RASLAVICE. Aj keď väčšina folklórnych festivalov tento rok opäť bude v kalendári chýbať, prípadne sa konajú v inej podobe a s obmedzeniami, tieto koronové pravidlá nečinnosti neplatia pre všetkých z fachu.
Ukážkovým príkladom je Ľudová hudba Stana Baláža, ktorá je stále v hudobnom kolotoči a pravidelne vypúšťa do sveta svoje piesne aj vo vizuálnej podobe.
Teraz je na rade už piaty videoklip z ich najnovšieho CD Jak śe mace, a to Starodavna frajirečka.
Opäť inak, opäť originálne
Fanúšikovia balážovcov si už prakticky zvykli, že pri tejto formácii je vysoká kvalita vždy jedným z pilierov tvorby a v otázke fantázie sa v žiadnom prípade medze nekladú.
Dôkazom je každá ich pieseň, ktorá je vyšperkovaná nielen v svojej hudobnej, ale aj vizuálnej podobe.
Kým posledná Oči, oči sa niesla v duchu pop-artu, teraz to poňali z iného konca. Sklamaný muzikant spomína na svoju lásku, ktorá mu ide pod čepiec.
Z basy ostal len popol
Prvkom, ktorý dáva videoklipu nádych čohosi starého, je vyblýskaný Cadillac. Jeho vek sa viaže k roku 1974 a zapožičal ho muzikantom Juraj Bochňa.
Ďalším dôležitým artefaktom je kontrabas. Ich vzájomné spojenie dáva možnosť čítať medzi riadkami.

„Cadillac z roku 1974 je tu symbolom niečoho starého, ale vzácneho, kontrabas zas symbolizuje ženu a lásku, s ktorou sa hlavný hrdina - muzikant - nevie rozlúčiť,“ dešifruje primáš kapely Stano Baláž.
Prekvapivým momentom klipu je samotný záver. Vzácny nástroj skončí v ohni. „Vrcholnou scénou klipu je moment horiaceho kontrabasu ako symbolika ,,pálenia mostov minulosti” v snahe zabudnúť na žiaľ a kráčať ďalej,“ objasňuje Baláž.
Spolupráca s osvedčeným autorom
Pod pieseň Starodavna frajirečka sa autorsky podpísal Ján Šoltés. Ten sa na folklórnom poli zapísal svojou autorskou piesňou, ktorá doslova zľudovela - Ked ja nadešol do kraja.
Z jeho pera teraz vzišla Starodavna frajirečka.
Leitmotív piesne je starý ako ľudstvo samo a aktuálny v každej dobe. Stratená láska a pocity muža, ktorý si uvedomí svoje zlyhanie a fakt, že vlastnou vinou prišiel o vysnívanú ženu, ktorá už patrí inému a spečatiť to už idú aj pred Bohom.
Pieseň bola pritom jedna z posledných na CD a vznikla doslova o päť minút dvanásť.
Keď už s prácami na albume finišovali, zistili, že im chýba valčík. Tie, ktoré mali „v zálohe“, neprešli spoločným výberom. Ako vhodnú cestu „nájsť“ pomalú pieseň. videli „objednávku“ u Janka Šoltésa.
Požiadavka šla krátko pred polnocou a na druhý deň napoludnie bola pieseň v štúdiu. A táto prešla bez váhania. Dnes je na albume aj vo videoklipe.
So svojimi, na svojom
Režisérsky a o kameru sa pri tomto videoklipe postaral už prakticky „dvorný“ Robo Bošeľa.
Vo frajirečke si zahrali tanečníci z Folklórnej skupiny Raslavičan z Raslavíc. Spolu s muzikantmi nechýbajú už stabilné členky zoskupenia, speváčky Krasotky.
Exteriér pri natáčaní nehľadali ďaleko, ostali prakticky doma. V bardejovskom skanzene a v okolí Bardejovských kúpeľov.
Ktohovie, možno aj tam sa kedysi prechádzala tá nezabudnuteľná starodávna frajerka.