Pomôcť tomu má model, ktorý sa postaral o odprašovanie danej lokality.
Znečisťujúcich látok už menej
Odprašovanie aglomerácie v U. S. Steel Košice bolo hlavným cieľom projektu stavby Odprašovanie aglomerácie – pás č. 3.
Mal zabezpečiť systém technologických zariadení na zachytávanie, odsávanie a čistenie vzdušniny s obsahom prachu pred jeho vypustením do ovzdušia.
Prach vzniká počas prevádzkovania spekacieho pásu č. 3, ktorý je samostatnou časťou technologického uzla spojeného s vysokou pecou v U.S. Steel Košice. Systém sa postaral o zníženie emisií tuhých znečisťujúcich látok (TZL), taktiež aj ostatných škodlivín z predmetného zariadenia.
Oblasť sa borí s nadmernými hodnotami
Projekt uskutočnili v oblasti riadenia kvality ovzdušia (územie mesta Košíc a obcí Bočiar, Haniska, Sokoľany, Veľká Ida), ktorá je najviac zaťažená emisiami tuhých znečisťujúcich látok v rámci Slovenska (11,247 t TZL/km2) a zároveň na území Košického kraja a mesta Košíc zaradenom do 1. skupiny, t. j. medzi zóny a aglomerácie s prekračovanou limitnou hodnotou PM10.
Prostredníctvom projektu mali dosiahnuť zníženie týchto emisií tak, že zabudovali nový látkový filter na už jestvujúci elektrostatický odlučovač.
Ako uvádza správa: „Realizáciou projektu bude dosiahnuté zníženie emisií TZL o 358 140,27 kg/rok. Uvedené množstvo predstavuje zníženie o 90,31 % oproti priemeru za predchádzajúce tri roky. Realizáciou projektu sa dosiahne aj proporčné zníženie emisií frakcie PM10 a PM2,5 a taktiež zníženie emisií ťažkých kovov a polychlórovaných dibenzodioxínov/furánov (PCDD/F).“
Čistejší vzduch pre desaťtisíce obyvateľov
Tento projekt by mal na životné prostredie zvlášť pozitívny dosah, keďže v praxi sa výrazne znížilo celkové množstvo vypúšťaných emisií, a tak sa znížilo znečisťovanie ovzdušia.
To prispelo nielen k skvalitneniu životného prostredia, ale rovnako aj zlepšeniu životných podmienok pre obyvateľov, ktorí v tomto regióne žijú. Ide o obyvateľov nielen Košíc, ale tiež aj priľahlých oblastí, pričom ide o počet obyvateľov približne 365-tisíc na rozlohe takmer 3-tisíc kilometrov štvorcových.
Podstatnou skutočnosťou je aj fakt, že projekt prispieva k napĺňaniu európskych a národných stratégií a prio-rít v oblasti kvality ovzdušia.
Subjektom, ktorý daný projekt uskutočnil, bol U. S. Steel Košice. Urobili ho na území Košíc – mestskej časti Šaca a Sokoľany. S projektom odštartovali 20. februára 2018, ukončili ho 18. decembra 2019. Celková suma bola vo výške 11 399 406 eur, z toho vlastné zdroje predstavovali 1 139 941 eur.
Projekt sa podarilo uskutočniť v rámci operačného programu Kvalita životného prostredia financovaného z eurofondov.
