Turčanová uznesenie ohľadom kúpy akcií futbalového klubu nepodpísala

Radnica pripravuje nové uznesenie, rokovať o ňom majú 20. júla.

Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová (KDH) a prezident futbalového klubu a predseda predstavenstva 1. FC Tatran Miroslav Remeta. 

Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová (KDH) a prezident futbalového klubu a predseda predstavenstva 1. FC Tatran Miroslav Remeta. (Zdroj: Korzár/Michal Ivan)

PREŠOV. Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová nepodpísala uznesenie mestského zastupiteľstva týkajúce sa kúpy akcií futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov.

Dôvodom je zamietavé stanovisko hlavného kontrolóra mesta Prešov Alexandra Ernsta. Uvedené uznesenie je podľa neho pre mesto nevýhodné a je v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripravujú mimoriadne zastupiteľstvo

"To, že som nepodpísala uznesenie, neznamená, že nemám záujem na tom, aby sme sa vysporiadali s majiteľom a odkúpili klub a dali šancu tomu, aby v Prešove futbal fungoval ďalej. Ale po upozornení hlavného kontrolóra, koľko je tam nástražných mín a ako veľmi by som mohla zadlžiť mesto Prešov, ktoré nakladá s verejnými prostriedkami daňových poplatníkov, tak som sa rozhodla uznesenie nepodpísať," zdôvodnila Turčanová svoje rozhodnutie pre agentúru SITA.

Ako dodala, nepodpísanie uznesenia oznámila predsedom poslaneckých klubov s tým, že úrad pripraví uznesenie, ktoré bude v súlade so zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

Na utorok 20. júla plánuje primátorka zvolať mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva práve k tejto téme.

"Predpokladám, že pre dovolenky ho urobíme iba online formou a bude mať len dva body. Plánujem na ňom schváliť zmenou rozpočtu financie, pretože tie poslanci neschválili a bez toho by sa zmluva nedala podpísať. Predložím aj uznesenie, ktoré bude v súlade so zákonom," podotkla Turčanová s tým, že zvažovanie nepodpísania uznesenia oznámila aj majiteľovi klubu Miroslavovi Remetovi.

Formu ručenia považuje kontrolór za nedostatočnú

Hlavný kontrolór vo svojom stanovisku upozornil najmä na to, že z prijatého uznesenia nie je zrejmé, aké akcie chce mesto kupovať, preto je podľa Ernsta uznesenie neurčité, zmätočné, a teda nevykonateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Formu ručenia spoločnosti Futbal Tatran, s.r.o., za záväzky 1. FC Tatran, a.s. navyše považuje hlavný kontrolór za nedostatočnú, keďže predpokladá iba dohodu medzi ručiteľom a dlžníkom.

"Rozumnejšie by bolo zabezpečiť prípadné záväzky takým právnym úkonom, ktorý pre svoju platnosť nevyžaduje vôľu tretej strany," myslí si Ernst.

Podľa kontrolóra nie je vylúčené, že osoba, ktorá by bola ručiteľom v čase pohľadávky, už existovať nebude alebo bude insolventná a povinnosť uspokojiť pohľadávku by bola na meste Prešov ako vlastníkovi spoločnosti.

Takisto nedostačujúce je podľa neho ručenie za záväzky po dobu štyroch rokov, keďže tie môžu vzniknúť aj po podpise zmluvy a nemusela by na ne platiť námietka premlčania.

"Kúpa akcií sa v riadnom obchodnom styku uskutočňuje po vykonaní právneho a ekonomického auditu, aby kupujúci mal čo najviac vedomostí o spoločnosti, ktorej akcie kupuje," dodal Ernst.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravujú nové uznesenie

Práve vykonanie auditu sa stalo problémom medzi oboma stranami pri vykonaní uznesenia o kúpe akcií z minulého roka.

Podľa primátorky radnica aktuálne pripravuje uznesenie, ktoré by zabránilo tomu, aby do budúcna na mesto prechádzali dlhy súčasného 1. FC Tatran z minulosti.

"Odkedy bolo zverejnené prijaté uznesenie mestského zastupiteľstva, začali pribúdať požiadavky rôznych veriteľov klubu, ktorí ich žiadajú od mesta. Preto je veľmi dôležité sa s tým vysporiadať, pretože mesto by sa v prvom rade malo starať o všetkých obyvateľov. Chápem, že je tu veľmi silná komunita športovcov, ale zo samosprávnych funkcií mesta je šport až niekde na poslednom mieste. Chceme zachrániť futbal, ale nie za cenu, že zadlžíme mesto do budúcna," uviedla.

Prešovskí mestskí poslanci odsúhlasili na zasadnutí 23. júna odkúpenie akcií obchodnej spoločnosti 1. FC Tatran, a.s., financujúcej najstarší futbalový klub na Slovensku 1. FC Tatran Prešov, od majoritného akcionára Futbal Tatran, s.r.o. za ich nominálnu hodnotu.

Za 86,96 percenta akcií malo podľa uznesenia mesto zaplatiť takmer 332-tisíc eur s tým, že jedno euro ostane v prospech spoločnosti Futbal Tatran, s.r.o., a zvyšná suma poputuje na účet akciovej spoločnosti 1. FC Tatran, a.s.

Tieto prostriedky sa použijú na úhradu prevádzky a záväzkov, ktoré budú evidované ku dňu účinnosti zmluvy, respektíve sa použijú na nasledujúcu prevádzku klubu riadenú mestom už ako majoritným akcionárom.

Súčasťou uznesenia boli aj štyri ďalšie podmienky na jeho realizáciu.

Obchodná spoločnosť 1. FC Tatran má troch akcionárov. Okrem majoritného Futbal Tatran, s.r.o., a mesta Prešov, ktoré aktuálne vlastní 8,69 percenta akcií je akcionárom aj spoločnosť Just, s.r.o., s podielom 4,35 percenta.

Podľa výročnej správy klubu predloženej na ostatnom mestskom zastupiteľstve skončilo hospodárenie 1. FC Tatran Prešov v roku 2020 so stratou viac ako 1,02 milióna eur.

Stav aktív mspoločnosti medziročne klesol o viac ako 1,4 milióna eur a ku koncu minulého rok predstavoval sumu necelých 430-tisíc eur.

Andrea Turčanová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 34 034
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 704
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 420
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 362
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 045
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 5 624
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 506
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Paleobiológ M. Kundrát zo skamenelín číta príbehy pravekých zvierat.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu