Jarková je už vynovená. Túžia z nej mať miesto stretávania

Práce na rozbitej ulici stihli do roka.

Po novej Jarkovej ulici sa prešli aj mažoretky.Po novej Jarkovej ulici sa prešli aj mažoretky. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

PREŠOV. Jedna z najdiskutovanejších ulíc centra mesta v otázke potreby obnovy sa dnes stala miestom slávnostného uvedenia do prevádzky po roku rekonštrukcie.

Jarková ulica si za posledných 12 mesiacov prešla opravou, ktorá nebola jednoduchá a problémy ju neobišli. Teraz je však opravenou, vynovenou a podľa jej tvorcov má byť v prvom rade miestom, kde sa ľudia budú radi nielen stretávať, ale na nej aj chcieť zotrvať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oprava, ktorá zmenila podobu i ducha ulice

Jarková ulica dlhé roky patrila k investíciám, o ktorých sa síce hovorilo, ale stále chýbal základný kapitál potrebný na jej opravu. Teraz sa plány premenili do reálnej podoby vynovenej komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Rozbitá asfaltová cesta získala novú podobu z kociek, nových prvkov drobnej architektúry, pribudli lavičky, šikmé parkovanie sa zmenilo na pozdĺžne. To prinieslo 89 parkovacích miest.

Nezanedbateľnou súčasťou je aj zeleň. Ulicu skrášľuje 47 kusov nových stromov - hrabov obyčajných. Zachovali pritom ráz ulice, ktorá sa nachádza v Pamiatkovej rezervácii mesta.

Do roka hotovo

Rekonštrukčné práce odštartovali 4. mája 2020, a to aj napriek už trvajúcej pandémii spojenej s ochorením covid. Práce trvali v dvoch fázach, pričom zhotoviteľom stavby bola firma Unistav, s. r. o.

Korona neobišla ani ich.

„Ak bol jeden zamestnanec pozitívny, museli odchádzať celé skupiny do karantény. A problémy? Stavba bola špecifická inžinierskymi sieťami a ich uloženie nebolo normové. Slovenská plynárenská spoločnosť uznala, že bude potrebné vymeniť rozvody, tak tu prišla ďalšia stavebná akcia, čo nás zdržalo,“ vysvetlil konateľ spoločnosti Unistav František Kočiško. Obavy zo zdarného konca nemali.

SkryťVypnúť reklamu

„Skúsenosti so stavbou máme, sme na trhu 31 rokov. V Prešove sme realizovali etapy rekonštrukcie Hlavnej ulice, tak sme si boli istí, že to zvládneme.“

Omeškania v harmonograme prác na stavbe spôsobili prekládky strednotlakového potrubia plynu, ktorí nebolo uložené v dostatočnej hĺbke.

Takisto počas rekonštrukcie Jarkovej prebiehala aj rekonštrukcia vodovodu. Časový sklz bol približne 10 týždňov. Celkovo trvala rekonštrukcia 52 týždňov.

Cena bola nakoniec nižšia

Oprava sa týkala takmer 900 metrov dlhej ulice, čo predstavuje celkovú výmeru 13 325 metrov štvorcových. Súčasťou bola kompletná výmena všetkých konštrukčných vrstiev podložia, a to vrátane revízie a úpravy inžinierskych sietí.

Povrch ulice dnes tvoria štiepané čadičové kocky. Chodníky po oboch stranách ulice tvorí porfírová dlažba. Cena celkovej rekonštrukcie bola predpokladaná vo výške 3 950 000 eur bez DPH. Nakoniec však zhotoviteľ túto opravu spravil za cenu 3 295 210,80 eur bez DPH.

SkryťVypnúť reklamu

Pri slávnostnom odovzdaní ulice do užívania boli okrem primátorky Andrey Turčanovej prítomní aj predseda PSK Milan Majerský a premiér SR Eduard Heger. Ako v svojom príhovore povedal, po covide sa celá naša spoločnosť a jej jednotlivé sféry potrebujú obnoviť.

