VEĽKÝ ŠARIŠ. Z cesty medzi Prešovom a Sabinovom odbočíme na Veľký Šariš. Práve míňame jeden kamión, ktorý vychádza z parkoviska, na ktoré máme namierené.
Ideme do budovy, ktorá sa prehliadnuť nedá. Veľkošarišský pivovar je srdcom nielen v rámci mesta Veľký Šariš, ale okrem hradu na kopci je i jednou z moderných dominánt regiónu.
Na „rodnom“ liste dnes svieti štyridsať rokov od momentu, keď sa otvorili brány jeho sladovne. Dnes sa pivo z nej vyváža krížom-krážom na všetky svetové strany.
Ako však vlastne vzniká? Je to jedna veľká alchýmia.
Rozdiel je v jačmeni už humno od humna
Vstup, vypísanie tlačív, bezpečnostná vesta, upozornenie nevybočovať z predpísaných chodníkov. Dookola premávajú vysokozdvižné vozíky, v areáli sa týči vysoká budova. Vedú nás do sladovne.
„Sladovňa, tá je srdcom pivovaru,“ tvrdí Grzegorz Komora, manažér závodu, Pivovar Šariš.
„V Európe nie je veľa pivovarov, ktoré majú aj vlastnú sladovňu, takže v tomto sme dosť špecifickí,“ dopĺňa ho sládok Pivovaru Šariš Jaroslav Klein.
Ako sa dozvedáme, tá veľkošarišská má sedem poschodí. A prejsť sa dá výťahom, ale aj pešo. O tom by vedeli najlepšie hovoriť tamojší zamestnanci. Ich hodiny ukazujú denne tisícky nachodených krokov.
Ich prvá zastávka aj zastávka prichádzajúcich kamiónov je v areáli na bráne, kde je príjem nakúpeného jačmeňa. Ten dovážajú z rôznych častí východného Slovenska. Z okolia Prešova, Košíc, Popradu, Michaloviec, ale tiež aj zo západnej časti, a to všetko v závislosti od odrôd.
„Chceme podporovať hlavne lokálnych dodávateľov. Tiež veľa závisí aj od samotného roka, ale i odrody. Platí, že jačmeň je rôzny nielen miesto od miesta, ale aj dokonca humno od humna. Iný je na jednom konci a iný už na konci druhom,“ opisuje Jaroslav Klein.
Z jačmeňa sa na základe niekoľkostupňového procesu tvorí slad.
„Jačmenný slad je základnou surovinou pre výrobu piva. Ďalšou dôležitou súčasťou je základná surovina pre slad, a to je jačmeň dvojradový, sladovníckej kvality. Snažíme sa ho nakupovať už dlhé roky od slovenských dodávateľov a sme veľmi radi, že sa nám darí zvyšovať objemy nakúpeného jačmeňa smerom na východ. Čiže snažíme sa ho brať od lokálnych dodávateľov z tohto regiónu,“ opísal Klein.
Namočiť, aby mohlo vyklíčiť
Privezený slad kraj sa následne čistí, triedi a uskladňuje v silách. Budova sladovne je stavaná tak, že každé poschodie má svoje zameranie, osobitnú časť príbehu spracovania jačmeňa.