PREŠOV. Netradičná situácia si žiada netradičné riešenia. Aj to si povedali „herci“ z Nižnej Šebastovej, ktorí pod vedením kňaza Petra Gombitu už tradične pripravovali v centre mesta na Veľký piatok (2. 4.) živú krížovú cestu.
Aktuálna situácia a pretrvávajúce opatrenia ju neumožňovali už druhýkrát po sebe predviesť v obľúbenom prevedení. Kým minulý rok nastupujúca pandémia prekvapila, teraz sa už mali čas pripraviť.
A záujemcovia tak neprišli o možnosť rozjímať nad zastaveniami, hoc len prostredníctvom online priestoru.
Diváci, ktorých boli každý rok tisícky, si tento príbeh mohli pozrieť doma pri obrazovkách.
Veľký piatok mali už na Zelený štvrtok
Keďže krížovú cestu sa rozhodli sprostredkovať prostredníctvom internetu a nechceli ochudobniť o vizuálny i duchovný zážitok, do spracovania príbehu sa pustili so zápalom ako skutoční herci.

Prešli ju už deň v predstihu, na Zelený štvrtok (1. 4.).
Celú cestu – od odsúdenia cez putovanie, ukrižovanie až po vzkriesenie – zopakovali kvôli kamere a potrebe získať dostatok materiálu na spracovanie niekoľkokrát.
„Bol to vnútorný tlak, s ktorým som dlho bojoval, potom som to vzdal a volal som skupine ľudí, čo by sme s tým vedeli urobiť. Prehodnotili sme to a rozhodli sa, že do toho ideme a skúsime. A myslím si, že keď sú to veci Božie, tak to osloví človeka. Aby sme čosi tvorili, žili aj jeden pre druhého, lebo nežijeme len sami pre seba, ale i pre toho druhého,“ vysvetlil Peter Gombita, iniciátor myšlienky a duchovná opora projektu.
Samota vtedy, samota teraz
Tento rok si teda predstaviteľ Ježiša Ján Jendrichovský, ktorý si rolu vyskúšal aj v minulosti, prešiel cestu prešovskými ulicami sám.
„Každý z nás sme pocítili takú tú samotu. A my by sme mali sčasti kopírovať život Ježiša, čo je symbolické aj v prechode Prešovom, tou istou trasou. Ježiš ide sám a my, čo sme prežili cez ten rok, tiež to bolo aj v samote,“ opísal Gombita.
Janko, v príbehu stvárňujúci Ježiša, nevnímal rozdiel medzi tým, či ide sám alebo sú okolo neho davy.
„V tom momente človek nevníma, lebo je tam cesta, ktorú musí prejsť a je na ňu zameraný, spájaný s tým, čo sa stalo pred 2000 rokmi. Nie je dôležité, koľko ľudí je okolo, lebo je tam cesta a jej samotné posolstvo,“ vyznal sa. Ako povedal, práve teraz viac prežije tú samotu, ktorú prežíval Ježiš.
A aj keď v minulosti už neuvažoval, že si rolu zopakuje, vzhľadom na fakt, že je teraz doma a nie v zahraničí, v pokore to prijal a bol k dispozícii.
Mali by sme prehodnotiť život
Rok už žijeme s covidom. Ako ho vníma farár Gombita?
„Po roku sme o čosi múdrejší, mali sme čas na premýšľanie, stretávali sme sa s rôznymi udalosťami života – byť obmedzení, byť bez priateľov, rodiny, športu či kávy. Teraz sme mohli viac počúvať či vesmír, či v mojom ponímaní Boha a načúvať, ktorým smerom by mal ísť môj život. Myslím si, že je toto pre nás veľká škola, lebo máme čas rozmýšľať a malo by nám to priniesť osoh a požehnanie. Mali by sme svoj život spomaliť,“ dodal Gombita.
V online priestore
Videozáznam tohtoročnej bude zverejnený na webstránke www.niznasebastova.fara.sk, YouTube kanáli s názvom Živá krízová cesta Prešov 2021 a tiež aj na facebookovom profile mesta Prešov.