VEĽKÝ ŠARIŠ. Zberatelia bankoviek a mincí zajasali. Ďalší kúsok do ich zbierok stvorili pod Šarišským hradom.
Práve ten je aj dominantou na zobrazení novej eurobankovky s nulovou hodnotou v meste Veľký Šariš.
K dispozícii je pre záujemcov v tamojšom Turisticko-informačnom centre.
Pomôcť propagácii
Trend vydávania eurobankoviek spojených s konkrétnou samosprávou je medzi zberateľmi vo veľkej obľube.
Pre samotné mestá je to zároveň skvelá forma prezentácie a podpory cestovného ruchu.
„Hlavnou myšlienkou tejto eurobankovky je podpora a propagácia turizmu v rámci Európy. Taktiež ide o zvyšovanie povedomia verejnosti v rámci jednotlivých krajín Európy o významných kultúrnych pamiatkach, turistických lokalitách, podujatiach a známych osobnostiach. A náš hrad je v dejinách významný, preto sme neváhali a do tohto originálneho projektu sme sa hneď zapojili,“ zdôraznila Mária Gáborová, vedúca odboru kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade vo Veľkom Šariši.
Konkrétne vydania sú označené daným rokom, kedy vyšli, každá bankovka je originálna a má svoje vlastné číslo.

Veľkosťou je totožná s 20-eurovou bankovkou. Tá veľkošarišská sa hrdí historickou podobou Hradu Šariš.
„Táto bankovka je vyrobená zo 100 % bavlneného papiera používaného pri výrobe skutočných eurobankoviek a obsahuje niektoré ochranné prvky. Napríklad hologram, mikrotlač či UV ochranné prvky,“ vysvetlila Gáborová.
„Nápad vznikol vo Francúzsku ako podpora a propagácia turizmu, zvyšovanie povedomia verejnosti v rámci jednotlivých krajín Európy o najzaujímavejšie kultúrne pamiatky, turistické lokality, podujatia a známe osobnosti,“ dodala vedúca kultúrneho oddelenia.
Čím nižšie číslo, tým lepšie
Za spustením predaja veľkošarišskej bankovky čakali rady záujemcov.
Prvým šťastlivcom a hrdým majiteľom bol Prešovčan Miloš. Druhý kus dostal Jozef z Čadce, ktorý si na ňu počkal dva dni.
„Doma mám už cez 1500 bankoviek. Zo Slovenska mám doma všetky. Vždy, keď sa objaví novinka na Slovensku, idem si ju kúpiť. Zobral som si so sebou dcéry a urobili sme si výlet. Boli sme na hrade Šariš, spali sme pri rybníkoch, je tu krásne. Na hrade bol úžasný sprievodca,“ povedal Jozef.
Svoj výlet za bankovkou tak spojil aj s výletom s rodinou. Spokojne si domov odnášal ďalší kus do svojej zbierky. Mimochodom, medzi zberateľmi platí, že čím má bankovka nižšie alebo zaujímavejšie číslo, tým sa stáva pre zberateľov cennejšou.
Ďalšie kusy sú naďalej k dispozícii v Turisticko-informačnom centre vo Veľkom Šariši za sumu 3 eurá. V pláne je predaj bankovky aj na veľkošarišskom hrade.