PREŠOV. Už niekoľko rokov aktívne fungujú na poli dobrovoľníctva. Prešovské dobrovoľnícke centrum (PDC) zabezpečuje nielen prepájanie tých, ktorí pomoc potrebujú, ale aj tých, ktorí sú ochotní ju poskytnúť.
A že záujem stále pretrváva na oboch stranách, o tom svedčia aj neviditeľné, ale predsa tak potrebné čriepky pomoci, ktoré sa dejú každý deň.
Ochota by bola. A čo ďalej?
Aj napriek tomu, že dnešná rýchla doba je bojom o každú minútu, stále sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí vedia zo svojho času ukrojiť a darovať aj pre dobro druhých.
„Krajské dobrovoľnícke centrum funguje už niekoľko rokov v oblasti dobrovoľníctva. Pokrývame činnosť dobrovoľníkov tak, že prepájame tých, ktorí chcú pomáhať, s tými, ktorí pomoc potrebujú. Často sa stane, že sa nájde veľa dobrých ľudí, ktorí povedia, žeby som chcel pomôcť niekde,“ vysvetľuje Petra Kováčová, koordinátorka oceňovania Srdce na dlani 2021.
Prepájajú tak ľudí do rôznych oblastí – sociálnej sféry, sféry vzdelávania, všade, kde to bolo potrebné.
Prešovské dobrovoľnícke centrum kontaktuje čím viac organizácií, ktoré ponúkajú rôzne dobrovoľnícke príležitosti, aby si každý dobrovoľník mohol vybrať podľa svojich preferencií, a taktiež zabezpečuje dobrovoľníkov pre organizácie, ktoré ich akútne potrebujú.
V rámci svojej činnosti vedú dve databázy.
Jednu databázu dobrovoľníkov a jednu databázu organizácií.
Pri vypísaní vstupného formulára alebo osobnom pohovore sa dobrovoľník predstaví, a tak ak následne hľadajú nikoho na konkrétnu dobrovoľnícku príležitosť, koordinátor už vie, akých potenciálnych záujemcov môže z danej databázy osloviť.
V rámci toho ponúkajú v oblasti dobrovoľníctva rôzne školenia i vzdelávania..
„Aby to fungovalo, aby bola pomoc tam, kde ju treba, a aby cielená, s efektom,“ vysvetľuje Petra.
Neraz sa totiž stane, že si dobrovoľník nevhodne zvolí príležitosť dobrovoľnícky sa angažovať. A pri zlej skúsenosti sa tak môže stať, že to odradí.
„Práve my sa snažíme poskytnúť v rámci dobrovoľníckych služieb komplexný balík služieb.“
Kto váha, môže si to vyskúšať
Stavy v databáze dobrovoľníkov dopĺňajú priebežne. Záujemcovia sa môžu registrovať skrz stránku PDC, kde si zvolia oblasť, v ktorej chcú pomáhať. A niekto sa dostane skrz priame zapojenie.
„Máme rôzne menšie akcie počas roka, ktoré sú veľmi efektívne na spropagovanie dobrovoľníctva ako takého. Nedávno v septembri sme mali Týždeň dobrovoľníctva, čo je celoslovenská akcia, kde sa spájajú dobrovoľnícke centrá z viacerých krajov na Slovensku, snažíme sa to robiť koordinovane. Hlavná myšlienka je – poďte si to vyskúšať, skúste si dobrovoľníctvo.“
A záujem majú veľký.
„Zapájame obrovské množstvo ľudí, ktorí si to chcú vyskúšať, alebo dlhodobo fungujú a chcú ukázať dobrým spôsobom aj ďalším ľuďom ako to funguje. Je to „jednorazovka“, kde si to človek vyskúša a povie si – počas roka by som zopár hodín z týždňa, mesiaca mohol dať nezištnej pomoci niekomu, kto to potrebuje,“ vysvetľuje predsedníčka Prešovského dobrovoľníckeho centra Petra Gerhartová.
Pokiaľ ide o uplynulé obdobie, ktoré sme prežili vyše roka a pol v tieni korony, do dobrovoľníctva sa to nepremietlo v negatívnom svetle.
