Prešovský Tatran proti Slávii TU Košice víťazne

O osude stretnutia rozhodol jediný gól.

Radosť prešovských futbalistov po tesnej výhre nad Sláviou TU Košice. Radosť prešovských futbalistov po tesnej výhre nad Sláviou TU Košice. (Zdroj: Andrea Galajdová)

VEĽKÝ ŠARIŠ. Prešovčania, ktorí v Slovenskom pohári potrápili fortunaligistu z Michaloviec, chceli nadviazať na dobrý výkon a nič iné ako víťazstvo si so Sláviou TU Košice nepripúšťali.

FC Tatran Prešov – Slávia TU Košice 1:0 (1:0)
Góly:
18. Dolný
Rozhodovali: Šuba – Capik, Holp
ŽK: Dolný, Škrepták – Gere, Ištók

FC Tatran Prešov: Buchta – Macejko, Elexa, Jarzebak, Timko – Olejár, Slavomír Kraľovič – Škrepták, Sabolčík (64. Hirka), Pribula (90. Michal Kraľovič) – Dolný (90+Špilár)

Slávia TU Košice: Pangrác – Baran (59. Pásztor), Korijkov, Šosták, Vilčko – Gere, Ištok – Trebuňák, Človečko (73. Timkovič), Ivanko-Macej – Vysočan (73. Jung)

Tatran začal svižne a v úvode zápasu bol lepším tímom. FC sa síce dostával pred pokutové územie Košíc, ale chýbala mu finálna prihrávka. Postupom času sa hra vyrovnala a rýchlymi brejkmi hrozili aj hostia.

V trinástej minúte to skúšal strelou hosťujúci Gere, ale Buchta s ňou nemal veľa práce. O päť minút udreli domáci, keď Pribula naservíroval loptu ako na podnose Dolnému a ten prízemnou strelou otvoril skóre zápasu 1:0. V 26. minúte sa dostal za obranu Prešova Gere, ale zoči-voči Buchtovi zahodil tutovku. Hostia chceli čím skôr vyrovnať, ale viazla im kombinácia. Ich akcie boli nebezpečné a nebyť nedôslednosti, mali by finálne prihrávky väčšiu iskru. Futbal upadal do podpriemeru a nebolo sa na čo pozerať.

Po polhodine hry sa dostal za domácu obranu Trebuňák, ale pred brankárom Prešova zbrklo vystrelil a lopta letela nad bránu Tatrana. Zeleno-bieli hrali v kŕči, chýbal im jednoduchší prechod do útoku a stred zálohy nebolo vôbec cítiť. V prvom polčase sa nehral pohľadný futbal a skôr sa bojovalo, ako hralo.
Zápas pokračoval v nastavenom tempe aj v druhom polčase a hralo sa prevažne medzi šestnástkami.

V 58. minúte zahrávali domáci priamy kop, kde si loptu postavil Dolný a lopta trafila pravú žrď Pangrácovej svätyne. O dvanásť minút sa predral do pokutového územia hostí kapitán Prešova Dolný, ale jeho projektil trafil len stojaceho Pangráca a stav zápasu sa nemenil. Trápenie oboch tímov pokračovalo a veľa krásy oba tímy nepredviedli. Zápas divákov nudil a niet div, že sa duel skončil po jedinom presnom zásahu domácich 1:0.

Hlasy po zápase:

Róbert Petruš, asistent trénera 1. FC Tatran Prešov: „Zisk troch bodov ma teší, lebo bol to veľmi ťažký zápas s veľmi kvalitným súperom. Prakticky sme sa naň pripravovali celý týždeň. Veľmi si vážim, že to mužstvo oddrelo a hlavne v defenzíve udržalo nulu, to ma teší najviac. Bol to zápas, v ktorom bolo treba viac bojovať, dominovali v ňom súboje. Je pravda, že nám trochu viazli kombinácie smerom dopredu, ale to neznižuje náš výkon. Budú aj také zápasy, chlapci hrali zodpovedne. Pre nás je dôležité, že sme toto stretnutie zvládli a získali cenné tri body. Košice v tejto súťaži nebudú prehrávať, a tak je to pre nás dôležité víťazstvo. Škoda nie dobrého riešenia niektorých šancí, chýbal v nich väčší pokoj a rozvaha.“

Jozef Dolný, strelec víťazného gólu Prešova: „Bol to bojovný zápas. Som rád, že sme ho vyhrali, ukázali aj charakter a ozaj tú bojovnosť až do konca. Kľúčové bolo to, že celé mužstvo makalo na doraz. Bolo to o súbojoch, dosť bolo faulov i prerušení hry, a tak som rád, že som gólom pomohol k zisku troch bodov. O to ten gól teší viac. Po zranení v Banskej Bystrici som bol štyri mesiace úplne mimo. V mojej kariére to bolo prvé také vážne zranenie. Veľa vecí som si v priebehu tých mesiacov uvedomil. Teraz sa snažím užívať si každý zápas, každý tréning a som za to vďačný. Radosť mám aj z tých gólov. Tréneri nás na zápas dobre pripravili, vedeli sme, čo nás čaká – ťažké stretnutie s množstvom súbojov. Tak to i bolo a ako vravím, som veľmi rád z jeho zvládnutia. V tretej lige je každý duel iný. V niektorých sme ukázali viac futbalovej kvality, v súboji proti Košiciam sme museli pridať v nasadení, agresivite. Radšej však hráme futbal, ktorý sa páči divákom. Proti Košiciam to nebolo úplne top, máme však tri body a z nich sa tešíme.“

Ľubomír Ivanko Macej, Slávia TU Košice: „Na ťažkom teréne to bol náročný zápas. Kvalitatívne to nebolo ono, hralo sa ťažko. Škoda, lebo oba tímy chcú hrať kombinačný futbal. V prvom polčase sme mali dve šance. Hral som proti kamarátom, bývalým spoluhráčom, nepociťoval som nejaký extra tlak. V zápase je však zápal, nasadenie, každý chce vyhrať. Na Prešov je väčší tlak, hrá o prvé miesto. Rozhodlo to, že sme v prvom polčase nepremenili šance. Trebuňákovi ju zlikvidoval brankár Buchta, Vysočan v šanci prekopol bránku. Súťaž chceme zdramatizovať, pobiť sa o čo najlepšiu priečku, poriadne to zamiešať, aby to nebolo len o Prešove a Lipanoch.“