POPRAD. Folkloristi spod Tatier priniesli ešte v úvode leta príjemné osvieženie v novej audiovizuálnej podobe. Dôkazom toho, že ani dlhá kovidová prestávka ich úplne neutlmila, je nový, jedinečný klip, v ktorom sa spojili nielen dva folklórne kolektívy, ale rovno aj dve generácie.
Detský folklórny súbor Letnička a Folklórny súbor Vagonár opäť nanovo potvrdili, že sú vlastne jednou veľkou rodinou. A ich najnovší prírastok v podobe piesne s videoklipom Ľubovala len dokazuje, že naozaj na nápady a kreativity skutočne plodnou.
Z Letničky sa pretancujú do Vagonára
Mať svoju základňu, ktorá vychováva generáciu pre prirodzenú obmenu kolektívu, je pre každý folklórny súbor či folklórnu skupinu veľkým benefitom.
V Poprade sú ukážkovým príkladom takejto symbiózy „malá“ Letnička a „veľký“ Vagonár. Samozrejme, povedané obrazne, lebo aj medzi tými najmenšími sa už od prvých krokov objavujú veľké talenty.
Prirodzené prepojenie medzi Letničkou a Vagonárom trvá už dvanásť rokov, a to na základe členskej základne, ale aj skrz umelecké a pedagogické vedenie, tvorbu a dramaturgiu predstavení.
„Toto spojenie vzniklo v základnej umeleckej škole (ZUŠ), kde členovia oboch súborov zároveň študujú v tanečnom odbore. Dieťa začína svoje tanečné krôčiky v Letničke už ako predškolák, postupne sa všestranne umelecky rozvíja a po dovŕšení 15 rokov plynulo prechádza do FS Vagonár,“ vysvetľuje Blažena Kalivodová, organizačná vedúca DFS Letnička a tiež tanečný pedagóg.
Takto sa folklorista môže aj po tom, čo vyrastie z detských krpcov, venovať folklóru naďalej.
Za to, že je táto kontinuita, vďačia bývalému vedeniu Letničky – Nine Krigovskej a vedeniu Vagonára – Jánovi Profantovi.
„Trénujeme v spoločných priestoroch a naši absolventi sa uplatňujú aj na konzervatóriách, umeleckých vysokých školách a profesionálnych telesách na Slovensku i v Čechách. Oba súbory sa vzájomne podporujú a toto spojenie má pre oba súbory veľký prínos. Však aj naše vedenie si prešlo cez obidva súbory,“ opisuje Martin Krigovský, umelecký vedúci DFS Letnička a tanečný pedagóg FS Vagonár.
Mimochodom, aj on bol jeden z tých folkloristov spod Tatier, ktorí svoje skúsenosti zbierali aj na vyššej profesionálnej umeleckej úrovni v kolektívoch v Bratislave.
Tieto nadobudnuté znalosti prišiel následne podať ďalej a zúročiť vo svojom rodnom Poprade.
Nebol koncert, tak stvorili klip
Patrí už ku každoročnej tradícii, že absolventi tanečného odboru ZUŠ sa predstavia rodine aj verejnosti absolventským koncertom. Tento rok sa však kvôli pandemickým opatreniam uskutočniť nemohol.
Hlavu v smútku z toho však nemali, lebo našli vynikajúcu alternatívu. Absolventi 1. stupňa z Letničky a 2. stupňa z Vagonára svoje tanečné umenie zvečnili formou videoklipu.
Už počas trvania pandémie sa postupne zoznamovali s online priestorom formou zostrihov z domácich videí, ktoré im ich členovia zasielali.
„Boli to krátke výstupy najmä v období Vianoc, fašiangov a iné. Pomaly sme sa sami učili ako spracovávať videá,“ opisujú vedúci. Ľubovala je však v tomto kontexte prvou lastovičkou.
„Keď sa rozprávame o videoklipe v pravom slova zmysle, tak Ľubovala je pre nás premiérou,“ potvrdzujú jednohlasne Blažena a Martin. Samotná príprava na dielo v podobe, ako je ho možné zhliadnuť na sociálnej sieti, trvala dva mesiace.