„Možno tá korona dala dobrý signál ľuďom, ktorí dovtedy nemali možnosť nejaký skutok urobiť a práve toto obdobie dalo veľa príležitostí. Mám pocit, že za rok a pol sa našlo množstvo ďalších ľudí, ktorí nabrali skúsenosť a odvahu ísť do toho. Nakúpiť cez karanténu alebo pomôcť seniorovi, ktorý má zlomenú nohu a nemôže ísť vyvenčiť psa – všetko to boli skvelé príležitosti pomoci,“ zdôrazňuje Gerhartová.
Chuť máme, skúsenosti dopĺňame
Petra je v oblasti dobrovoľníctva ako ryba vo vode. A vníma, že aj problematika ako taká nie je v našom regióne cudzou.
„V prvom rade si myslím, že to dobrovoľníctvo máme, hlavne v našom regióne, trošku v srdci. Povedala by som, že my východniari sme naklonení tej pomoci, vieme si vzájomne pomôcť, čo sa mi veľmi páči,“ zamýšľa sa Petra Kováčová.
Zároveň vníma, že je ešte stále priestor posúvať sa.
„Čo mi chýba – možno trošku viacej skúseností. Dnes je obrovské množstvo organizácií, ktoré pomáhajú a suplujú štát i samosprávu tam, kde ona nedosiahne. A je veľká škoda, že tie organizácie nemajú skúsenosti s tým, ako pomôcť, ako efektívne manažovať dobrovoľníkov, aby to pre nich nebolo viac práce ako úžitku a pritom aby to pre dobrovoľníka bola taktiež pridaná hodnota. Aby sa cítil vítaný a potrebný," opisuje riaditeľka.
Nielen pomoc, ale aj iný pohľad
V otázke pomoci vidí Petra viacero veľkých benefitov.
„Myslím si, že verejnosť to vníma ako obyčajnú ľudskú pomoc, ale má to aj ďalší rozmer. Tí, ktorí sa do dobrovoľníckej činnosti zapojili, pomohli niekomu, tak získavajú iný obraz o komunite, spoločnosti, vedia sa aktívne zapojiť do života vo svojom meste. Veľakrát je to aj o takom kritickom myslení, ktoré získavajú i na úrovni občianskej aktivity. Dobrovoľníctvo je úžasná skúsenosť, skrz ktorú sa vedia pozrieť na mnoho vecí z iného uhla, a tak je osobnostný rast ďalšou výhodou, ktorú ľudia získajú,“ konštatuje Petra Gerhartová.
A nie je nič nezvyčajné, že sa niektorí dostanú k dobrovoľníctvu „náhodou“. Stalo sa im to.
„Napríklad prídu rodinní príslušníci, jeden ako sprievod a ten ostane dlhodobo. Alebo kamoši a ten, ktorý prišiel „len ako psychická podpora“, nakoniec ostane dlhodobo,“ vyratúva riaditeľka.
Pre rôzne vekové kategórie a v rôznych druhoch pomoci
Prešovské dobrovoľnícke centrum pomáha v rámci sieťovania dobrovoľníctva na viacerých frontoch. Napríklad v spolupráci s Centrom pre obnovu rodiny Dorka ponúkajú doučovanie žiakov, ktorí na to nemajú vhodné podmienky, v inom projekte je to zas práca so seniormi, s deťmi, mládežou, športový krúžok, doučovanie, háčkovanie, práca so sociálne slabšími, nevidomými, znevýhodnenými, práca s prírodou, zvieratami, rôzna manuálna či administratívna práca."
„Mládež rada opravuje pamiatky, turistické chodníky, čistí studničky. Sme tu pracanti, ktorí sa radi zapájajú do rôznych vecí, ktoré treba opraviť, natrieť a podobne,“ vymenúva Kováčová.
Čo sa týka prijímateľov pomoci, aj tu je paleta široká - seniori, deti, mládež.
Rovnako pestrá je aj škála aktivít – vedenie športového, tanečného, tvorivého krúžku, rekreačné aktivity, čítanie, rozprávanie sa, doučovanie, sprievod na prechádzky, háčkovanie, písanie blogov, článkov a iné.
