SABINOV. Píše sa rok 1964. Celý Sabinov so svojimi obyvateľmi žije významnou udalosťou. Mesto obsadila návšteva v podobe režisérov, technikov, štábu a hercov.
Všetci pozerajú do rovnakého scenára, ktorý nesie názov Obchod na korze.
Tento obchod na korze sa presťahoval do Sabinova, ktorý sa skrz film v čase vrátil o dve desaťročia nazad. Do temných čias, keď začali po meste pribúdať obyvatelia označení žltou hviezdou a strachujúci sa o svoj majetok. Lebo byť Židom v tom čase bolo predzvesťou tragického skonu. A arizácia ako dôsledok chorobného prahnutia po majetku.
To všetko režiséri Ján Kadár a Elmar Klos pretavili do tragikomického Obchodu na korze. A hlavnú postavu nešikovného arizátora si zahral bravúrny Jozef Kroner. Ten sa na pľaci stretol s ďalšou hviezdou, predstaviteľkou Židovky Rozálie Lautmannovej, ktorú si zahrala poľská herečka Ida Kamińska.
Sabinov ako prechodné prázdninové bydlisko
Keďže sa film natáčal v lete, kým pre otca Jozefa Kronera šlo o prácu, pre jeho dcéru Zuzku to bola skvelá príležitosť na výlet. A tak sa aj stalo.
Na dva týždne sa s otcom ubytovala v srdci Sabinova. Boli to krásne časy, na ktoré si aj po rokoch živo spomína.
„Dva týždne, čo som bola na prázdninách v Sabinove, som mohla obdivovať ako diváčka to, ako sa tvorí film. Videla som režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa. Kadár režíroval a Klos za ním stál a šuškal mu do ucha svoje pripomienky,“ zaspomínal si pani Zuzana Kronerová na časy, ako ich prežila ako dvanásťročná Zuzka.
A ako s úsmevom priznáva, možno aj vtedy sa zasievali prvé semienka jej budúceho povolania herečky.
„Mesto sa premenilo na mestečko štyridsiatych rokov dvadsiateho storočia a takzvaná Babylonia bola skutočne postavená z dreva. A bola až odstrašujúco obrovská, až hrozná. To sú také čriepky spomienok, možno tam som sa namotala na toto svoje budúce povolanie,“ priznáva Kronerová.
Oscar? Za film natočený na Šariši
Píše sa rok 1966 a pri Slávnostnom udeľovaní Cien akadémie sa čaká na slávnostné vyhlásenie ocenených, ktorí si domov odnesú oscara. Medzi nominovanými je aj film natočený v Sabinove. Obchod na korze sa spomína nielen medzi nominovanými. A nie naposledy.
Pri vyhlásení toho, kto si preberie ocenenie za najlepší cudzojazyčný film, padne názov filmu ešte raz. Do Československa sa spoza veľkej mláky vracia nesmierne vzácny náklad. Obchod na korze ocenili Oscarom, ktorý zosobňuje zlatá soška. Ide o jedinečný moment tunajšej kinematografie. Československý film je prvým, ktorý si vyslúžil takéto ocenenie.
Sláva, ktorá neutícha
Píše sa rok 2019. V sabinovskom parku sa stretávajú miestni obyvatelia, nadšenci filmu aj herečka Zuzana Kronerová, aby spoločne odhalili nový interaktívny chodník. Ten skvelo prezentuje film zaujímavou formou, keď priamo na mieste prostredníctvom QR kódov si môžu obyvatelia pozrieť jednotlivé sekvencie z filmu.
Ide o ďalší z radu artefaktov, ktoré predstavujú víťazný film. Galantéria pani Lautmannovej, ktorá je replikou na vtedajší obchod, výstava o filme, veľká socha v parku z dielne Sabinovčana Juraja Andraščíka.
Obchod na korze nie je prachom zapadnutou snímkou. Naopak, skrz hrdých Sabinovčanov si stále žije svoj filmový život.
Jedna idea a Kroner je opäť na námestí
Píše sa rok 2021. Filmový život Obchod na korze v Sabinove má za sebou ďalšiu úspešnú klapku.
Na námestie pred replikou obchodu vdovy Lautmann sa po vyše polstoročí vrátil Jozef Kroner v podaní Tona Brtka. Tentoraz vo svojej podobe sochy, ktorú v hercovej životnej veľkosti inštalovali pred budovu.
Vzišla z dielne Sabinovčana a majstra v sochárstve Juraja Karniša. Pre vytvorenie tohto dielka „stačil“ pritom len impulz od jeho kamaráta Štefana Lomparta, v Sabinove známeho ako Časára. On bol tou prvotnou myšlienkou.
„Myšlienka nehovorí, myšlienka má len inšpirovať,“ vtipne a trefne pred odhalením sochy poznamenal Lompart. Kým sa táto idea pretavila do podoby sochy na chodníku,ubehli tri roky.
Zuzana Kronerová: Vážim si Sabinovčanov za pripomínanie
Bola jeho dcérou, bola jedným z jeho najbližších ľudí. Pani Zuzana Kronerová, dcéra Jozefa Kronera, sa prišla pozrieť na odhalenie sochy svojho otca osobne.
Skôr ju však zhliadla ešte v ateliéri umelca, ako skicu z plastelíny, s ktorou sochár tvorí. Už vtedy bola z rodiaceho sa diela nadšená.
„Úplne som užasla, že Tóno Brtko sa mi ukázal ako živý,“ vyznala sa zo svojich pocitov.
Úprimný záujem a radosť z toho, čo Sabinov vytvoril, z nej doslova žiarili.
„Socha nám pripomína film, ktorý ukazuje najboľavejšie obdobie slovenských dejín. Na toto obdobie nesmieme nikdy zabudnúť. Ja si preto strašne vážim, že tá myšlienka vznikla a vážim si aj Sabinovčanov, že si už desaťročia pripomínajú to, že tu vznikal tento geniálny film,“ povedala Zuzana Kronerová.
Osobne sa prišla pozrieť aj na to, keď odhaľovali spomínaný interaktívny chodník.
Ide o sochu živú. Zosobňuje aj dnešok
Veľkú radosť z novej sochy mal i Sabinovčan, historik a človek, ktorý je doslova chodiacou kronikou pre Obchod na korze Juraj Vrábel.
„Je to úžasný pocit, keď sa hlavná postava vášho najobľúbenejšieho filmu vráti späť na filmový pľac a vy tej chvíli viete, že ju zrazu budete denne stretávať. Je to neopakovateľný a nezabudnutelný pocit," nadchýňal sa Juraj pri pohľade na Brtka alias Kronera.
Daná socha je podľa primátora Sabinova Michala Repaského ďalším dielikom mozaiky v rámci spomienok na slávny film, ale tiež aj podporou pre cestovný ruch v tomto regióne. A zároveň má aj výchovno-vzdelávaciu funkciu, ktorá nie je zanedbateľná.
„Nie je to len socha ako výraz umeleckého nadania pána Karniša, ale skrýva v sebe aj memento doby. Na potláčanie ľudskosti, genocídu a hrôzy vojny sa totiž nesmie zabudnúť. Je zároveň sochou živou,“ uviedol primátor.
A symbolom slobody je aj pre jej "otca" Juraja Karniša.
„Nedajte si zobrať slobodu, nikdy,“ apeloval Karniš na margo toho, aké memento by malo zo sochy plynúť nielen pre súčasné, ale aj budúce generácie.