PREŠOV. Už tri roky je pre študentov a pedagógov Prešovskej univerzity k dispozícii budova Unipolab, ktorú uviedli do prevádzky v máji 2018.
Slúži najmä na výskum v oblasti prírodných vied, pričom je do projektu zapojených viacero katedier univerzity.
Centrum s mimoriadnym vybavením
Laboratóriá sú vybavené prístrojmi rôzneho zamerania. Z prístrojovej a laboratórnej techniky má z finančného hľadiska najväčšiu hodnotu plne automatizované experimentálne zariadenie Dynacool, umožňujúce dosiahnutie nízkych teplôt až do 2 kelvinov (-265 °C) a magnetických polí do 9 tesla, ktoré na svoj chod nepotrebuje dopĺňanie kryogénnych kvapalín na chladenie.
„Prístroj zabezpečuje merania tepelnej kapacity, transportu elektrického náboja, ako aj transportu tepla. Toto zariadenie má slúžiť nielen na skúmanie základného výskumu, ale veľmi podstatné je to, že naši študenti majú možnosť priameho prístupu k zariadeniam, ktoré sú na špičkovej medzinárodnej úrovni a majú možnosť robiť svoje dizertačné či bakalárske práce na tomto zariadení,“ vysvetlil Marián Reiffers, vedúci Centra aplikovaného výskumu a inovácií PU.
Ako dodal, zariadenie v hodnote zhruba 540-tisíc eur je takmer nepretržite využívané, vzhľadom na to, že je možné ovládať ho aj na diaľku.
„Centrum je zamerané na rozvoj fyziky a ďalších podobných odborov, ich aplikáciu a inovácie, ako tomu napovedá aj názov novozriadenej jednotky Centrum pre aplikovaný výskum a inovácie,“ vysvetlil pri príležitosti otvorenia týchto priestorov rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya.
Cieľom bolo integrovať odbory prírodovedného výskumu a vytvoriť bázu na ich využitie v praxi.
Unipolab ako pôda pre vedu na vysokej úrovni
Úžitková plocha vedeckovýskumných priestorov je 834 metrov štvorcových, pričom ponúka priestor pre sedem laboratórií. Taktiež sú to s tým súvisiace miestnosti, ako váhovňa, prípravovňa, kancelárie, technické miestnosti. Dekan Fakulty humanitných a prírodných vied PU René Matlovič zdôrazňoval význam tejto infraštruktúry v tom, že univerzite ponúkne konkurencieschopnosť v oblasti výskumu. Napomôcť tomu malo práve nové vybavenie, ktoré „vytvára podmienky na produkciu špičkových vedeckých výsledkov“.
Výrazný finančný eurofondový podiel
Do samotnej realizácie sa pustila Prešovská univerzita spolu s Technickou univerzitou v Košiciach a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Na projekt boli pre Prešovskú univerzitu z eurofondov schválené viac ako štyri milióny eur.
„Finančné prostriedky boli proporčne rozdelené medzi výstavbu nových výskumných priestorov Unipolab v hodnote približne 1,9 mi-lióna eur a obstarávanie špičkovej prístrojovej a laboratórnej techniky. V menšej miere tiež na zabezpečenie výskumných, prevádzkových a administratívnych aktivít projektu,“ vysvetlil Peter Adamišin, prorektor PU pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality.
Dodal, že projekt je financovaný zo štrukturálnych fondov s päťpercentným podielom univerzity, pričom vo väčšej miere spolufinancovala stavebnú časť objektu.
Nové výskumné priestory sú vybavené modernou technikou v celkovej hodnote takmer dva milióny eur.
