PREŠOVSKÝ KRAJ. Tretia vlna pandémie covidu je v plnej sile a čísla hospitalizovaných sú denne v stovkách.
Pribúda lôžok, ale aj vyčerpaných zdravotníkov. Naopak ubúda energie a financií na chod nemocníc. Situácia je vážna a kritická. Riaditelia nemocníc v Prešovskom kraji poukazujú na aktuálny stav i problémy, s ktorými musia bojovať.
Pomoc s armádnymi lekármi
„V kritickom stave je všetkých desať nemocníc Prešovského kraja. Situácia je kritická. Personál je vyčerpaný, demotivovaný a môžem povedať, že aj nezaplatený. Nemocnice nemajú lôžka pre covidových pacientov. Problém je, že lekári čakajú, aby dostali motiváciu aj od samotného ministerstva zdravotníctva,“ povedal v pondelok (15. 11.) predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský (KDH).

Kraj komunikuje s nemocnicami, ministerstvom a hľadá riešenia.
„Riešenia sú v nedohľadne. To všetko má negatívny dopad, keďže sa odkladajú zdravotné diagnózy, ktoré sú na úkor covidových pacientov neliečené. My motivujeme obyvateľov, aby sa dali v čo naj miere očkovať, otvárame veľkokapacitné očkovacie centrá, aj tie menšie v jednotlivých okresných mestách, ale to bude mať pozitívny dopad až o niekoľko týždňov.“
Po porade kraja so zástupcami nemocníc vyslali smerom k ministerstvu zdravotníctva jasnú požiadavku.
„Dali sme podnet pre pána ministra, aby nám pomohol personálne – s lekármi v armáde, s armádnym zdravotným personálom. A dali sme výzvu, aby bol aj špeciálny príplatok. Nielen ten covidový, ale špeciálny pre lekárov, ktorí sú vyčerpaní a demotivovaní,“ zdôraznil Majerský. Ako príklad uviedol popradskú nemocnicu, z ktorej odišlo 50 lekárov.
„To čaká aj ostatné nemocnice, keďže tí lekári si nemajú kedy oddýchnuť, nabrať motiváciu, pozitívny prístup k práci,“ konštatoval predseda.
Plnia sa pľúcne ventilácie i kyslíkové lôžka
Už vo štvrtok minulého týždňa, 11. novembra, hlásili nemocnice pri spoločnej diskusii rýchle plnenie. A tento stav pretrváva.
„Všetci sme konštatovali, že lôžkové zdravotnícke zariadenia v Prešovskom kraji sú preťažené. Umelá pľúcna ventilácia, tam už neexistuje voľné lôžko, čaká sa a môže sa tam pacient dostať len vtedy, keď sa uvoľní. A to tým, že je pacient buď preliečený a môže ísť na kyslíkové lôžko, ale väčšinou týchto pacientov tam nedokážeme zachrániť. Plnia sa nám aj kyslíkové lôžka,“ opisoval Peter Bizovský, riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice, s tým, že kým vo štvrtok mali posledných 50 voľných lôžok, teraz to môže byť asi tak dvadsať.
„Nemôžeme to nechať len na pleciach riaditeľov nemocníc, súčinné musí byť aj ministerstvo,“ zdôraznil Bizovský. Spoločne riešili financovanie, prekladanie pacientov, pomoc armády.
„Výrazné odpovede sme na to nedostali. Vyzerá, že každý riaditeľ sa bude musieť naďalej sám vysporiadať so situáciou, ktorá tu je.“
Nemáme financie. Žiadame a nič
Marián Petko, riaditeľ bardejovskej nemocnice a predseda Asociácie nemocníc Slovenska, zhodnotil, že komunikácia medzi nemocnicami je veľmi dobrá, funguje a vzájomne si pomáhajú pri transporte. Obracajú sa však smerom vyššie.
„Smerujeme požiadavky na ministerstvo zdravotníctva, ale aj vládu, aby urýchlene realizovali opatrenia, o ktorých sa hovorí. Aby prestali žabomyšie vojny, pretože bez toho Prešovský samosprávny kraj skolabuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ upozorňuje Petko.
Problémov je hneď niekoľko.