VÝCHOD. Náročná situácia, ktorú ľudia prežívajú už vyše roka, sa pomaličky stupňuje. A keďže epidémia nepoľavuje, vláda bola nútená sprísniť už existujúce opatrenia.

Od pondelka (8. marca) sa ľudia do MHD či na nákup do obchodu nedostali iba s obyčajným rúškom, jedine s respirátorom FFP2.
Od 15. marca. je však respirátor už povinný vo všetkých interiéroch. Práve to bol ale najväčší kameň úrazu, ktorý spustil obrovskú vlnu kritiky.
Nechceli mu veriť
Hneď prvý deň od začiatku fungovania nového nariadenia sa však ľudia stretli s negatívnou stránkou respirátora, kedy sa stretli s doslova negatívnymi reakciami zo strany predávajúcich. Nepríjemnú skúsenosť má za sebou aj Prešovčan Daniel, ktorý dostal v mäsiarni v Giraltovciach poriadne studenú sprchu.
„Vošiel som dnu a chcel som si rovno pýtať, no pán za pultom mi povedal, že bez respirátora ma neobslúži a že mám okamžite opustiť predajňu,“ prezradil 41-ročný muž, ktorý ostal doslova šokovaný.
„Vôbec som tomu nerozumel. Hneď som mu však povedal, že mám na tvári adekvátnu ochranu a povedal som mu, nech si to prečíta, keďže respirátor je aj označený,“ priznal rozhorčený Daniel.
Na otázku, či si predajca overil, že ide o respirátor, iba doplnil: „Povedal, že tak ďaleko nedovidí. To ale nie je môj problém,“ uzavrel podnikateľ, ktorého celá situácia nepríjemne zaskočila.
Podľa jeho slov je viac ako neprijateľné, aby ľudia v súčasnej dobe, ktorá je už aj bez takýchto prieťahov mimoriadne náročná, museli riešiť takéto bizarné situácie. A aby doplácali na to, že predajcovia nie sú informovaní o tom, že sú na trhu aj iné typy respirátorov, ktoré sa, žiaľ, podobajú na obyčajné rúško.
Hodnovernosť respirátora si môžu overiť
Keďže respirátory spôsobili ľuďom pri nákupoch problémy, obrátili sme sa s otázkami aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Podľa hovorkyne RUVZ Dáši Račkovej stanovuje vyhláška povinnosť prevádzkovateľom umožniť vstup do ich prevádzok s respirátorom, ktorých hodnovernosť si môžu predajcovia narýchlo overiť podľa označenia „CE“, za ktorým nasleduje štvorčíslie.
"Je potrebné sa presvedčiť, že vstupujúce osoby majú riadne prekryté horné dýchacie cesty podľa aktuálneho znenia vyhlášky. Osobám, ktoré sa snažia vstúpiť bez prekrytých horných dýchacích ciest, ktoré majú len rúško, šatku alebo šál, je potrebné vstup neumožniť," uviedla Račková, podľa ktorej udeľujú regionálne úrady za nedodržiavanie opatrení prevádzkovateľom sankcie.
V prípade, ak osoba nemá respirátor, môže blokovú pokutu udeliť aj polícia.
Račková tiež upozorňuje na to, že vyhovujúci je iba respirátor bez výdychového ventilu, ktorý spĺňa všetky technické podmienky a požiadavky pre filtračnú polomasku s klasifikáciiou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149+A1.
"Medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj overené respirátory s označením KN95 alebo N95," uviedla hovorkyňa, podľa ktorej by mali ľudia vždy skontrolovať, či sa na obale respirátora nachádza označenie európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje identifikačné štvorčíslie toho, kto vydal certifikáciu respirátora pre Európsky hospodársky priestor.