LEVOČA. Byť učiteľom je nielen povolaním, ale pre niekoho to môže byť doslova poslanie, keďže určitou súčasťou toho je aj odovzdávanie nielen vedomostí, ale zároveň aj skúseností mladšej generácii.
Ladislav Ogurčák, ktorý učí nádejné budúce učiteľky v materských školách na Strednej odbornej škole pedagogickej v Levoči, to nemal v živote nikdy jednoduché. Napriek pomerne náročnému detstvu sa však vypracoval, zmenil uhol pohľadu a aj vďaka svedomitej práci je momentálne jedným z nominantov na prestížne ocenenie Global Teacher Prize, pričom v rámci východného Slovenska je jediným nominovaným pedagógom.
Učiteľské ambície nikdy nemal
Hoci je Ladislav Ogurčák u svojich žiakov obľúbený a svoje povolanie vykonáva svedomito a s veľkou radosťou, paradoxne, ako sám priznáva, nikdy mu ani nenapadlo, že by raz mohol učiť.
„Pochádzam z piatich detí a narodil som sa v čase, kedy rodičia nemali na mňa toľko času, koľko som potreboval. A práve preto som sa musel nejako životom prebojovať, keďže už v prvom ročníku na základnej škole mi svietila na vysvedčení štvorka,“ začína svoje rozprávanie Ladislav, ktorý sa ani zďaleka necíti na svoj vek. „Keďže robím s deťmi a mládežou, tak oni ma akoby omladzovali, respektíve ma posúvajú k tomu omladzovaciemu procesu,“ priznáva s úsmevom Ogurčák, podľa ktorého je doslova raritou, že učiteľ, ktorý mal kedysi na vysvedčení štvorku, je ocenený a ide príkladom.
Čo sa o učiteľovi ešte dozviete:
Prečo sa mu v detstve nedarilo v školskej lavici?
Prečo mal na vysvedčení štvorku?
Prečo ho nechceli prijať na školu, v ktorej bol neskôr vyznamenaným študentom?
Ako sa díva na dnešnú mládež a čo pre neho znamená nominácia na ocenenie?
Ako pomohol študentke s hendikepom?
Čo je jeho najväčším benefitom v rámci práce?