Hádzanárska extraliga bude mať po novom 12 účastníkov

V najvyššej súťaži hádzanárov bude od novej sezóny štartovať tucet účastníkov. Je to najvyšší počet družstiev od sezóny 2013/2014.

O hádzanársku trofej bude v novom ročníku bojovať až 12 družstiev. O hádzanársku trofej bude v novom ročníku bojovať až 12 družstiev. (Zdroj: Viktor Zamborský)

VÝCHOD. Niké Handball Extraliga bude mať od nového ročníka prvýkrát dvanásť účastníkov.

Súvisiaci článok Hádzanári Prešova sa zo zisku titulu tešia 14. raz v rade Čítajte 

V najvyššej slovenskej súťaži v hádzanej mužov ešte nikdy neštartovalo toľko družstiev. Najviac ich bolo v sezóne 2013/2014, keď základnú časť absolvoval aj výber SR do 20 rokov.

Na zasadnutí športovo-technickej komisie Slovenského zväzu hádzanej (ŠTK SZH) sa uskutočnilo licenčné konanie, ktorého výsledkom je udelenie licencií všetkým desiatim tímom z uplynulého ročníka Niké Handball Extraligy a aj dvom prvoligistom, ktorí tiež prejavili záujem o účasť medzi domácou elitou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ešte to podlieha schváleniu výkonným výborom SZH, ale pri žrebe nového ročníka, ktorý bude v stredu 23. júna v Bratislave, počítame s dvanástimi účastníkmi Niké Handball extraligy 2021/2022,“ informoval riaditeľ súťaží SZH Peter Brunovský pre Slovenský zväz hádzanej.

Od jesene 2020 sa nemohli hrať nižšie hádzanárske súťaže pre pandémiu, a tým pádom sa nemohla odohrať plánovaná baráž o účasť v extralige.

Súvisiaci článok Hádzanári Tatrana Prešov deklasovali Považskú Bystricu na jej palubovke Čítajte 

Slovenský zväz hádzanej umožnil uchádzať sa o extraligovú miestenku aj záujemcom z radov prvoligistov. Túto možnosť využili dva kluby, HK Kúpele Bojnice a Záhoráci Stupava/Malacky.

Vďaka týmto klubom bude počet v najvyššej slovenskej súťaži hádzanárov rekordný.

Extraliga hádzanárov prebieha od sezóny 1993/94, kedy bola ukončená Česko-slovenská liga. Výnimkou bola akurát päťročná prestávka, kedy sa organizovala spoločná Česko-slovenská interliga hádzanárov (HIL).

SkryťVypnúť reklamu

Najúspešnejším klubom je HT Tatran Prešov, ktorý sa majstrom Slovenska stal 16-krát. Od sezóny 2020/21 nesie mediálny názov Niké Handball Extraliga

5. rokov spoločnej Česko-slovenskej interligy (HIL)

1. ročník HIL – 2000/01

Česko-slovenská interliga hádzanárov alebo HIL začala v sezóne 2000/01. Bol to prvý ročník spoločnej česko-slovenskej hádzanárskej súťaže mužov, spravovanej Českým zväzom hádzanej (ČSH) a Slovenským zväzom hádzanej (SZH).

Z českej aj slovenskej extraligy predchádzajúcej sezóny postúpilo najlepších 6 družstiev. Víťazom v úvodnom ročníku sa stal HC Baník OKD Karviná, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Česka. Slovenským majstrom sa stali ŠKP Sečovce.

Súťaž pozostávala z 2 skupín: západnej (české družstvá) a východnej (slovenské družstvá). V základnej časti, ktorá pozostávala z 32 kôl, sa družstvá stretli v rámci rovnakej skupiny dvakrát doma a vonku a s družstvami druhej skupiny jedenkrát doma a vonku.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prešovskí hádzanári sa v prvom finálovom stretnutí natrápili Čítajte 

Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpili 4 najlepšie družstvá zo svojich skupín. Play-off sa hralo na 2 odvetné zápasy. Záverečnú časť súťaže tvorili zápasy play-off 4 najlepších družstiev z oboch skupín o celkového víťaza HIL.

Posledné družstvá zo svojich skupín po základnej časti hrali baráž s víťazmi najvyšších národných súťaží.

2. ročník HIL – 2001/02

Víťazom súťaže sa druhýkrát stal HC Baník OKD Karviná, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Česka. Slovenským majstrom sa stali hráči MŠK SIRS Považská Bystrica.