Stretávajú sa však aj s nezvyčajnými požiadavkami. Napríklad od chlapca, ktorý je slabozraký, ale vášnivý cyklista, a tak hľadá „parťáka“ na tandemový bicykel.
V prípade potreby zaškolia
Vzhľadom na fakt, že sféry dobrovoľníctva sú rôzne, rôzne formy môže mať aj príprava na ne.
„Sú isté dobrovoľnícke príležitosti, ktoré si vyslovene vyžadujú zaškolenie toho dobrovoľníka. Tam poskytujeme plnú podporu a veľmi nás zaujíma spätná väzba dobrovoľníka, ktorý začne dobrovoľníčiť - či sa mu to páči, či mu to ide, ako sa má, aby sme to posúvali ďalej, pre čo najviac ľudí. A niektoré dobrovoľnícke činnosti si vyslovene pýtajú to zaškolenie.“
Rozdiel je totiž napríklad v tom, či ide dobrovoľník vyvenčiť psíka, či na nákup, alebo niekoho doučuje. Pri jednorazových dobrovoľníctvach – napríklad pri návšteve pápeža – nie sú potrebné dlhodobé zaškolenia. Všetko je závislé od konkrétnej dobrovoľníckej príležitosti.
Kladú dôraz však na čo najpriaznivejší a bezproblémový priebeh. Samozrejme, dobrovoľník sa zoznamuje s Kódexom dobrovoľníka a podpisuje dobrovoľnícku zmluvu.
„Za tie roky sa vykryštalizoval problém so skúsenosťami. Ľudia chcú úprimne pomôcť, aj prídu do organizácie, ale stroskotá to napríklad na tom, že organizácia nie je pripravená na to prijať dobrovoľníka, nepripraví mu vhodné zázemie, nepovie, kde má šatňu, skrátka sa tam dobrovoľník necíti dobre.
Alebo aj naopak. Dobrovoľník príde raz a koordinátor mu všetko poukazuje, podpíše s ním zmluvu, venuje mu čas a dobrovoľník už nabudúce ani nepríde, ani nedvíha telefón. Myslíme si, že vhodným zaškolením koordinátorov dobrovoľníkov a dobrovoľníkov môžeme väčšine týchto nepríjemných situácií predísť. Oba tieto druhy školení sprostredkúvame," vysvetľuje riaditeľka PDC Petra Gerhartová.
Spoločná vlastnosť? Skromnosť
Aktuálne beží prihlasovanie príbehov na nomináciu Krajské srdce na dlani. V tomto roku organizáciu Prešovské dobrovoľnícke centrum čaká jubilejné, 20. oceňovanie dobrovoľníkov, koordinátorov dobrovoľníkov, dobrovoľníckych projektov, firiem či organizácií, ktoré sa zaoberajú dobrovoľníctvom.
Oceňovať budú vo ôsmich kategóriách, ktorých popis je na stránkach www.srdcenadlani.sk. Prihlášky prijímajú do 8. novembra. Stačí pri tom iba vedieť, čo daný človek urobil, opísať jeho činnosť. Prihlasovanie je jednoduché, skrz online formulár. Ako však Petra Kováčová prezrádza, všetci dobrovoľníci majú jednu spoločnú vlastnosť. Tou je skromnosť.
„Nič veľké som neurobil, len dávam ďalej, čo som dostal, opakujú. Dostávame krásne spätné väzby, keď tí ľudia nemajú pocit, že urobili niečo veľké. Ale pritom venovať z toho svojho voľného času v tejto rýchlej dobe, ktorú máme, a dať ho nezištne niekomu... Či len staršej seniorke vyniesť smeti, nakúpiť, navariť teplé jedlo, každý taký čin si ocenenie zaslúži. Už aj jedna minúta, ktorú venujeme nikomu inému ako nezištnú pomoc, si vždy zaslúži to ohodnotenie. Pre niekoho, s kým strávime jednu hodinu zo svojho času, to môže byť naplnenie aj na celý nasledujúci týždeň,“ dodáva Petra Kováčová s úsmevom.