PREŠOV. Situácia sa každým dňom zhoršuje a na východnom Slovensku hlási viacero nemocníc kritický stav.
Nakazených pribúda, lôžka reprofilizujú a zdravotnícky personál už nestíha. V prešovskej nemocnici znova museli zvyšovať kapacity covidových lôžok.
Čísla každým dňom rastú
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove pridala ďalšie lôžka pre pacientov nakazených covidom. Miesta hľadajú na rôznych oddeleniach.
Aktuálne ich je namiesto doterajších 160 po zvýšení celkovo 249.

„FNsP Prešov reprofilizovala ďalšie lôžka na oddelení pediatrie, dermatovenerológie a psychiatrie. Aktuálna kapacita všetkých covidových lôžok je 249,“ informoval v pondelok riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.
K dnešnému dňu mali podľa údajov z nemocnice obsadených 203 lôžok.
„Z nich je 13 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii, z ktorých je 12 neočkovaných,“ konkretizovala nemocnica.
Rady lekárov rednú, odchádzajú preč
Rýchle plnenie kapacít je i v ďalších nemocniciach na východe.
Tie už pristupujú k neodkladnému kroku. Operácie, ktoré boli naplánované, musia byť preložené na neskôr.
Dôvodom je, že nápor nezvládajú personálne, míňajú sa covidové lôžka.
„V kritickom stave je všetkých desať nemocníc. Personál je vyčerpaný, demotivovaný a dá sa povedať, že aj nezaplatený. Nemocnice nemajú lôžka pre covidových pacientov. Lekári čakajú, aby dostali motiváciu aj od ministerstva zdravotníctva,“ povedal v pondelok predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský (KDH).
Ako konkretizoval, len z popradskej nemocnice už napríklad odišlo skoro 50 lekárov.
„Toto čaká aj ostatné nemocnice,“ podotkol predseda.
Stav v Prešovskom kraji je kritický
Podľa aktuálnych informácií zo strany Ministerstva zdravotníctva SR, ako tlmočila hovorkyňa Zuzana Eliášová, hlásia nemocnice z Prešovského kraja 93-percentnú obsadenosť lôžok s napojením na kyslík (z 508 je obsadených 473), 95% obsadenosť lôžok s napojením na high-flow (zo 43 je obsadených 41) a 96% obsadenosť lôžok s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (z 53 je obsadených 51 lôžok).

Tento stav si vyžiadal zmeny v poskytovaní tzv. bielej starostlivosti.
„V Prešovskom kraji je obmedzená tzv. biela starostlivosť pre vysoký počet pacientov s ochorením covid-19. Zákroky, ktorých presun nespôsobí zhoršenie zdravotného stavu pacienta, sa z dôvodu naplnenosti kapacít termínujú na neskoršie dátumy. Ubezpečujeme však, že každý, kto potrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, ju aj dostane,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu Kamil Száz.