PREŠOVSKÝ KRAJ. Koncept duálneho vzdelávania naberá medzi žiakmi škôl v Prešovskom kraji na popularite.
Aktuálne je doň zapojených 809 žiakov. Oproti minulému roku je to nárast o 59 žiakov. Zo strany zamestnávateľov zas stúpol záujem o spoluprácu o viac ako 39 %.
Najčastejšie sú technické školy či školy služieb
Aktuálny školský rok má do duálneho vzdelávania zapojených v rámci Prešovského kraja 35 škôl, a to naprieč celým spektrom – štátne, cirkevné, súkromné, stredné odborné školy.

„Z nich až 31 stredných škôl patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti nášho kraja, kde je v duáli zapojených 809 žiakov. Keď si uvedomíme, že v školskom roku 2017/2018, bolo v duáli len 84 žiakov a dnes ich máme na všetkých typoch škôl viac ako tisíc, je to neuveriteľný pokrok. Som rád, že žiaci sa chcú vzdelávať a učiť remeslo, a že im to vďaka lokálnym zamestnávateľom vieme umožniť,“ konkretizoval predseda PSK Milan Majerský.
Podľa informácií zo strany hovorkyne PSK Daše Jeleňovej zriaďuje prešovská župa 72 stredných škôl, pričom v systéme duálneho vzdelávania je z jedenástich okresov najviac z Prešovského a Popradského okresu. „Sú to najčastejšie školy technického, elektrotechnického a polytechnického zamerania a tie, ktoré sa zameriavajú na obchod, služby, hotelierstvo či gastronómiu,“ uviedla Jeleňová.
Rastie záujem zamestnávateľov
O poskytnutie praktických skúseností prejavujú záujem aj zamestnávatelia. Minulý školský rok sa do duálneho vzdelávania zapojilo 284 zamestnávateľov. V aktuálnom školskom roku ich je už 396, čo predstavuje nárast na úrovni 39,4 %.
„Praktické vyučovanie u zamestnávateľa prináša hneď niekoľko výhod. Okrem iných je to finančná motivácia pre žiakov a zároveň možnosť overiť si svoje zručnosti a vedomosti v testovacích centrách, ktoré majú firmy zabezpečené. V kraji si uvedomujeme potrebu prepojenia teoretického vzdelávania na stredných odborných školách s praktickou prípravou, preto neustále podporujeme duálne vzdelávanie. Je to jeden z hlavných faktorov udržania zamestnanosti v regióne a zároveň podpora samotných zamestnávateľov, ktorí si vychovávajú budúcu pracovnú silu,“ dodal Majerský.
Ako hovorkyňa doplnila, v súvislosti s vývojom pandemickej situácie bolo v rámci duálneho vzdelávania od 15. novembra umožnené zamestnávateľovi pokračovať v poskytovaní praktického vyučovania i žiakom, ktorí nie sú ubytovaní v školskom internáte. Túto možnosť využitia praxe využilo 326 žiakov.