PREŠOVSKÝ KRAJ. Do podpory duchovného dedičstva, ktoré má na východnom Slovensku a v Prešovskom kraji zvlášť silnú tradíciu, sa rozhodlo pustiť vedenie kraja v spolupráci s jednotlivými samosprávami i cirkvami. Výsledkom je projekt, ktorý významným spôsobom nielen prezentuje, ale aj zdôrazňuje bohatstvo jednotlivých mariánskych či pútnických miest tohto regiónu.
Inšpiráciu našli v Santiagu
Projekt dostal názov Svätomariánska púť (Svetlo z východu). Za hlavný cieľ si stanovil dobudovať turistickú infraštruktúru. Výsledkom má byť ponuka uceleného nového produktu turizmu. Inšpiráciu pritom čerpali pri pútnickej trase Santiago de Compostela.
Projekt za vyše 3,3 milióna eur
S realizáciou začali v úvode roka 2017, jeho ukončenie prebehlo v septembri tohto roku. Spolufinancovaný bol Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2014 – 2020. Celkové náklady projektu boli vo výške 3 359 073,58 €. Národné spolufinancovanie bolo na úrovni 592 777,98 €, zvyšok tvorili európske peniaze.
„Vyzdvihuje všetky kultúrne, prírodné, historické, spoločenské a duchovné hodnoty slovanského národa, vzťahujúce sa k posolstvu a k mariánskym tradíciám,“ definuje charakteristika Svetlo z východu.
Skrz túto púť sa podarilo prepojiť pútnické miesta slovensko-poľského pohraničia do jedného celku. S tým je spojené aj dobudovanie náležitej infraštruktúry.
Zamerali sa na osem pútnických miest
Svätomariánska púť v rámci svojej koncepcie spojila celkovo trinástich partnerov. Tí spoločnými silami participovali na ucelenom produkte, ktorý by bol ponúkaný v rámci pútnického turizmu. Infraštruktúru dobudovali na ôsmich významných miestach poľsko-sloven-ského pohraničia. Tam preinvestovali vyše 2 miliónov eur.
Aby ľudia našli na púti to, čo hľadajú
„Teší ma, že sme spolu s poľským partnerom mohli zveľadiť naše pútnické miesta a prispieť k zatraktívneniu ich areálov, kde majú pútnici k dispozícii nielen informačnú infraštruktúru, ale aj pevnú v podobe zmodernizovaných sociálnych zariadení, lavičiek, prístreškov. Avšak projekt Svätomariánska púť a pútnický turizmus ako taký je predovšetkým o duchovnom povzbudení a o tom, aby sme ľuďom na ich ceste – púti umožnili nájsť to, čo na nej hľadajú. Či už Boha, pokoj alebo seba samého,“ skonštatoval na margo projektu predseda PSK Milan Majerský.
Čo pútnici nájdu?
Investované financie pretavili do konkrétnych podôb priamo na daných miestach.
Napríklad v Litmanovej vybudovali pútnický dom, v Levoči pribudlo technické zabezpečenie a spevnené vstupy – parkoviská. V pútnickom Gaboltove zas zrealizovali drobné prvky pre organizovanie pútí, vrátane nového osvetlenia a ozvučenia. V Ľutine sa podarilo vybudovať oddychovú zónu a detské ihrisko.
„Som presvedčený, že tento projekt je užitočný pre každého človeka. Aj ten, ktorý možno nie je zameraný až tak na duchovno, môže zužitkovať jeho ovocie a obohatiť sa či už kultúrne, spoznať nové lokality, oddýchnuť si na týchto pútnických miestach a urobiť aj niečo pre svoje zdravie,“ skonštatoval pomocný biskup Spišskej diecézy Ján Kuboš.