Trávnice zo Šariša zazneli pod Kráľovou hoľou
Cieľom, ktorý mali jasný už od začiatku, bola skutočnosť, že chceli pre absolventov oboch kolektívov stvoriť čosi viac ako len klasické domáce video.
„Uvažovali sme ako to spraviť. Keďže naše speváčky mali nacvičené krásne lúčne piesne zo Šariša a nestihli ich verejnosti naživo odprezentovať, chceli sme tieto spevy zdokumentovať. Ale trávnice sa nám veľmi do tanca nehodili,“ hovorí Blažena s úsmevom.
A tak dali hlavy dokopy a v spolupráci s muzikantmi z Vagonára vymysleli vlastnú hudobnú úpravu na štýl ethno-world music. Práve tá sa stala podkladom k videoklipu Ľubovala.
Samotné nahrávanie a natáčanie trvalo približne štyri dni. Tam už, pri tematike lúčnych piesní, bol výber užší a jasnejší.
Zamierili rovno do obce na folklórnej mape všetkým dobre známej, rázovitej Liptovskej Tepličky.
„Téma lúčnych piesní si exteriér priam vyžadovala a Liptovská Teplička nám prišla ako najvhodnejšie miesto, kde sa nachádza nedotknutá príroda, krásne výhľady, známe pivničky a amfiteáter. Všetko na jednom mieste,“ prezrádza Martin.
Rozmanitosť regiónov podnietila k experimentovaniu
Tematika videoklipu a piesne je tou najvďačnejšou a pravdepodobnejšie aj najčastejšou. Láska.
„Hlavnou postavou je dospievajúce dievča, ktorá zažíva prvú lásku a nevie myslieť na nič iné, iba na svojho milého. A keďže ho pozná už od detstva, vynárajú sa jej v mysli spomienky na prvé stretnutia, pohľady, drobné pozornosti a prvý spoločný tanec na mládežníckej zábave,“ opisuje Blažena.
Samotný klip má tiež jeden výrazný motív. Pestrosť folklóru vsadili na jedno pódium. Ten je doslova pastvou pre oči pri krojoch z rôznych častí regiónov. A aj to poňali vďaka hravému spracovaniu.
„Samozrejme si uvedomujeme, že na jedno tanečné „javisko“ pomiešať rôznu paletu obcí z tanečných regiónov spolu s prislúchajúcim ľudovým odevom je trocha netypické. Ale keďže celý náš videoklip Ľubovala je niečo nové a nezvyčajné, trocha sme si dovolili zaexperimentovať. Riešením bola príležitosť mládežníckej zábavy, kde sa stretli ľudia z rôznych dedín a každý si pred muzikou rozkázal tú svoju,“ vysvetľuje Martin pozadie zrodu diela.
Na rok dvojité jubileum
Aktuálne so svojimi aktivitami na webe neutíchli, práve naopak. Spustili novú sériu videí Letnička a Vagonárko, prostredníctvom ktorej zaúčajú tých najmenších do tajomstiev a krás folklóru.
Aktuálne však majú plné ruky práce aj inak.
„Letnička sa spoločne s Vagonárom sťahuje do nových priestorov v rámci Popradu. Takže sme naše predstavenia museli obmedziť a letný čas venujeme príprave a zveľaďovaniu nových priestorov,“ vysvetľujú vedúci.
Vagonár má tak teda teraz „technickú prestávku“.
Letnička sa 1. septembra chystá na podujatie Slovenský deň kroja 2021 do Banskej Bystrice.
A na rok, ak bude situácia v súvislosti s pandémiou priaznivá, budú z oboch kolektívov jubilanti. 150-členná Letnička pod umeleckým vedením Martina Krigovského oslávi svoje 30. výročie.
A FS Vagonár, ktorý má v súčasnosti 45 členov v tanečnej, speváckej i hudobnej zložke, sa chystá na oslavu svojho polstoročia. Členovia Vagonáru, ktorých vedie umelecký vedúci Ľuboš Pisarčík, tak oslávi svojich 50 rokov pôsobenia na folklórnej scéne.
Už teraz je teda bezpochyby isté, že pri dvojnásobnej folklórnej nádielke v podaní oboch kolektívov sa je na čo tešiť.