VÝCHOD. Sila pandémie sa ukazuje denne v nelichotivých číslach, ktoré dopĺňajú smutnú štatistiku. Obetí a nakazených pribúda. Aj keď sa sprísnenými opatreniami nepriaznivý vývoj trošku spomalil, ešte stále je situácia vážna.
Lekári a zdravotnícky personál nemajú čas si vydýchnuť, keďže okrem starostlivosti o pacientov musia nájsť potrebné kapacity aj na vakcináciu. Práve preto sa do popredia dostáva otázka, v akom štádiu je očkovanie v rámci východného Slovenska a či jednotlivé nemocnice nemajú problém s odmietavým postojom ľudí dať sa očkovať, ale aj to, kedy prídu na rad tí, ktorí nepatria do ohrozených skupín.
Majú stovky náhradníkov
Nemocnice v Michalovciach, Humennom, Trebišove, ale aj iných mestách v rámci východného Slovenska si uvedomujú, že očkovanie je jedinou možnosťou na to, aby sa život v dohľadnej dobe pomaly dostával do obdobia pred pandémiou. Práve preto sa usilujú fungovať zabehnutým systémom.
„Do siete nemocníc a polikliník Svet zdravia bolo dosiaľ dodaných vyše 125-tisíc dávok vakcín od dodávateľov Pfizer/BioNtech, Moderna a Astra Zeneca,“ uviedla hovorkyňa siete nemocníc Jana Fedáková, podľa ktorej aktuálne očkujú iba vakcínou Pfizer. Napriek tomu, že v začiatkoch vakcinácie kolovali informácie o tom, že ľudia odmietajú vakcínu, ktorú na poslednú chvíľu nemajú komu podať, Fedáková tieto informácie vyvracia.
„Nemocnice majú vytvorené zoznamy náhradníkov pre prípady, že objednaná osoba v určený termín očkovania nemôže prísť, napríklad pre chorobu. V takom prípade kontaktuje náhradníka,“ uviedla Fedáková, podľa ktorej evidujú nemocnice vo svojich zoznamoch stovky náhradníkov. Nemocnica vo Svidníku ich má dokonca približne 1500.
„Denne sa pritom uvoľní miesto pre maximálne dvoch až piatich,“ doplnila hovorkyňa.
Neevidujú odmietanie vakcíny
V košickej univerzitnej nemocnici bolo podľa hovorkyne Moniky Kriškovej do štvrtka (18. marca) podaných viac ako 33-tisíc dávok vakcíny.
V náročnej situácii, ktorú prináša toto obdobie, musia nemocnice v ojedinelých prípadoch bojovať proti rôznym nepravdivým informáciám, ktoré sa šíria prostredníctvom sociálnych sietí. Napriek tomu podľa Kriškovej nezaznamenaližiadne odmietanie očkovania, práve naopak.
„Sporadicky riešime prípady, keď pacienti odmietajú konkrétny druh vakcíny a žiadajú si inú. Stáva sa to však ojedinele,“ priznala hovorkyňa, podľa ktorej sa vždy riadia aktuálnymi usmerneniami ministerstva zdravotníctva. V súčasnej situácii, keď pandémia udiera poriadnou silou aj prostredníctvom viacerých mutácií, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch nebezpečnejšie, očkujú vekovú kategóriu nad 70 rokov, a to výhradne vakcínou Pfizer.
Slová hovorkyne hovoria jasnou rečou a skutočne to vyzerá tak, že situáciu zvládajú a očkovanie prebieha podľa plánu. Doteraz nemajú podľa Kriškovej zaznamenanú žiadnu reakciu, ktorá by sa nejakým spôsobom vymykala zo štandardov a popisovaných komplikácií, ktoré uvádza výrobca.
Prioritizáciou je vek
Informácie, ktoré sa množia prostredníctvom internetu, do veľkej miery ovplyvňujú aj postoj ľudí k vakcinácii, čo môže v konečnom dôsledku veľmi nepriaznivo vplývať aj na kategorizáciu, ktorá bola vytvorená.
Žiaľ, nie všetci vnímajú toto rozdelenie pozitívne. Majiteľ prešovského pohrebníctva Marek Kolarčík totiž pociťuje veľkú krivdu, že napriek tomu, že organizujú pohreby ako na bežiacom páse a denne sa dostávajú do kontaktu s nebožtíkmi, ktorí zomreli bezprostredne na ochorenie covid--19, stále nie sú zaradení do očkovacieho programu.
„Aktuálne sa v zmysle platnej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR očkuje podľa priorizácie na základe veku, pretože seniori patria medzi najzraniteľnejších. Všetkých, ktorí budú mať záujem, postupne zaočkujeme,“ uviedla na našu otázku o tom, prečo nie sú prevádzkovatelia a pracovníci pohrebných služieb zaradení ku kritickej infraštruktúre, hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová, podľa ktorej je očkovacia stratégie priebežne aktualizovaná aj vzhľadom na počet a typ vakcín.
„Platí to aj pre zoznam pracovníkov či už kritickej infraštruktúry, alebo osôb, nevyhnutných pre chod štátu, ktorí tvoríme v spolupráci s kolegami z rezortu vnútra,“ doplnila Eliášová. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva pocítime účinok kolektívnej imunity vtedy, keď bude zaočkovaných minimálne 3,3 milióna ľudí.
Aktualizácia očkovacích údajov k piatku (19. marca)
Celkový počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny: 488 134 osôb
Celkový počet zaočkovaných druhou dávkou vakcíny: 229 980 osôb