VEĽKÝ ŠARIŠ. Na príjemnú novinku, ktorá obohatí pobyt v prírode, sa môžu tešiť Veľkošarišania i cezpoľní.
Na hranici medzi Veľkým Šarišom a Kanašom rastie nová bylinková Záhrada sv. Ambróza. Kým teraz sa tam adaptujú prvé rastliny, už o pár mesiacov pribudnú úle aj lavičky.
Záhrada s úchvatným výhľadom
Autorkou myšlienky projektu Záhrada sv. Ambóza, od ktorej vzišiel prvotný podnet, je Petra Vavreková z Kanaša.
Išla s ním teda priamo za kompetentnými. Keď ho predostrela primátorovi mesta Viliamovi Kallovi, dostala pozitívnu spätnú väzbu.
„Ak napíšem projekt, mesto by mi poskytlo pozemok,“ vracia sa samotný štart realizácie Petra. Nezaváhala.
Spojila sa s poslancom mesta Veľký Šariš Petrom Novotným, ktorý má Občianske združenie Novonatura, a spoločne sa do toho pustili. Prvotná idea má dnes už na mieste reálne kontúry.
„Takáto myšlienka záhrady sa mi stále páčila, a tak som si povedala – spravme aj v Šariši takú bylinkovú lúku, aby to slúžilo verejnosti a zároveň aby to bola aj oddychová zóna,“ vysvetľuje Petra.
„Sama mám veľmi rada zber byliniek, aj na Slovensku je veľa takýchto podobne pekných miest.“
Pre záhradu našli strategickú polohu.
„Rozmýšľali sme nad strategickým miestom výstavby tejto záhrady. Na Maľoch, tak nazývajú túto lúku, je krásny výhľad na hrad Šariš a nachádza sa na hranici mesta a jeho časti Kanaš. Je to tak prístupné všetkým miestnym obyvateľom aj turistom. Taktiež cez Kanaš vedie aj chodník SNP, čiže je to ďalšia atrakcia v rámci tohto chodníka,“ opisuje kreatívna mladá žena.
Teraz prvý krok, časom možno rozšíria
A že bol nápad ozaj pútavý, o tom svedčí aj fakt, že sa stal víťazom verejného hlasovania uplynulého ročníka grantového programu Šariš ľuďom.
To bola pre nich pomyselná hodená rukavica a viditeľná podpora, a teda sa do toho pustili.
So zameriavaním na pozemku začali v júli tohto roku, predtým vybavili všetky potrebné dokumenty.
Lúka, kde je záhrada vytýčená, sa nachádza na vyvýšenom kopci, po ľavej strane na ceste do Kanaša, pri zastávke Sordok. Čoskoro tu pribudne aj značenie, ktoré nasmeruje priamo na miesto.
„Boli tu realizované jednoduché základné terénne úpravy, trošku sa upravil terén, lebo tu nie je úplne rovina. Vytvorili sme zázemie pre včelí domček, preto je to malá plocha z dlažby, na ktorú sa to následne umiestni. Bolo tiež treba riešiť chodníčky a prístup, rozhodli sme sa to vysypať štrkodrťou. Je tu vízia, že podobných objektov tu raz možno bude viac, pričom to má na seba naväzovať,“ vysvetľuje Martin Korečko, záhradný architekt a realizátor záhrad, ktorý stojí za prevedením v teréne.
Napríklad pletivo, ktoré pozemok vymedzuje a chráni, zvolili tak, aby bolo zakomponované do prírody a aby veľmi „nekričalo“ ani prostredie vizuálne nerušilo.
Potrebné bolo stanoviť jeho výšku tak, aby sa zabránilo nežiaducim zásahom zo strany zverstva. Namiesto živého plota budú plot zahaľovať popínavé rastliny.
Chcú upriamiť pohľad na včely i podporiť ich ochranu
V tejto chvíli je vytvorená bylinková záhrada ohradená, časom tu pribudnú úle.
„Celá lúka je tu pestrá, takže pre včely je to vhodné prostredie,“ vysvetľuje Petra. Kto sa bude o plánované úle starať?
