PREŠOV. Gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ján Babjak sa s pápežom Františkom stretáva vo Vatikáne, pápežskom sídle.
Tentoraz si to „vymenili“, pápeža hostil v Prešove pri príležitosti jeho prvej pastoračnej návštevy na Slovensku.
A kým v roku 1995 sa pápež Ján Pavol II. modlil gréckokatolícky akatist, teraz pápež František bol hlavným slúžiteľom gréckokatolíckej archijerejskej božskej liturgie sv. Jána Zlatoústeho.
Nie iba jedna modlitba, ale celá liturgia
Arcibiskup Ján Babjak sa podľa vlastných slov stretáva s hlavou katolíckej cirkvi minimálne raz do roka.
„Ale to, že on prišiel do sídla gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris, je veľká historická skutočnosť, ktorú budú odhaľovať až generácie po nás.
A to, že slávil prvý raz pápež na Slovensku byzantskú archijerejskú svätú liturgiu, je už skutočne bomba. To si mnohí ešte neuvedomujú, že aká je to významná skutočnosť,“ zamýšľa sa arcibiskup. Pôvodne sa uvažovalo o modlitbe akatistu či molebenu.
„Ale keď som sa dozvedel na online konferencie s otcom nunciom, že v Ľutine by mala byť archijerejská svätá liturgia, prešiel mnou mráz,“ priznal teraz Ján Babjak.

Vnímal to však ako veľkú milosť, ktorej sa v radosti a pokore chopil.
„Hneď som poďakoval a povedal som všetkým zúčastneným biskupom, že sa nebudú za nás hanbiť. Myslím, že sme to splnili do bodky.“
Pápež: Úžasne ste spievali
O pápežovi Františkovi je známe, že pri gréckokatolíckej liturgii, teda liturgii byzantského obradu, miništroval ešte ako malý chlapec. Pred dvoma rokmi ju slávil počas svojej návštevy v Rumunsku. Teraz si to mal zopakovať.
„Pred začiatkom mi vravel, že nevie, ako to zvládne. Povedal som mu: Svätý Otče, zvládnete ju veľmi dobre, lebo máte dvoch ceremoniárov, ktorí všetko pripravili, je k tomu knižka, ktorú ste už určite prešli. Dobré to bude. No a na konci mi povedal: Úžasne ste spievali, čo to bola za sila!“ opakoval slová pápeža na adresu liturgie a zapájania sa veriacich.
Toho, že by mala byť gréckokatolícka liturgia pre prítomných rímskokatolíkov problémom, sa Babjak neobával.
„Pýtali sa ma na to. Ale vravel som, že ani nie. U nás, na východe je to normálne. Každý to tu berie ako samozrejmosť, že keď sú odpustové slávnosti, tak jedni idú k druhým. Liturgie sú vysielané cez médiá, tak v dnešnom svete s tým nie je problém. Ale prenášanie tejto liturgie do celého sveta nás pozdvihlo a videli nás aj kdesi v Afrike, v Austrálii, v Amerike, aj v Rusku. Mám mnoho správ, telefonátov – z Ruska, Kanady, Nemecka, že ako to na nich zapôsobilo a že to bolo dobre zorganizované.“
Vďačný pápež, vďační kardináli
Z radov veriacich zaznievali na liturgiu pochvalné hlasy. Ako ju však vnímali tí najbližší k pápežovi – biskupi a kardináli?

„Všetci kardináli zaradom mi gratulovali. Nebolo jedného biskupa, ktorý by ma nezastavil, nepodal ruku a nepovedal, že to bolo nádherné a že na takej liturgii neboli. A potvrdili to aj naši východní. Vraveli, že sa pred nami skláňajú. Kardinál Dziviš mi asi päťkrát povedal, že to bola božská liturgia. A ja mu na to, že veď to aj bola svätá božská liturgia. A on: Ale tak božsky slávená. Bolo vidno, že otec arcibiskup sa modlil. No a ja, že hej, veď čo iné sa robí pri liturgii?“ prezradil s úsmevom otec arcibiskup.
A ako pokračoval, srdečnú gratuláciu dostal aj od ďalšieho kardinála, ktorý skonštatoval, že „vy tak krásne spievate, že vy aj v nebi budete spievať!“
Požehnané mali i počasie. Hoci deň predtým...
Atmosféru podčiarklo ukážkové počasie. Zjavne vymodlené.
„Áno, som za to neskonale Pánu Bohu vďačný, že to všetko vyšlo, aj že nám požehnal také dobré počasie. Deň predtým som sa vrátil z Bratislavy večer, prišiel som na pódium a chodil som po vode.