ktorých na šiesty deň karantény opakovane testujú. Podľa Zavackej môžu prejsť klienti do zariadenia sociálnych služieb až po druhom negatívnom teste.
Samospráva v súčasnosti eviduje okolo 110 ľudí bez domova.
"V rámci tohto počtu sú evidovaní aj takzvaní skrytí bezdomovci, o ktorých sociálni pracovníci majú vedomosť, že sú na ulici, ale z rôznych dôvodov sa k tomu nepriznávajú a tvrdia, že prespávajú u priateľov či rodiny," vysvetlila vedúca sociálneho odboru na popradskom mestskom úrade.