HUMENNÉ. Zanedbávanie starostlivosti o budovy nemusí byť dvakrát rozumné. Pre niektoré mestá to môže znamenať, že budú musieť neskôr siahnuť poriadne hlboko do vrecka.
Práce v minimálnom rozsahu
Takúto dilemu momentálne riešilo mesto Humenné, ktoré rokovalo na mestskom zastupiteľstve počas stredy 18. augusta, kde sa rozoberal najmä stav budov vo vlastníctve mesta.
Poslanci podľa informácií agentúry TASR zistili, že 75 budov, ktoré sú vo vlastníctve mesta, je v priemere opotrebovaných na 50 percent. Najvyššie percento majú objekty materských škôl a naopak najnižšie bytové domy.
Vedúci odboru správy majetku Slavomír Novák uviedol, že práve školské a nebytové budovy boli v minulosti rekonštruované iba v minimálnom rozsahu.
"Je zrejmé, že nevyhnutná bežná údržba je vykonávaná nedostatočne, čo sa následne prejavuje na rýchlejšom fyzickom opotrebovaní majetku a zhoršení bezpečnosti a správnej funkčnosti jednotlivých stavebných konštrukcií celej budovy," prezradil Novák, ktorý predbežne vyčíslil financie na úpravu na vyše 2 milióny.
Situáciu chcú vyriešiť
Samospráva sa zároveň snažila o to, aby našla riešenia, ktoré by mohli situáciu zlepšiť.
Do diskusie sa zapojil aj primátor mesta Miloš Meričko, ktorý vidí najväčší problém v tom, že sú priestory všetkých mestských budov prenajaté vo viac ako 20-percentnej miere, kvôli čomu musí samospráva zháňať financie.
Jednou z nevyhnutných podmienok podľa slov Nováka je zabezpečenie prechodu od pasívnej držby až k aktívnemu hospodáreniu, pričom v predkladanom návrhu je uvedený aj zoznam všetkých objektov, ktoré si vyžadujú vysoké investície na ich rekonštrukciu, pričom návratnosť na odpredanie v tomto alebo nasledujúcom roku je maximálne neefektívna. Zisk, ktorý by mesto zinkasovalo, by mohol poslúžiť k zveľaďovaniu ďalších budov, ktoré majú vo svojej réžii.
Predaj historickej budovy zamietli
Polemiku na zasadnutí vyvolal aj jeden z návrhov, a to, aby v najbližšom období došlo okrem jednoizbových domov a bytového domu na Jasenovskej ulici aj k odpredaniu historickej budovy Zahraničnej literatúry, ktorá sa nachádza na námestí.
Za budovu, ktorá vznikla ešte v roku 1937, sa postavili viacerí poslanci a neodradil ich ani jej nepriaznivý technický stav.
"Je to posledná budova historická, ktorú máme na pešej zóne, a viem si predstaviť jej iné využitie ako predaj," uviedol poslanec Branislav Čekovský, podľa ktorého môže byť budova ešte plne využiteľná na rôzne akcie.
Práve z tohto dôvodu bol tento objekt zo zoznamu odstránený.