„Chceli by sme dať ako podporu miestnym včelárom, no nie sme rozhodnutí, komu dáme šancu, ale ráta sa, žeby to mal byť niekto z tunajších obyvateľov,“ zamýšľa sa autorka nápadu.
„Api domček by mal byť inštalovaný niekedy v zime, aby bolo zázemie, a úle asi najskôr na jar,“ dodáva architekt a ako spresňuje: „Teraz je to viac-menej hotové, rastliny sú nasadené, je potrebné, aby sa ujali. Viac sa tu toho v tejto chvíli sadiť nebude.“
Pribudnúť by mali ešte lavičky, pravdepodobne na jar.
„Týmto projektom chceme podporiť ochranu a obnovenie stavu včelstiev. Návštevníci sa dozvedia o účinkoch apiterapie, čo je liečba včelími produktmi, a takisto môžu využiť apidomček, teda tzv. včeliu saunu,“ dopĺňa Petra.
Základ je, aby to bolo otvorené miesto pre všetkých
Prierez bylinkovou záhradou je bohatý. Nachádza sa tu napríklad levanduľa, astry, materina dúška, oregano a ďalšie.
„Sú to rastlinky, ktoré kvitnú od mája do novembra, tak je to tak v rámci roka rozhodené. Je tu celkovo 170 rastlín,“ vymenúva architekt.
Budú si teda môcť návštevníci z byliniek nazbierať?
„Musí sa to rozrásť, aby to bolo pestré, ideálne je tiež brať len listy, nie celé rastliny,“ zdôraznil Martin.
Ako sa obaja s Petrou zhodli, ľudia mali zatiaľ na to, čo tu tvoria, pozitívne reakcie.
Záhrada sa nachádza na rozlohe 250 metrov štvorcových. A nemusí to byť finálny koniec.
„Pôdorys - to je všetko v tvare šesťuholníkov, teda v tvare včelích plástov. Aj keď takto to nie je vidieť, no celá tá jedna bunka je šesťuholník. Časom by sa mohlo ísť ďalej do priestoru, keďže je to mestský pozemok a je dosť veľký, takže sa dá ísť na každú stranu,“ opisuje architekt.
Taktiež sa do budúcnosti uvažuje aj nad tým, žeby tu pri záhrade mohli zasadiť ovocné stromčeky.
Aj vzhľadom na to, že sa nachádzajú na mestskom pozemku, je hlavná pointa to, aby bola záhrada pre verejnosť otvorená.
Ľudia pomohli, ľuďom to je aj určené
Pri realizácii nápadu svojím spôsobom značne pomohli aj všetci tí, ktorí prostredníctvom hlasovania podporili projekt natoľko, že uspel a získal okrem grantu z programu miestneho pivovaru aj špeciálnu prémiu.
„Veľmi som sa tešila, keď sa to vystupňovalo na FB hlasovaní a mala som radosť, že to malo tak dobré ohlasy. Každému som hovorila, že potrebujeme hlasy a kamaráti, známi, všetci sa zhodli, že to podporia, lebo sa im myšlienka páči, keďže je to zamerané na prírodu. Sme vďační aj za tento program Šariš ľuďom, cez ktorý nám to mohlo pomôcť k realizácii. Tu už vidíme ten výsledok,“ opisuje Petra.
Mimochodom, projekty v aktuálnom ročníku je možné podávať do piatku 24. septembra.
Tento, už zrealizovaný nápad Záhrady sv. Ambróza, má i dobrú lokalitu.
„Myslím si, že naša Záhrada sv. Ambróza bude raz „čarovné“ miesto pre všetkých ľudí, ktorí sympatizujú s prírodou. Bude to miesto, kde si prídu na svoje občania mesta aj turisti. Vítaní sú naozaj všetci – deti, mladí, starí, veriaci aj neveriaci.“
Jej snom je aj to, aby to raz mohlo byť i dobré miesto pre besiedky či prednášky pre deti. A taktiež napríklad aj pre fotenie neviest. Všetky predpoklady na to táto záhrada nepochybne má.