Richnava, Letanovce. Na poriadok sa im tak podarilo zabezpečiť dozor priamo spomedzi domácich.
Zamestnali šestnástich
V obci Richnava podľa posledných dostupných informácií žije až 79,8 percenta občanov rómskej národnosti. Obec sa rozhodla požiadať o nenávratný finančný príspevok s cieľom zriadiť takéto hliadky.
Cieľom, na ktorý sa upriamili, bolo predchádzať páchaniu priestupkov, lepšie udržiavať verejný poriadok, zlepšiť kvalitu životného prostredia, a to všetko cez zapojenie najmä miestnych občanov.
Eurofondy podporili tento projekt financiami vo výške viac ako 191 526 eur. Obec tak mohla poskytnúť asistenčné služby šestnástim občanom, ktorí pochádzajú práve z prostredia marginalizovaných rómskych komunít.
Nápomocní na viacerých miestach
„Miestne občianske poriadkové služby v obci Richnava zabezpečujú ochranu verejného poriadku v súčinnosti s Policajným zborom SR, predchádzaním vzniku konfliktov, prevenciu protiprávneho správania, ochraňujú súkromný a verejný majetok, životné prostredie, ohlasujú požiare, robia prevenciu pri nakladaní s odpadmi, starajú sa o plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky, predovšetkým v súvislosti s pohybom po komunikácii a prechodom cez cestu a podobne,“ vysvetľuje obec podaný projekt a jeho pretavenie do praxe.
Jeho realizácia stála 201 610 eur, pričom eurofondy a štátny rozpočet zabezpečili 191 526 eur. Vlastné zdroje obce predstavovali 10 080 eur.
Projekt trval takmer tri roky, od decembra 2017 do novembra 2020.
Takmer polovica Rómov, zamestnaní sú šiesti
Rovnakou cestou sa ubrali aj v obci Letanovce. Táto samospráva má takmer 46-percentný podiel občanov rómskej národnosti.
Ich uplatnenie na trhu práce je len veľmi diskutabilné. Preto sa v obci rozhodli na výzvu reagovať. Vytýčenie cieľa, ktorým je integrácia marginalizovaných rómskych komunít, následne umožnila uskutočniť projekt miestnych občianskych poriadkových hliadok.
„Ten okrem zabezpečenia bezpečnosti detí na ceste do škôlky a späť, dohliadania na ochranu verejného a súkromného majetku pred poškodzovaním a podobne, priniesol prácu ôsmim miestnym občanom, z toho šiestim z marginalizovaných rómskych komunít,“ informuje samospráva.
Celkové oprávnené náklady projektu boli 201 610 eur, z toho eurofondy a štát zabezpečili 191 530 eur a obec zvyšných 10 080 eur.
Robiť sa začal v marci a 2018 a trvať bude do februára 2021.
