VÝCHOD. Priviesť na svet dieťa, by malo byť pre každú ženu nielen obrovskou radosťou, ale zároveň darom. Už len samotné tehotenstvo je však proces, ktorý nie je pre žiadnu ženu jednoduchý, obzvlášť, ak sa žena nachádza v ťažkom období svojho života, prípadne otehotnie neplánovane.

A hoci v dnešnej dobe už existuje aj možnosť umiestniť dieťa po pôrode do hniezda záchrany, aby tak malo nádej na lepší život, niektoré ženy si volia alternatívnu možnosť, a tou je práve takzvaný anonymný pôrod. Ročne sa narodia desiatky detí takouto formou, no v Košickej nemocnici je takýto pôrod skôr raritou.
Anonymné pôrody sú zriedkavé
Neistota či neľahký osud občas spôsobujú, že sa ženy odhodlajú svojho dieťaťa vzdať ešte skôr, než ho vôbec uvidia. Iba málokto si zrejme dokáže predstaviť pocit, že sa žena vzdá bábätka, ktoré nosila deväť mesiacov pod srdcom.
Utajený pôrod je podľa hovorkyne UNLP v Košiciach Ladislavy Šustovej možnosťou, po ktorej ženy v rámci košickej nemocnice siahajú iba zriedkavo. „Boli časy, keď sa žiaden takýto pôrod neobjavil aj zopár rokov. Od roku 2016 evidujeme iba 4 utajené pôrody,“ prezradila Šustová, ktorá doplnila, že rodička, ktorá sa pre takýto pôrod rozhodne, si vyberie nemocnicu a zravotníckemu zariadeniu pošle svoju žiadosť o utajený pôrod.
Dieťa s menom X
Po bežnom pôrode si každá mamička nepraje nič iné len to, aby mala svoj rozkošný uzlíček šťastia čo najskôr vo svojom náručí. Práve tam sa novorodenci cítia najbezpečnejšie.

Pri anonymnom pôrode je to však ináč. Po tom, čo sa uskutoční, sa podľa slov hovorkyne dieťa rodičke odoberie a starajú sa oň neonatológovia. Namiesto teplej maminej náruče tak bábätko putuje z rúk do rúk zdravotných sestier. Tie sa oň síce starajú s obrovskou láskou, no nič to nemení na fakte, že sa narodili bez mena a identity. Matka sa nedozvie ani pohlavie dieťaťa a je umiestnená mimo ostatných rodičiek. "Teda nie na oddelenie šestonedelia, ale na klasické pooperačné gynekologické oddelenie,“ uviedla hovorkyňa, aký je postup po tom, čo sa dieťa narodí.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o takzvaný konečný rez, v tomto prípade však podľa hovorkyne taktiež existuje určitá možnosť, že si matka môže svoje rozhodnutie premyslieť. Ak by tak neurobila do šiestich týždňov od pôrodu, v takom prípade sa zapečatené dokumenty o utajenom pôrode odošlú na ministerstvo zdravotníctva, kde sa uložia do špeciálneho trezoru.
„Z praxe môžeme povedať, že väčšina žien, ktoré si túto alternatívu pôrodu zvolia, sú neplnoleté študentky, vydaté ženy a niektoré ženy k tomuto rozhodnutiu pristúpia zo sociálnych dôvodov,“ doplnila Šustová.
Starostlivosť manažuje úrad práce
Celá situácia okolo anonymného pôrodu sa narodením bábätka vôbec nekončí. Práve naopak, po jeho narodení sa rozbehne doslova proces hľadania rodiny, pre ktorú bude drobček stredobodom vesmíru.
„Ak je príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny oznámené od poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, že sa narodilo dieťa v režime anonymného pôrodu, orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately zapíše toto dieťa do prehľadu detí, ktorým treba sprostredkovať náhradnú rodinnú starostlivosť dňom doručenia základných náležitostí spisovej dokumentácie,“ uviedla hovorkyňa ÚPSVR Marianna Šebová, ktorá tiež doplnila, že bábätko, ktorému je potrebné sprostredkovať náhradnú zdravotnú starostlivosť, je na základe neodkladného súdneho opatrenia umiestnené do starostlivosti budúcich osvojiteľov alebo do Centra pre deti a rodiny do času, kým nie je súdom zverené do starostlivosti budúcej rodiny.