Súťaž pozostávala z 2 skupín: západnej (české družstvá) a východnej (slovenské družstvá). V základnej časti, ktorá pozostávala z 32 kôl, sa družstvá stretli v rámci rovnakej skupiny dvakrát doma a vonku a s družstvami druhej skupiny jedenkrát doma a vonku.

Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpili 4 najlepšie družstvá zo svojich skupín. Play-off sa hralo na 3 víťazné zápasy. Záverečnú časť súťaže tvorili finálové zápasy najlepších družstiev z oboch skupín o celkového víťaza HIL.

Posledné družstvá zo svojich skupín po základnej časti hrali baráž s víťazmi najvyšších národných súťaží.

3. ročník HIL – 2002/03

Víťazom súťaže sa stal SKP Radegast Frýdek-Místek, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Česka. Slovenským majstrom sa opätovne stali hráči MŠK SIRS Považská Bystrica.

Súťaž pozostávala z 2 divízií: západnej (české družstvá) a východnej (slovenské družstvá), hoci na rozdiel od predchádzajúcich 2 sezón existovala už iba 1 spoločná skupina.

V základnej časti, ktorá pozostávala z 32 kôl, sa družstvá stretli v rámci rovnakej divízie dvakrát doma a vonku a s družstvami druhej divízie jedenkrát doma a vonku (preto sa vyskytol rozdielny počet zápasov u slovenských a českých tímov).

Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpili 4 najlepšie družstvá zo svojich divízií. Play-off sa hralo na 3 víťazné zápasy. Záverečnú časť súťaže tvorili finálové zápasy najlepších družstiev z oboch skupín o celkového víťaza HIL.

Keďže došlo v nasledujúcej sezóne k zvýšeniu počtu účastníkov na 16, zmenil sa systém baráže o HIL. Posledné dve družstvá zo slovenskej časti po základnej časti hrali preliminačnú súťaž s 2. a 3. tímom najvyššej národnej súťaže (1. ligy) o 3 postupové miesta (v Česku sa baráž nehrala).

4. ročník HIL – 2003/04

Víťazom súťaže sa stal prvýkrát klub zo Slovenska – ŠK Farmakol Tatran Prešov, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Slovenska.

Súťaž pozostávala na rozdiel od predchádzajúcich sezón, kedy sa súťaž delila do 2 divízií: západnej (české družstvá) a východnej (slovenské družstvá), iba z jednej spoločnej skupiny.

V základnej časti, ktorá sa skladala z 30 kôl, sa družstvá stretli navzájom jedenkrát doma a vonku. Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpili 4 najlepšie družstvá zo svojich divízií. Play-off sa hralo na 3 víťazné zápasy. Záverečnú časť súťaže tvorili finálové zápasy najlepších družstiev z oboch skupín o celkového víťaza HIL.

Družstvá na 5. až 8. mieste čakala nadstavbová časť, do ktorej vstupovali s bonifikáciou 3, 2, 1 a 0 bodov podľa umiestnenia v základnej časti. Posledné družstvá z oboch národných nadstavieb súťaž opustili.

V nasledujúcej sezóne ich mali nahradiť víťazi najvyšších národných súťaží.

5. ročník HIL – 2004/05

Víťazom súťaže sa tretíkrát stal HC Baník OKD Karviná, ktorý sa stal zároveň aj majstrom Česka. Majstrom Slovenska sa stal HT Tatran Prešov.

Súťaž pozostávala iba z jednej spoločnej skupiny. V základnej časti, ktorá sa skladala z 26 kôl, sa družstvá stretli navzájom jedenkrát doma a vonku.

Po základnej časti nasledovalo národné play-off, do ktorého postúpilo 6 najlepších družstiev z každej strany s tým, že najlepšie 2 družstvá boli priamo nasadené do semifinále.

Play-off sa hralo na 3 víťazné zápasy, okrem zápasov štvrťfinále, ktoré sa hrali na 2 víťazné zápasy. V poslednej sezóne HIL sa upustilo od finálovej časti súboja najlepších družstiev z oboch republík o celkového víťaza HIL.

Posledné družstvo zo slovenskej strany hralo baráž s 2. tímom 1. ligy o účasť v nasledujúcej sezóne slovenskej extraligy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 625
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 174
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 268
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 5 423
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 171
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 066
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 239
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 092
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Paleobiológ M. Kundrát zo skamenelín číta príbehy pravekých zvierat.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu