VÝCHOD. Niké Handball Extraliga bude mať od nového ročníka prvýkrát dvanásť účastníkov.

V najvyššej slovenskej súťaži v hádzanej mužov ešte nikdy neštartovalo toľko družstiev. Najviac ich bolo v sezóne 2013/2014, keď základnú časť absolvoval aj výber SR do 20 rokov.
Na zasadnutí športovo-technickej komisie Slovenského zväzu hádzanej (ŠTK SZH) sa uskutočnilo licenčné konanie, ktorého výsledkom je udelenie licencií všetkým desiatim tímom z uplynulého ročníka Niké Handball Extraligy a aj dvom prvoligistom, ktorí tiež prejavili záujem o účasť medzi domácou elitou.
„Ešte to podlieha schváleniu výkonným výborom SZH, ale pri žrebe nového ročníka, ktorý bude v stredu 23. júna v Bratislave, počítame s dvanástimi účastníkmi Niké Handball extraligy 2021/2022,“ informoval riaditeľ súťaží SZH Peter Brunovský pre Slovenský zväz hádzanej.
Od jesene 2020 sa nemohli hrať nižšie hádzanárske súťaže pre pandémiu, a tým pádom sa nemohla odohrať plánovaná baráž o účasť v extralige.

Slovenský zväz hádzanej umožnil uchádzať sa o extraligovú miestenku aj záujemcom z radov prvoligistov. Túto možnosť využili dva kluby, HK Kúpele Bojnice a Záhoráci Stupava/Malacky.
Vďaka týmto klubom bude počet v najvyššej slovenskej súťaži hádzanárov rekordný.
Extraliga hádzanárov prebieha od sezóny 1993/94, kedy bola ukončená Česko-slovenská liga. Výnimkou bola akurát päťročná prestávka, kedy sa organizovala spoločná Česko-slovenská interliga hádzanárov (HIL).
Najúspešnejším klubom je HT Tatran Prešov, ktorý sa majstrom Slovenska stal 16-krát. Od sezóny 2020/21 nesie mediálny názov Niké Handball Extraliga
5. rokov spoločnej Česko-slovenskej interligy (HIL)
1. ročník HIL – 2000/01
Česko-slovenská interliga hádzanárov alebo HIL začala v sezóne 2000/01. Bol to prvý ročník spoločnej česko-slovenskej hádzanárskej súťaže mužov, spravovanej Českým zväzom hádzanej (ČSH) a Slovenským zväzom hádzanej (SZH).
Z českej aj slovenskej extraligy predchádzajúcej sezóny postúpilo najlepších 6 družstiev. Víťazom v úvodnom ročníku sa stal HC Baník OKD Karviná, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Česka. Slovenským majstrom sa stali ŠKP Sečovce.
Súťaž pozostávala z 2 skupín: západnej (české družstvá) a východnej (slovenské družstvá). V základnej časti, ktorá pozostávala z 32 kôl, sa družstvá stretli v rámci rovnakej skupiny dvakrát doma a vonku a s družstvami druhej skupiny jedenkrát doma a vonku.

Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpili 4 najlepšie družstvá zo svojich skupín. Play-off sa hralo na 2 odvetné zápasy. Záverečnú časť súťaže tvorili zápasy play-off 4 najlepších družstiev z oboch skupín o celkového víťaza HIL.
Posledné družstvá zo svojich skupín po základnej časti hrali baráž s víťazmi najvyšších národných súťaží.
2. ročník HIL – 2001/02
Víťazom súťaže sa druhýkrát stal HC Baník OKD Karviná, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Česka. Slovenským majstrom sa stali hráči MŠK SIRS Považská Bystrica.
Súťaž pozostávala z 2 skupín: západnej (české družstvá) a východnej (slovenské družstvá). V základnej časti, ktorá pozostávala z 32 kôl, sa družstvá stretli v rámci rovnakej skupiny dvakrát doma a vonku a s družstvami druhej skupiny jedenkrát doma a vonku.
Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpili 4 najlepšie družstvá zo svojich skupín. Play-off sa hralo na 3 víťazné zápasy. Záverečnú časť súťaže tvorili finálové zápasy najlepších družstiev z oboch skupín o celkového víťaza HIL.
Posledné družstvá zo svojich skupín po základnej časti hrali baráž s víťazmi najvyšších národných súťaží.
3. ročník HIL – 2002/03
Víťazom súťaže sa stal SKP Radegast Frýdek-Místek, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Česka. Slovenským majstrom sa opätovne stali hráči MŠK SIRS Považská Bystrica.
Súťaž pozostávala z 2 divízií: západnej (české družstvá) a východnej (slovenské družstvá), hoci na rozdiel od predchádzajúcich 2 sezón existovala už iba 1 spoločná skupina.
V základnej časti, ktorá pozostávala z 32 kôl, sa družstvá stretli v rámci rovnakej divízie dvakrát doma a vonku a s družstvami druhej divízie jedenkrát doma a vonku (preto sa vyskytol rozdielny počet zápasov u slovenských a českých tímov).
Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpili 4 najlepšie družstvá zo svojich divízií. Play-off sa hralo na 3 víťazné zápasy. Záverečnú časť súťaže tvorili finálové zápasy najlepších družstiev z oboch skupín o celkového víťaza HIL.
Keďže došlo v nasledujúcej sezóne k zvýšeniu počtu účastníkov na 16, zmenil sa systém baráže o HIL. Posledné dve družstvá zo slovenskej časti po základnej časti hrali preliminačnú súťaž s 2. a 3. tímom najvyššej národnej súťaže (1. ligy) o 3 postupové miesta (v Česku sa baráž nehrala).
4. ročník HIL – 2003/04
Víťazom súťaže sa stal prvýkrát klub zo Slovenska – ŠK Farmakol Tatran Prešov, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Slovenska.
Súťaž pozostávala na rozdiel od predchádzajúcich sezón, kedy sa súťaž delila do 2 divízií: západnej (české družstvá) a východnej (slovenské družstvá), iba z jednej spoločnej skupiny.
V základnej časti, ktorá sa skladala z 30 kôl, sa družstvá stretli navzájom jedenkrát doma a vonku. Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpili 4 najlepšie družstvá zo svojich divízií. Play-off sa hralo na 3 víťazné zápasy. Záverečnú časť súťaže tvorili finálové zápasy najlepších družstiev z oboch skupín o celkového víťaza HIL.
Družstvá na 5. až 8. mieste čakala nadstavbová časť, do ktorej vstupovali s bonifikáciou 3, 2, 1 a 0 bodov podľa umiestnenia v základnej časti. Posledné družstvá z oboch národných nadstavieb súťaž opustili.
V nasledujúcej sezóne ich mali nahradiť víťazi najvyšších národných súťaží.
5. ročník HIL – 2004/05
Víťazom súťaže sa tretíkrát stal HC Baník OKD Karviná, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Česka. Majstrom Slovenska sa stal HT Tatran Prešov.
Súťaž pozostávala iba z jednej spoločnej skupiny. V základnej časti, ktorá sa skladala z 26 kôl, sa družstvá stretli navzájom jedenkrát doma a vonku.
Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpilo 6 najlepších družstiev z každej strany s tým, že najlepšie 2 družstvá boli priamo nasadené do semifinále.
Play-off sa hralo na 3 víťazné zápasy, okrem zápasov štvrťfinále, ktoré sa hrali na 2 víťazné zápasy. V poslednej sezóne HIL sa upustilo od finálovej časti súboja najlepších družstiev z oboch republík o celkového víťaza HIL.
Posledné družstvo zo slovenskej strany hralo baráž s 2. tímom 1. ligy o účasť v nasledujúcej sezóne slovenskej extraligy.