„Keď sa veci opravujú, vraciame do mesta radostného ducha. Táto ulica je symbolom obnovy a ukazuje nám, aká je obnova potrebná.“

Podľa primátorky Turčanovej sa Jarková ulica, aj napriek problémom, ktoré ju sprevádzali, stala miestom, ktoré teraz žije a výrazne zatraktívňuje širšie centrum mesta.

Ulica, ktorá by bola miestom stretnutia

Za projektom rekonštrukcie ulice stoja a autormi projektovej dokumentácie sú Jana a Sergej Pastorokoví. Aké boli ich dojmy po pohľade na vynovenú ulicu?

„Máme radosť, že sa to podarilo tak, ako sme si to predstavili. Je to komunikácia, kde môžete prísť autom, na bicykli a vybaviť, čo potrebujeme. Chceli sme však zároveň vytvoriť mestskú ulicu so všetkým, čo k tomu patrí. Vytvoriť pre ľudí taký pocit, aby sa z nej neponáhľali preč, ale aby sa tu vedeli stretnúť, porozprávať s priateľmi,“ skonštatovala Jana Pastoroková.

Ako zdôraznila, za cieľ si stanovili dosiahnuť, aby ľudia mali prečo na Jarkovej ostať, kde si sadnúť, kde pobudnúť.

Jedným z výrazných rozdielov oproti minulosti je napríklad samotný povrch ulice.

„Sme radi, že sa nám podarilo presadiť, že tu nemá čo robiť asfalt. Je to pamiatková mestská zóna, centrálna. A ako aj v iných mestách, aj tu sme to chceli dosiahnuť a podarilo sa nám v tom nájsť spoločnú reč.“

Rovnako je ulica teraz obohatená napríklad aj o lavičky, ktoré dotvárajú jej celkový ráz. „Dali sme si záležať na prvkoch drobnej architektúry. Atypické lavičky, liatina a prírodné drevo, a v podstate sme vytvorili systém lavičiek rôznych typov, bez operadla, s operadlom, rôznych tvarov, čo nám umožňuje budovať časti oddychových priestorov v mestskej ulici,“ vysvetlil Sergej Pastorok.

Svorne sa zhodujú na tom, že „celok tvoria detaily“. Ulica je celá bezbariérová.

Nielen ulica pre autá, ale aj pre chodcov

Jarková ulica, ktorá je priamo v historickom centre, tak po novom už nie je len dopravnou komunikáciou s jednosmerným prejazdom, na ktorom sa ani po rekonštrukcii nič nemení.

Súvisiaci článok A keď sa ja po Jarkovej prejdem Čítajte 

„Z dopravno-obslužnej komunikácie sme chceli urobiť jednu mestskú ulicu, kde človek môže pobudnúť, sadnúť, oddýchnuť, nielen zaparkovať. Ale hlavne, aby tu mal prednosť chodec. Je tu znížená rýchlosť na maximálne 30 km/h, takže chodec v ľubovoľnom mieste môže prejsť z jednej strany chodníka na druhú bezproblémovo a bezbariérovo. Vnímame, že ľudia sa tu radi zdržiavajú, predtým išli preč, teraz majú pocit, že sa môžu prejsť a to bol náš cieľ,“ zhodnotil Pastorok.

Spätnú väzbu intenzívne vnímajú. „Jedna známa skonštatovala, že ešte aj tie domy sú krajšie, keď je ulica urobená, napriek tomu, že sú tie isté. No samotná opravená ulica im dala iný nádych,“ dodala s úsmevom Pastoroková.

Po novej ulici sa pri otvorení prešli aj Mažoretky Flowers a zatancovali si folkloristi zo Šarišančeka.

Andrea Turčanová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 210
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 923
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 902
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 797
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 555
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 746
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Paleobiológ M. Kundrát zo skamenelín číta príbehy pravekých zvierat.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu